Bugun...Mitsotakis Ege'deki Gavda Adası'ndan Türkiye'ye mesaj gönderdi

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis bugün öğle saatlerinde Ege’deki tartışmaları adalardan Gavda ‘Gavdos) Adası’nı ziyaret etti. Gavda’nın tarihi fenerine çıkarak poz veren Mitsotakis “Bu bayrak daha çok yukarılara çıkacak” dedi. Mitsotakis tarihi Gavda Adası Feneri’nde silahlı askerlerle birlikte poz vererek, ada yakınlarında doğal gaz arama çalışmalarına başlanacağını duyurdu”

facebook-paylas
Tarih: 06-01-2023 19:22

Mitsotakis Ege'deki Gavda Adası'ndan Türkiye'ye mesaj gönderdi

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis bugün öğle saatlerinde Ege’deki tartışmaları adalardan Gavda Adası (Gavdos) ziyaret etti.

 

GAVDOS ADASI FENERİNDE SİLAHLI ASKERLERLE POZ VERDİ

Girit Adası’nın 12 mil güney batısında bulunan Gavdos Adası’na  giden ve Avrupa’nın en güney ucundaki fener olarak bilinen ve 1880 yılında Fransız askerleri tarafından inşa edilen Gavdos Adası Feneri’ne çıkarak poz veren Başbakan Kyriakos Mitsotakis “Bu bayrak dahada yukarılara çıkacak diyerek” mesaj verdi. Mitsotakis Gavdos fenerinde silahlı askerlerle poz vermesi dikkat çekti.

 

 

BİR BARIŞ GÜCÜ OLDUĞUMUZU KANITLADIK

Eşi ile adaya gelen Kyriakos Mitsotakis'e adaya ziyaretinde Girit Bölge Valisi Stavros Arnautakis ve Kuzey Kore'den Hanya milletvekilleri Manousos Voloudakis ve Vassilis Digalakis eşlik etti. Mitsotakis ada halkına dini törenlerin ardından yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Ortodoksluk için bu harika günde, bugün Gaudos'ta olmaktan büyük mutluluk duydum. Vatanımızın tüm sınır bölgelerini desteklemeye hazırız. Defalarca söyledim bizim için iki farklı Yunanlı yoktur. Ve vatanımızın sınırlarında yaşamayı seçen az sayıda hemşehrilerimiz özel olarak korunmayı ve hizmeti hak ediyor. Gaudos'tan burada tekrarlamak istiyorum ki Yunanistan, egemenlik ve egemenlik haklarını nasıl kullanacağına dair söylemleri  kabul etmiyor.Bir barış gücü olduğumuzu kanıtladık ama aynı zamanda bir güven gücüyüz. Uluslararası Hukuka uygun olarak her türlü anlaşmazlığı barışçıl bir şekilde çözebileceğimizi biliyoruz. Mısır ve İtalya ile Özel Ekonomik Bölge belirleyerek bunu da kanıtlamış olduk. Komşularımızla yaşadığımız diğer anlaşmazlıkları çözmek için gitmemiz gereken yolun bu olduğunu da biliyoruz” dedi.

 

GAVDOS’UN GÜNEYİNDE DOĞALGAZ YATAKLARINI İNCELEYECEĞİZ

 Mitsotakis ada halkına yönelik yaptığı konuşmanın devamında ise yaklaşık 1500 nüfuslu adaya 26 yıl sonra gelen ilk başbakan olduğunu belirterek “Burada, Gavdos'un batısında, ilk defa kendi Hükümetimiz zamanında, uzun yıllar aradan sonra Yunanistan Cumhuriyeti'nin işletebileceği doğal gaz yataklarının olup olmadığının tespiti için araştırmalara başlanmıştır. Ayrıca Gavdos'tan Yunanistan'ın tüm komşu devletlerine ve özellikle Libya'ya çağrıda bulunuyorum, coğrafi komşularımızla Münhasır Ekonomik Bölgeleri sınırlandırabilmemiz için anavatanımızla verimli ve anlamlı bir müzakereye gelin. Mısır'da yaptığımız gibi, komşu ülkede bu tür uluslararası anlaşmaları yapma yetkisine sahip bir hükümet oluştuğunda Libya'da da yapabiliriz. Dolayısıyla bu şekilde ve bu yolda, Doğu Akdeniz gibi jeopolitik önemi giderek artan bir bölgede barışın ve aynı zamanda özgüvenin, istikrarın gücü olarak hareket edeceğiz, yürüyeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

26 YIL SONRA ADAYA GİDEN İLK BAŞBAKAN OLDU

Mitsotakis konuşmasının sonunda ise “Adanın tüm sakinlerine, özellikle yerleşik  sakinlere, sadece güzel yazı değil, aynı zamanda zorlu kışı da burada geçirmeyi seçenlere bir kez daha diliyorum, doğum gününüz kutlu olsun. Ortodoksluğumuzun bu harika gününde, tüm Yunan kadınlarına, tüm Yunanlılara, dünyanın her yerindeki doğum gününüz kutlu olsun. Bir Başbakanın ülkemizin herhangi bir bölgesini ziyaret etmesi 26 yıl sürmemeli” dedi.

 Mitsotakis adada düzenlenen denizden haç çıkarma törenlerine katıldı, yerel halkı ziyaret ederek sohbet etti.

 

 

 

 

 
Editör: Yaşar Anter
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI