Bugun...CHP Milletvekili Girgin Muğla Valisi Tavlı’nın yanlı davranışlarını TBMM’ne taşıdı

Muğla’nın Milas ilçesinde geçtiğimiz hafta CHP’li Milas Belediyesi tarafından düzenlenen Milas Hasat Şenliği’ne Vali Orhan Tavlı’nın talimatı ile resmi kurum ve kuruluşların şenliğe katılmayıp destek vermediği iddialarını Muğla CHP Milletvekili Süleyman Girgin TBMM’ne taşıdı.

facebook-paylas
Tarih: 19-11-2022 12:20

CHP Milletvekili Girgin Muğla Valisi Tavlı’nın yanlı davranışlarını TBMM’ne taşıdı

Vali’nin Muğla ilinde yanlı davrandığını belirten Girgin “Bu yıl 8.Milas Zeytin Hasat Şenliği’nde Muğla Valisi, İl Tarım ve Orman Müdürünün etkinliğe katılmasını yasakladı. İlçe Tarım ve Orman Müdürünün etkinlikte görev almasını, etkinliğe katılmasını yasakladı. Diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin Milas 8. Zeytin Hasat Şenliğine katılmalarını engelledi. Vali kardeşlik ortamına zarar veriyor” dedi. Muğla’nın Milas ilçesinde geçtiğimiz hafta CHP’li Milas Belediyesi tarafından düzenlenen 8. Milas Hasat Şenliği’nde resmi kurum ve kuruluşların katılmaması ve destek vermemesi üzerine Belediye Başkanı Muhammet Tokat sert tepki göstermişti.

CHP Muğla Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Süleyman Girgin’de konuyu TBMM’nde gündeme getirdi.

 

MUĞLA VALİSİ MUĞLA'NIN KARDEŞLİK ORTAMINA ZARAR VERİYOR

Girgin mecliste yaptığı konuşmada  "Her ne kadar aksi gösterge çok olsa da size hatırlatmaya devam edeceğiz. Burası bir hukuk devleti. Devletin görevi, her bir vatandaşımızın eşit hak ve hürriyetlerini korumaktır. Mayasında Cumhuriyetin harcı olan Muğla’mızda her türlü siyasi görüşe ve inanca sahip insanımızın bir araya gelip huzur ve kardeşlik içinde hoşgörü içinde yaşayabilmesiyle övünürüz. Maalesef ki, atadığınız Vali tarafından bu ortamın yok edilmeye çalışıldığına şahit oluyoruz. Milas'ta bu yıla kadar birçok Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı yapıldı. Ortak akılla, kurumsal iş birliği ile hepsi de çok büyük bir başarı ile yapılmıştı.

Bu yıl 8.Milas Zeytin Hasat Şenliği’nde Muğla Valisi, İl Tarım ve Orman Müdürünün etkinliğe katılmasını yasakladı. İlçe Tarım ve Orman Müdürünün etkinlikte görev almasını, etkinliğe katılmasını yasakladı. Diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin Milas 8. Zeytin Hasat Şenliğine katılmalarını engelledi.Milas'taki örnek iş birliğini engelleme sorumsuzluğunu ve cesaretini gösterdi? Neden? “ ifadelerini kullandı.

 

 

VALİYE BU TALİMATLARI SİZ Mİ VERİYORSUNUZ?

Girgin açıklamasının devamında ise “Yıllardır Milas’ımızda yapılan Zeytin Hasat Şenliğine, CHP’li belediyeler organizasyonda var diye kamu kurumlarının destek vermesinin yasaklanması, Valiye sizin talimatınız mıdır? Eğer bir talimatınız yok ise Muğla Valisi Tavlı'dan Milas'ın ve Muğla’nın birliğini, beraberliğini bozan bu tavrı nedeniyle bir açıklama isteyecek misiniz? Bu sorumsuz tavrının hesabını soracak mısınız? “ dedi.

 

Süleyman Girgin

 

VALİLİK KATKI PAYLARINI CHP’Lİ BELEDİYELERE VERMİYOR

CHP Milletvekili Girgin yaptığı konuşmada Muğla Valiliği’nin ildeki pay dağılımlarında hakkaniyet ölçüsünde davranmadığını belirterek “Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına  ait katkı payı valilik tarafından hakkaniyet ölçüsünde kullandırılır. Ancak valilik tarafından başvuruların değerlendirilmesi için mevzuatta objektif kriter olmaması nedeniyle kişisel tercihler ön plana çıkmaktadır. Muğla Valiliği, yönetmelik kapsamında belediyelere ayrılan yüzde 50 oranındaki katkı payını CHP'li belediyelere vermeyerek AKP'li belediyeler üzerinden protokol yaparak kazı Başkanlıklarına aktarmaktadır.Örneğin, mülkiyeti Büyükşehir Belediyesine ait Fethiye Kayaköy'deki restorasyon projesi tamamlanan taşınmaza 2 defa başvuru olmasına rağmen Vali tarafından katkı payı verilmemiştir. Kilise restorasyon projesinin yapımı için başvuru yapılmış, bu başvuruya da katkı payı verilmemiştir. Danıştay’ın kesinleşmiş kararına rağmen kıyı tesislerini mevzuatın hükmettiği şekilde Büyükşehir Belediyesine devretmemek için yıllardır Devir Tasfiye Komisyonunu toplamaması Valiye sizin talimatınız mıdır?Köyceğiz ve Dalyan Kanallarında faaliyet gösteren deniz araçlarının resmi işlemleri mevzuat ve kesinleşmiş yargı kararları gereğince Büyükşehir Belediyesindeyken hukuksuz idari bir işlemle Ortaca Belediyesine devredilmesi, Valiye sizin talimatınız mıdır?

 

Orhan Tavlı

 

ORMAN YANGINLARINDA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE KOORDİNASYON KURMAMASI YÖNÜNDE TALİMATINIZ VAR MI?

Girgin açıklamasının sonunda ise “Orman Yangınlarında itfaiye teşkilatı bünyesinde bulunan Büyükşehir Belediyemizle irtibat ve koordinasyon kurmaması, Valiye sizin talimatınız mıdır? Biz Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yüreği her vatandaşımız için atsın, kolları herkesi eşit kucaklasın istiyoruz… Bunu yapacak olan da başta sizler ve atadığınız valilerdir. Devletin tarafsızlık bilincinin yok edilmesine müsaade etmeyelim sayın bakan. Gerçi bu konuda iktidarınızdan adım atmasını beklemek ölünün gözünden yaş beklemek gibi bir şey ama uyarımızı yapmak görevimiz ve tarihe not düşelim.” Diye konuştu.
Editör: Yaşar Anter
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI