Bugun...“Sea2Sea Projesi İstanbul ve Çanakkale Boğazlarına Alternatif Rota Olacak”

Bulgaristan’ın Atina Büyükelçisi Valentin Poyrazov, Avrupa'nın İstanbul Boğazı'nı bypass etmek için hazırlanan mega proje hakkında yaptığı açıklamada “Sea2Sea projesi İstanbul ve Çanakkale boğazlarına alternatif rota olacak” açıklamasında bulundu. 206 km.lik alternatif demiryolu projesinin 1.08 milyar Euro’ya mal olacağı belirtildi.

facebook-paylas
Tarih: 10-09-2023 11:39

 “Sea2Sea Projesi İstanbul ve Çanakkale Boğazlarına Alternatif Rota Olacak”

Bulgaristan’ın Atina Büyükelçisi Valentin Poriazov, Avrupa’nın İstanbul Boğazı’nı bypass etmek için hazırladığı  mega projesi hakkında, “Sea2Sea projesi İstanbul ve Çanakkale boğazlarına alternatif rota olacak” açıklamasında bulundu.

 

AMAÇ KARADENİZ LİMANLARINI EGE LİMANLARINA BAĞLAMAK

Yunanistan’ın  Selanik kentinde düzenlenen Uluslar arası Selanik Fuarı’nın onur konuğu ülke olan Bulgaristan’ın Yunanistan Büyükelçisi Valentin Poriazov Voria.gr haber sitesine yaptığı açıklamada “Sea2Sea projesinin amacı, Karadeniz’deki Bulgar limanlarını modern bir ulaşım, enerji ve iletişim altyapısıyla Kuzey Ege’deki Yunanistan limanlarına bağlamaktır” açıklamasını yaptı.

 

İSTANBUL VE ÇANAKKALE BOĞAZLARINA ALTERNATİF ROTA

Büyükelçinin açıklamaları Yunanistan medyasındada geniş yer buldu.

Projenin öneminin altını çizen Bulgar Büyükelçisi Pariazov uygulamada bunun İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı’na alternatif bir rota olacağını belirterek, iki ülke arasında (Bulgaristan-Yunanistan) daha iyi bir altyapı oluşturulması gerektiğine dikkat çekti.

Yunanistan ile Bulgaristan arasında doğal gazın birbirine bağlanmasına yönelik Ekim 2022’den bu yana faaliyette olan IGB boru hattı projesinin yanı sıra, bu yıl sonuna kadar tamamlanacak olan Dedeağaç yakınındaki yüzer LNG terminaline de özellikle değinen Büyükelçi  Pariazov, Dedeağaç’taki projenin yeni sürdürülebilir yatırımlar için olumlu bir örnek ve ilham kaynağı olduğunu, geniş bölgesel kapsama sahip, iş dünyası için de uzun vadeli bir yatırım stratejisinin açık bir örneği olduğunu belirtti.

Bulgaristan’ın 87. Uluslararası Selanik Fuarı’na katılımına değinen Büyükelçi Poriazov, açıklamasının devamında ise aynı zamanda Bulgaristan’ın, Yunanistan’ın Kavala ve Dedeağaç limanlarının gelecekteki kalkınması ve yönetimine ilişkin projelere özel ilgi duyduğunu açıkladı.

Büyükelçi Valentin Poriazov, “Bulgar şirketleri, özellikle Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı nedeniyle Karadeniz’deki ticaret yollarının bloke edilmesi bağlamında bu iki ticari limanı kullanmayı amaçlıyor” İfadelerini kullanıyor.

 

 

BULGARİSTAN' DAKİ YUNAN YATIRIMLARI REKOR KIRDI

Poriazov aynı zamanda, Yunanistan’ın Bulgaristan’daki ticari varlığına da özellikle değinerek, ülkesinde faaliyet gösteren 18.000’den fazla Yunan şirketinin önemli ölçüde büyüdüğünü belirtti. Bulgaristan’daki toplam Yunan yatırımları 2022’de rekor 3 milyar Euro’ya ulaştı. 2023 yılı için Yunanistan’ın 300 milyon Euro’nun üzerinde gelirle Bulgaristan’ın üçüncü büyük doğrudan yabancı yatırım kaynağı olduğuna dikkat çekti.

Yunistan ve Bulgaristan’ın kuracağı ortak şirket  Dedeağaç - Ormenio - Yunanistan-Bulgaristan sınırındaki 206 kilometre uzunluğundaki mevcut tek demiryolu hattıda 1.08 milyar Euroluk iyileştirme yapacak.

Proje ile İstanbul ve Çanakkale boğazlarından geçen konteynır gemilerinden yılda 650 milyon Euroluk bir kar beklentisi var.
Editör: Yaşar Anter
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI