Bugun...Bodrum Eğitim Sen: Okul öncesi öğretmenler için acilen düzenleme yapılması gerekir

Bodrum Eğitim Sen Şubesi tarafından bugün yazılı açıklama yapıldı. Pandemi sürecinde öğretmenlerin sağlıklarının göz ardı edildiği belirtildi.

facebook-paylas
Tarih: 19-04-2021 20:57

Bodrum Eğitim Sen: Okul öncesi öğretmenler için acilen düzenleme yapılması gerekir

Açıklamayı Yüksel Okyay yaptı. Açıklamada şunlar belirtildi.

 

***Sağlık bakanlığının dün ki corona tablosuna göre vaka sayısı :55.802, hayatını kaybeden vatandaşımız 318, her gün bir SOMA yaşıyoruz, ağır hasta sayısı her geçen gün artıyor. Sağlık Bakanı  gençlerin aktif vakalar içinde ki oranı artıyor, gençleri de koruyacağız açıklamaları yapıyor. Ayrıca bilim insanlarının açıklamasına göre yeni mutant virüs özellikle 0-9 yaş grubunda hızlı yayıldığı belirtiliyor. Bu açıklamalara karşın okulöncesi kurumları, 8.,12. sınıflar, özel eğitim okulları yüz yüze eğitime devam etmekte, öğrenciler, öğretmenler birbirine ve evlerine ailelerine virüs taşıma ihtimali bilimsel bir gerçeklik ve toplum sağlığını tehlikeye atmaktır.

 

***Kronik rahatsızlığı olan öğretmenlerimizden aşıya ulaşamayanlar bulunmaktadır. Bodrum genelinde birçok okulda yüz yüze eğitim devam ediyor. Yahşi Eğitim Uygulama Okulu, Turgutreis Vedat Türkmen Ortaokulu, Şehit Mahmut Coşkunsu Ortaokulu, Yalıkavak HİPER Anadolu Lisesi, Turgutreis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ayşe Gülsevim-Ali Rüştü Kaynak Anadolu Lisesi, Bodrum Anadolu Lisesi, yüz yüze eğitime devam eden okullardan bir kaçı, bu okullarda çalışan öğretmenler hala 1. doz aşılarını olamadılar.

 

***Salgına ilişkin alınması gereken tedbirler tamamlanana kadar yüz yüze yapılan eğitime uzaktan devam edilmeli ve bu süreçte tüm öğretmenler, eğitim iş kolunda çalışan tüm personel hızlı şekilde aşılanmalıdır. 2.doz aşılama programı tamamlanmadan tedbirlerin kalıcı sonuç vermesi mümkün değildir. Ayrıca okulöncesi öğretmenleri bakıcı değil, eğitim emekçisidir.

 

*** Maske, mesafe, hijyen konusunda öz bakım becerilerini tamamlayamamış 3-6 yaş öğrenciler ile haftanın 5 günü kesintisiz 6 etkinlik saati eğitime devam etmesi istenen okulöncesi eğitim emekçilerinin sorunlarına duyarsız kalınmamalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen odası dahi bulunmayan, teneffüs hakkı olmayan okulöncesi öğretmenlerimiz için çalışma saatlerini, çalışma ortamlarını yeniden gözden geçirilmeli ve düzenleme yapmalıdır.

 

***Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 10 yaş altı çocuğu olan annelerin idari izinli sayılması Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle resmi gazetede yayınlanmasına rağmen milli eğitim müdürlükleri ve okul idareleri tarafından keyfice, hukuksuzca uygulanmamakta, 10 yaş altı çocuğu olan annelere idari izin verilmemektedir. Eğitim Sen olarak diyoruz ki sadece anne değil ebeveyn olarak anne ve babaya dönüşümlü idari izin verilmeli, yalnızca anneye bırakılmamalıdır. Yalnızca kamu da çalışanlar değil bu süreçte özel kurumlarda çalışan 10 yaş altı çocuğu olan tüm ebeveynlere ücretli izin verilmelidir. Bodrum Eğitim Sen Temsilciliği
Editör: Melis Anter

Bu haber 548 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI