Bugun...Danıştay’dan Muğla Çimento’nun 'yürütmenin durdurulması' talebine ret

Danıştay, mahkemenin ‘ÇED Olumlu’ kararının iptali yönünde verdiği kararı temyiz ederek, yürütmenin durdurulmasını isteyen Muğla Çimento’nun talebini reddetti.

facebook-paylas
Güncelleme: 01-12-2023 09:26:37 Tarih: 01-12-2023 06:52

Danıştay’dan Muğla Çimento’nun 'yürütmenin durdurulması' talebine ret

Muğla'nın Menteşe ilçesine bağlı Bayır Mahallesi ile Yatağan’daki Deştin Mahallesi'nde çimento fabrikasına karşı köylülerin başlattığı mücadele sonuç verdi. "ÇED olumlu" kararına karşı yurttaşların açtığı dava kapsamında, Muğla 2. İdare Mahkemesi, “ÇED olumlu” kararını iptal etti. 'ÇED olumlu' kararının iptal edilmesinin ardından fabrikaya inşaat ruhsatını veren Menteşe Belediyesi ekipleri, fabrikada inceleme yaptı, inşaat mühürledi ve yapı ruhsatını iptal etti.

Kararın ardından davalılar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Muğla Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş., temyiz yoluna giderek kararın bozulması ve yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay'a başvurdu. Danıştay 4’üncü Dairesi, yürütmenin durdurulması isteminin reddine oybirliğiyle karar verdi.

Kararda, “Dosyadaki bilgi ve belgelerin incelenmesinden, temyiz aşamasında yürütmenin durdurulmasını gerektirecek nitelikte bir hususun ileri sürülmediği görülmüştür.

2577 sayılı Kanunun 52. maddesi uyarınca, Mahkeme kararının yürütülmesinin durdurulmasını gerektirecek bir durumun bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Açıklanan nedenlerle yürütmenin durdurulması isteminin reddine, 09/11/2023 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.” denildi.
Kaynak: Muğla Gazetesi

Editör: Melis Anter
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ÇEVRE Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI