Bugun...Türkiye’nin 44 şehrinde 23 farklı yabancı zincir bulunuyor

Türkiye’nin 44 ilinde faaliyet gösteren 23 farklı yabancı otel zincirinin toplamda 368 tesisi bulunuyor.

facebook-paylas
Tarih: 24-01-2021 23:23

Türkiye’nin 44 şehrinde 23 farklı yabancı zincir bulunuyor

Turizm & Yatırım Dergisi tarafından gerçekleştirilen “İller bazında yabancı otel zincirleri” araştırmasının bulgularına göre, bugün Türkiye’de yabancı markalı toplam 23 otel zinciri faaliyet gösteriyor.

 

Türkiye’ninn 44 ayrı şehrinde farklı segmentlerden toplam 368 tesise sahip olan otel grupları, başta İstanbul olmak üzere diğer büyük şehirlerde, ayrıca Anadolu’nun turizmde potansiyel gösteren şehirlerinde varlık gösteriyor. Araştırma kapsamında yabancı zincirlerin yeni otel yatırımlarına ilişkin edindiğimiz veriler ise 2021 ve sonrasında Türkiye’de 74 yeni otel açılacağını ve yabancı markaların Anadolu’ya olan ilgisinin arttığını gösteriyor.

“İller bazında yabancı otel zincirleri” araştırması kapsamında Turizm & Yatırım Dergisi’nin ulaştığı bilgilere göre, bugün Türkiye genelinde faaliyette olan 19 adet yabancı zincir otel markası bulunuyor. Türkiye genelinde, ev sahipliği yaptıkları yabancı markalı otel sayısı bakımından iller sıralaması yapıldığında ilk sırada 140 otel ile İstanbul geliyor. Alfabetik listeyle bakıldığında ise Adana’da 3, Afyonkarahisar’da 1, Ankara’da 18, Antalya’da 45, Aydın’da 3, Balıkesir’de 2, Bolu’da 1, Bursa’da 11, Diyarbakır’da 4, Edirne’de 1, Elazığ’da 2, Erzincan’da 1, Eskişehir’de 4, Gaziantep’te 5, Giresun’da 2, Gümüşhane’de 1, Isparta’da 2, Hatay’da 1, İstanbul’da 140, İzmir’de 28, Kahramanmaraş’ta 3, Karabük’te 1, Kayseri’de 5, Kocaeli’nde 4, Konya’da 4, Kütahya’da 1, Malatya’da 2, Manisa’da 2, Mardin’de 2, Mersin’de 2, Muğla’da 35, Nevşehir’de 4, Niğde’de 1, Ordu’da 3, Rize’de 1, Sakarya’da 4, Samsun’da 3, Sivas’ta 1, Şanlıurfa’da 1, Tekirdağ’da 4, Trabzon’da  4, Uşak’ta 1, Van’da 2 ve Yalova’da 2 adet yabancı markalı otel faaliyet gösteriyor.

 

Türkiye’nin 44 şehrinde yabancı markalı 368 otel faaliyet gösteriyor

 

Wyndham Hotels & Resorts, 79 tesis ile Türkiye’de en yüksek otel sayısına sahip zincir… Ayrıca 35 ilde faaliyeti bulunan grup, bu rakamla illere göre en yaygın grup konumunda. Otel sayısı bakımından ikinci sırada gelen Hilton Grubu ise 68 oteliyle 31 ayrı ilde faaliyet gösteriyor. Onu takip eden Accor Group 14 ilde işletmede olan toplam 52 otele sahip. Marriott International 7 ilde 30 oteliyle, Radisson Hotels 9 ilde 26 oteliyle, IHG Hotels & Resorts 8 ilde 23 oteliyle, TUI Hotels & Resorts 3 ilde 23 oteliyle, MP Hotels 3 ilde 16 oteliyle, BWH Hotel Group 5 ilde 13 oteliyle, Hyatt Hotels & Resorts 1 ilde 5 oteliyle, Choice Hotels 3 ilde 4 oteliyle, Kempinski Hotels 3 ilde 4 oteliyle, Rabinson Club Resorts 2 ilde 4 oteliyle, Rotana Hotels bir ilde 4 oteliyle, Club Med 2 ilde 3 oteliyle, House Hotels 1 ilde 3 oteliyle, Thomas Cook 2 ilde 3 oteliyle, Corendon Hotels & Resorts ve Sentido Hotels & Resorts birer ilde ikişer oteliyle, Mandarin Oriental, Continent Worldwide Hotels, Shangri-La Hotels ve Yotel ise birer şehirde birer adet oteliyle ülkemizde varlık gösteriyor. Buna göre, Türkiye’nin 44 şehrinde 23 ayrı yabancı zincire bağlı 368 adet otel bulunuyor.

 

İstanbul, yabancı markalı otel sayısında başı çekiyor

 

Araştırma kapsamında edindiğimiz bilgilere göre, İstanbul’da yabancı bir otel grubuna bağlı 140 adet tesis bulunuyor. Diğer şehirlerle karşılaştırıldığında, tümünden daha fazla yabancı otel markasının faaliyet gösterdiği kentte Accor Group, BWH Hotel Group, Choice Hotels, Hilton, House Hotels, Hyatt Hotels & Resorts, IHG Hotels & Resorts, Kempinski Hotels, Marriott International, Radisson Hotels, Rotana Hotels, Shangri-La Hotels, Wyndham Hotels & Resorts ve Yotel gruplarına bağlı oteller yer alıyor. İstanbul’da en yüksek sayıda oteli bulunan grup ise, Wyndham Hotels & Resorts. Grubun, İstanbul’da 25 oteli faaliyet gösteriyor. Onu 24’er otel ile Accor ve Hilton grupları ve 16’şar otel ile Marriott ve Radisson grupları takip ediyor.

 

Kıyı bölgelerinde ağırlık resort otellerde

 

Turizmin başkenti Antalya’da çoğunluğu resort olmak üzere, 45 adet yabancı markalı otel faaliyet gösteriyor. TUI Hotels & Resorts’ün 15 tesis ile başı çektiği listede, onu 6 tesis ile Accor Grubu izliyor. Kentte üçer adet Wyndham Hotels & Resorts, MP Hotels ve Robinson Club Resorts ikişer adet BWH Hotel Group, Corendon Hotels & Resorts, Sentido Hotels & Resorts, Club Med, Hilton, IHG Hotels & Resorts ve Thomas Cook ve bir adet Kempinski oteli yer alıyor. Diğer önemli turizm kentlerimizden olan Muğla 35, İzmir ise 28 yabancı markalı otel ile Antalya’yı izliyor. İzmir’de Accor Group, BWH Hotel Group, Choice Hotels, Hilton, Marriott International, MP Hotels, Radisson Hotels, TUI Hotels & Resorts ile Wyndham Hotels & Resorts faaliyet gösteriyor. Muğla’daki yabancı otel grupları ise, Accor Group, Club Med, Mandarin Oriental, Hilton, Kempinski Hotels, Marriott International, MP Hotels, Robinson Club Resorts, Thomas Cook, TUI Hotels & Resorts ve Wyndham Hotels & Resorts.

 

Başkent, 18 yabancı zincire ev sahipliği yapıyor

 

Accor Group, BWH Hotel Group, Hilton, IHG Hotels & Resorts, Marriott International, Radisson Hotels ve Wyndham Hotels & Resorts grupları çatısı altında, farklı segmentlere yönelik faaliyet gösteren oteller, Başkent Ankara’da konuklarını ağırlıyor. Kentte üçer adet Accor Group, BWH Hotel Group, Marriott International ve Wyndham Hotels & Resorts oteli yer alırken, ikişer adet Hilton, IHG Hotels & Resorts ve Radisson Hotels markalı turizm işletmesi faaliyet gösteriyor.

 

Yabancı markalar, Türkiye’de zincirlerine yeni halkalar eklemeye devam ediyor

 

Edinilen bilgilere göre, 2021 ve sonrasında Türkiye genelinde yabancı markaya sahip 74 yeni otel devreye girecek. Yeni açılan tesislerle İstanbul 28, Muğla 7, İzmir 5 yeni yabancı markalı otele ev sahipliği yapacak. Bu dönemde Bursa, Kocaeli ve Trabzon’da üçer adet yeni otel faaliyete geçecek. Antalya, Kahramanmaraş, Nevşehir, Rize ve Sakarya’da ikişer adet, Adıyaman, Ankara, Batman, Denizli, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Mersin, Konya, Kütahya, Ordu, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ ve Van’da ise birer adet yeni konaklama tesisi hayata geçirilecek. Büyük şehirlerin ve Türkiye’de ağırlık gösteren kıyı turizmine hitap eden kentlerin yanı sıra, Anadolu’nun çeşitli illerine de yabancı markaların ilgisinin artarak devam ettiği görülüyor.

 

Uluslararası sekiz gruptan 74 yeni otel geliyor

 

Yeni yatırımlara otel markaları bazında bakıldığında ise, 2021 ve sonrasında açılacak otel sayısı bakımından Marriott International, 17 yeni proje ile başı çekiyor. Onu takip eden Wyndham Hotels & Resorts’ün 14, Hilton Grubunun ise 12 yeni otelin faaliyete gireceği bilgisine ulaşılırken, Continent Worldwide Hotels’in de 11 yeni projesini hayata geçireceği öğrenildi. BWH Hotel Group, önümüzdeki süreçte 8 yeni otelinde konuk ağırlamaya başlayacak. Accor’un 6, Radisson’un ise 4 yeni otel projesi devam ediyor. Mandarin Oriental ve Hyatt Hotels & Resorts grupları ise birer yeni otel projesini önümüzdeki dönemde hayata geçirecek.

 

 
Kaynak: turizmdays.com

Editör: Yaşar Anter

Bu haber 453 defa okunmuştur.


İLİŞKİLİ HABERLER

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI