Bugun...ÇYDD: Ülkeye turist girişleri aşı karnesine bağlansın

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Merkezi ve Tüm Şubeleri’nden bugün yapılan yazılı açıklamada şunlar belirtildi.

facebook-paylas
Güncelleme: 17-05-2021 12:42:55 Tarih: 17-05-2021 12:39

ÇYDD: Ülkeye turist girişleri aşı karnesine bağlansın

Anayasal yurttaşlık haklarımıza dayanarak, ülkeye turist girişlerinin aşı karnesi koşuluna bağlanmasını talep ediyoruz.

 

Sosyal hukuk devleti ilkesinin benimsendiği tüm ülkelerde siyasal iktidar, öncelikle yurttaşların sağlığını gözetip korumakla yükümlüdür. Yürürlükteki Anayasanın 2. maddesine göre “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk Milliyetçiliği’ne bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir”. Yaşama Hakkı ve Sağlık Hakkı, Türkiye’de de anayasal güvence altına alınmış bulunan temel haklardır.

 

Anayasanın 17. maddesine göre “Herkes, yaşama, maddî ve manevî varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir.”   56. maddesine göre de “Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. (…) Devlet, bu görevini kamu ve özel kesimdeki sağlık ve sosyal kurumlardan yararlanarak, onları denetleyerek yerine getirir.”  Sağlık hakkı, kişilerin yaşam haklarının korunması temelinde, kişinin “maddi ve manevi varlığının bütünlüğü hakkı” kapsamında bir temel insan hakkıdır.

 

Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları olarak sağlığımızın korunması için tatil amacıyla ülkemize gelecek turistlerin aşılanmış olmasını talep ediyoruz. Bunun tersine yurttaşların aşılanmış olduklarını turistlere kanıtlamak durumunda olmaları, bu amaçla turistlere yönelik kampanyalar başlatılması yanlıştır.  Aşılanmış sokak canlarının kulağına küpe takılmasını çağrıştıracak yöntemlerle yurttaşların aşılı olduklarını gösteren yakalık, kimlik bilgisi, şapka vb. işaretler taşımasını gündeme getirmek, yurttaşlık onurumuzu zedeler.

 

Ülkeleri yönetenler öncelikle kendi yurttaşlarının yaşama hakkını ve sağlığını gözetmekle yükümlüdür. Bu ülkemiz bakımından bir tercih meselesi değil, anayasal bir zorunluluktur. Türkiye Cumhuriyeti bir sömürge ülkesi değil, egemen bir ülke olduğuna göre anayasal yurttaşlık haklarımıza dayanarak aşılandığımızı kanıtlamak yerine, başka pek çok devletin yaptığı gibi, ülkeye gelecek tüm turistler için aşılanmış olma koşulunun getirilmesini talep ediyoruz.
Editör: Melis Anter

Bu haber 307 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI