Bugun...CHP’li Girgin “Giderlerse gitsin anlayışı Muğla’daki doktorları vurdu”

TBMM’nde hekimler için getirilen Sağlık Kanunu görüşmelerinde Muğla’daki kamu hastanelerindeki doktor ve personel eksikliğini dile getiren Muğla CHP Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi Süleyman Girgin “Giderlerse gitsinler” anlayışının Türkiye’ye yansımasını Milas ve Muğla örnekleri üzerinden anlattı.

facebook-paylas
Tarih: 11-06-2022 17:46

CHP’li Girgin “Giderlerse gitsin anlayışı Muğla’daki doktorları vurdu”

TBMM’nde hekimler için getirilen Sağlık Kanunu görüşmelerinde Muğla’daki kamu hastanelerindeki doktor ve personel eksikliğini dile getiren Muğla CHP Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi Süleyman Girgin “Giderlerse gitsinler” sözünün  hedefinin esasında doktorlar değil halk sağlığı olduğunu belirterek “Hastaneyi hastane yapan sağlık personelidir. Duvarların, kapıların hasta bakamadıklarını anlayın artık. Muğla'da 13 ilçenin 12'sinde hastane mevcut ve hastanelerimizin tamamına yakınında hekim başta olmak üzere personel yetersizliği had safhadadır. Bu durum mevcut çalışanların iş yükünü sürekli artırmakta, tükenmişliğe yol açmaktadır. Kış nüfusu 1 milyon, yaz nüfusunun 5 milyon olduğu Muğla'dan gelen isyan seslerinden bazılarını paylaşmak istiyorum” dedi

 

DALAMAN ORTACA VE KÖYCEĞİZ’DE DOKTOR EKSİĞİ HAD SAFHADA!

Süleyman Girgin yaptığı açıklamada “Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz Devlet Hastaneleri’nde bölgede tek çocuk doktoru var. Köyceğiz'de 1 dâhiliyeci on ay önce istifa etti, kalan tek dâhiliyeci de iki ay sonra emekli olacak. Dalaman, Ortaca, Köyceğiz üç ilçede tek kardiyolog görev yapıyor, ayrıca yaz trafiğinin yoğunluğu, bölgenin coğrafi yapısı gibi nedenlerle ölümcül motosiklet kazalarının bu bölgemizde yüksek olmasına rağmen bölgedeki üç hastanemizin hiçbirinde beyin cerrahisi uzmanı yoktur. Dalaman Hastanemizde tomografi cihazı yok, göz ve ortopedi doktoru yok, hastanenin fiziksel kapasitesi yetersiz. Ortaca Devlet Hastanesinde son bir yılda 7 uzman hekim ve 5 pratisyen hekim

Fethiye'de 1 kadın doğum, 1 beyin cerrahisi uzmanı var, göğüs cerrahisi uzmanı yok, genel cerrahi 3 kadro eksiğiyle çalışıyor. Kadrosu tam olan branşlardan anestezi, göz, nöroloji, kulak burun boğaz, kardiyolojide rutin bir hâle gelen geçici görevlendirmeler nedeniyle hekim sayısı yetersiz sayıya düşüyor. Ortaca, Köyceğiz, Dalaman ve açılacağı söylenen Seydikemer hastaneleri uzman sayıları eksik olduğu için Fethiye'den geçici görevlendirmeyle tamamlanıyor yetmiyor, Marmaris, Bodrum hastanelerinde geçici görevlendirmelere gidiliyor.

Fethiye'de hekimler şöyle isyan ediyor: "Yoğun ve yetişemez durumdayız, mesai kavramımız kalmadı, bürokrasi bitecek diye bilgisayar sistemine geçildi hem evrak hem bilgisayar kaydı yapıyoruz, iş yükümüz daha da arttı, kalite kavramı üzerinden kâğıt üzerinde her şey gösteriliyor ama uygulamada hiçbir gelişme yok. Kişi üzerinden eczaneden çıkış yapılması gerekliliği getirildi, servislerde ilaç, serum ve sarf malzemesi bulundurmak yasak, hastaya acil kullanmamız gerekenler dahi bir saat sonra servise geliyor. Bu sistem, hasta ve insan odaklı değil, kâr ve işletme odaklı. Servislerde, acil de dâhil acil malzeme ve defibrilatör gibi cihazlar çok yetersiz. Günlük 90-100 hasta nedeniyle hekimler bunalmış vaziyette, yaz dönemi nüfusun katlanması, trafik kazaları ve benzerleri nedenlerle bu sayı katlanıyor." İfadelerini kullandı.

 

HASTALAR UZMAN HEKİM YOKLUĞUNDAN MERKEZE SEVK EDİLİYOR

Girgin açıklamasının devamında Köyceğiz, Ortaca, Dalaman ve hatta Fethiye için temel sorunların başında uzman hekim ihtiyacı olduğunu belirterek “Çoğu branşta uzman hekim yok veya tek kadro var. Bu nedenle, çoğu hastanın merkeze sevk edilmesi gerekiyor, bu da ikinci ve üçüncü basamak hastanelerin yükünü artırıyor, ilçe hastanelerini de işlevsiz hâle getiriyor. Örneğin, Ortaca Devlet Hastanesi, yeni yapılmış, büyük bir bölgenin yükünü taşıyabilecek potansiyele sahipken hekim eksikliğinden dolayı kapasitesini kullanamıyor. İlçelerde ek ödeme olmadığı için gelen hekimler geçinemedikleri için kısa sürede ayrılıyor. Bakanlıktan kadro artışı talep edildiğinde hastane yatak doluluk oranının düşüklüğü gösterilerek reddediliyor.Bodrum'da kardiyoloji, çocuk, beyin cerrahisi, çocuk cerrahisi, göğüs cerrahisi, psikiyatri tek ve dolayısıyla icap tutmuyor. Dermatoloji, göğüs hastalıkları, biyokimya uzmanı yok. Kulak burun boğaz uzmanı tek, o da başhekim. 3 dahiliyeciden 1'i iki aydır Şırnak'ta geçici görevde.Datça Devlet Hastanesinde sağlık personeli sayısı yetersizliğinden dolayı aylık saatlerin çok üzerinde uzun ve yoğun iş yükü oluşuyor. Hekim ve diğer sağlık çalışanları aşırı yüksek kiralar, buna karşın düşük maaşlar ve döner sermaye ödemesi yapılmaması nedeniyle ya istifa ediyor ya da yer değiştiriyor. İlçede yaz nüfusu 7-8 kat arttığı için acil serviste tek hekimle yirmi dört saatte 300 hasta bakılmaya çalışılıyor. Uzun bekleme süreleriyle halkımız sağlık hizmeti alamaz duruma geliyor. Datça gibi turizm noktalarında "Sağlık çalışanlarına lojman yapılmalıdır." şeklindeki talepleri de iletmek istiyorum” dedi.

 

YATAĞAN’DA GÖĞÜS, RADYOLOJİ, NÖROLOJİ, BEYİN CERRAHİ, FİZİK TEDAVİ DOKTORU YOK!

2021 yılı Mayıs ayında hizmete giren 100 yataklı yeni Yatağan Devlet Hastanemizde ise uzman hekim ihtiyacı var. Radyoloji doktoru yok, nöroloji doktoru yok. Bölge, santral ve maden bölgesi, dolayısıyla, iş kazalarının yoğun yaşandığı yer ama tek ortopedi doktoru var. Beyin cerrahisi uzmanı yok, tek genel cerrahi doktoru var. Akciğer hastalıkları sık görülmesine rağmen Yatağan'da tek bir göğüs hastalıkları uzmanı yok. Fizik tedavi merkezi var ama fizik doktoru yok. Genel cerrahi ve kadın doğum uzmanları on yıldır tek başına hizmet veriyor ve acilde pratisyen hekim ihtiyacı var, temizlik ve özel güvenlik eksiği var.

 

MİLAS’TA DOKTORLAR İSTİFA EDİYOR, EMEKLİLİK TAYİN İSTİYOR

Son üç yılda Milas Devlet Hastanesinde 15 hekim istifa etti, 11 hekim emekli oldu, 12 hekim tayin isteyerek gitti, bu yeni yasa tasarısı aldatmacasından daha sonra 5 hekim istifa için bekliyor. Emekliliği dolan hiçbir hekim bir gün bile beklemiyor. Çocuk doktorları sürekli geçici görevle Bodrum'a gidiyor, Bodrum'a gitmedikleri hafta Bodrum'daki acil tüm çocuk hastalar Milas'a sevk ediliyor. Kadın doğum için de tüm sezaryen hastaları gece boyu Milas'a sevk ediliyorlar. Hekimlerin dayanacak gücü kalmadı. Hastanede nöroloji uzmanı 1 tane, şu anda üç ay istirahatli. Her dönem doktor aramasına açılmasına rağmen kimse gelmek istemiyor. Yoğunluk, geçici görevlendirmeler ve düzenli döner sermaye dağıtılmaması gibi sebeplerle doktorlar tayin olup gelmek istemiyorlar. Birçok branşta kadronun yarısıyla hizmet üretilmeye çalışılıyor.

 

29 YILLIK UZMAN HEKİMİN MAAŞI 7966 LİRA

Yirmi dokuz yıllık bir uzman hekimin mayıs ayı maaşı 7.966 TL, emekliliğe yansıyan ücreti bu kadar. Olmayan döner sermayeye zam yapılıyor bu yasa teklifinde. Hekimler şiddetten, malpraktis davalarından, geçici görevlendirmelerden, yoksulluk sınırının altındaki maaştan çok yoruldu. "Özel sektörün son üç yılda sağlıktan aldığı pay ne kadar arttı? Devlet hastanelerinin çalışmasını mı istemiyorlar?" bunu sorun diyor hekimler biz de bunu sizlere soruyoruz, iktidara soruyoruz. Bu kriz bilerek yaratılıyor. Sonunda vatandaşa "Sistemden memnun musunuz?" diye sorulduğunda memnun olma şansı yok. "Madem sıkıntı var, o zaman tüm hastaneleri özelleştirelim." diyecekler, "Buna hazırlık yapıyorlar." diyor sağlık emekçileri.

 

MUĞLA ARAŞTIRMA HASTANESİNİN ÇOCUK ALERJİ DOKTORUNA İHTİYAÇ VAR

Muğla Araştırma Hastanesinde çocuk alerji doktoru yok, İzmir ve Aydın'a gidiyorlar, her hafta gitmek gerekiyor. Aşılama tedavisi için beş yıl, bir defa gitmezsen boşa gidiyor, çok maliyetli. Aileler zor durumda "Lütfen, sesimiz olun." diyor bir vatandaşımız.

 

ACİL SERVİS HEKİMLERİNİN TALEPLERİ

Muğla'daki hastanelerde eksiklikleri en ağır hisseden acil servis hekimleri ise şunları dile getiriyor:

    1) Acil servisteki hekim sayısının yetersiz olması mevcut hekimlerin yükünü artırıyor ve bu yüzden pratisyen istifaları artıyor. Örneğin Ortaca Devlet Hastanesinde son dört ayda 4 hekim istifa etmiş ve biri yurt dışına yerleşmiş.

    2) Bölgede uzman sayısının yetersiz olması nedeniyle, acilden hasta danışma, yatış ve sevk işlemleri çok uzun sürüyor ve verimli işleyiş olmuyor. Bu sistem hem hekimi hem de hastayı çok yoruyor.

    3) Bir hastanın tüm sorumluluğunu bir hekim alırken, meslek kusuru davaları hekimlere açılırken acil serviste en düşük maaşı hekimin alması hekimlerin mesleki heveslerini düşürüyor. "2021 hekim maaşım on bir ay boyunca toplam 78 bin TL." diyor bir acil hekimi.

 

HER AİLE SAĞLIK MERKEZİNE EBE HEMŞİRE İSTİHDAMI YARATILMALIDIR

Bunların dışında, kronik hastalıklar takibi, kanser taramaları, sağlık raporları gibi işlemler özellikle ek personel ihtiyacını artırmaktadır. Artık bir birime 1 ebe yetmemektedir. Her aile hekimi birimine aile sağlık merkezlerine orantılı bir şekilde ek personel ve kamuda kadrolu daha kalabalık ebe hemşire istihdamı yaratılması planı var mıdır?" diye soruyor sağlık emekçileri.

 

TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARI KAPSANMALIYDI

Girgin sözlerini şöyle noktaladı: “30’un üzerinde tıbbi meslek grubu var. Hastanedeki temizlikçisinden, ambulans şoförüne, hemşiresinden, sağlık memuruna, ameliyathane teknisyeninden, röntgen teknisyenine kadar Tüm sağlık çalışanları için bir düzenleme getirmeliydiniz, yapmadınız.”
Editör: Melis Anter
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Fenerbahçe 13 9 2 2 36 14 29 +22
2 Galatasaray 13 8 2 3 23 10 27 +13
3 Adana Demirspor 13 6 1 6 24 14 24 +10
4 Konyaspor 14 6 2 6 16 9 24 +7
5 Başakşehir FK 13 7 3 3 19 15 24 +4
6 Kayserispor 14 7 5 2 20 15 23 +5
7 Trabzonspor 13 6 2 5 19 16 23 +3
8 Beşiktaş 13 6 3 4 26 18 22 +8
9 Alanyaspor 14 4 5 5 19 24 17 -5
10 Gaziantep FK 13 4 5 4 19 19 16 0
11 Antalyaspor 12 5 6 1 19 21 16 -2
12 Giresunspor 13 4 6 3 13 20 15 -7
13 Kasımpaşa 13 4 6 3 11 22 15 -11
14 Hatayspor 13 4 7 2 12 22 14 -10
15 Fatih Karagümrük 13 3 6 4 24 27 13 -3
16 MKE Ankaragücü 13 3 6 4 16 21 13 -5
17 Sivasspor 14 2 7 5 13 19 11 -6
18 İstanbulspor 13 2 9 2 12 26 8 -14
19 Ümraniyespor 13 1 8 4 15 24 7 -9
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 15 10 1 4 22 9 34 +13
2 Çaykur Rizespor 14 6 1 7 21 10 25 +11
3 Pendikspor 14 7 3 4 20 9 25 +11
4 Keçiörengücü 14 7 3 4 26 19 25 +7
5 Boluspor 14 7 3 4 14 8 25 +6
6 Samsunspor 14 6 2 6 20 13 24 +7
7 Manisa FK 14 6 3 5 22 20 23 +2
8 Bodrumspor 14 6 4 4 23 17 22 +6
9 Bandırmaspor 14 5 3 6 18 19 21 -1
10 Sakaryaspor 15 6 8 1 23 25 19 -2
11 Altay 14 4 4 6 12 13 18 -1
12 Adanaspor 14 4 5 5 22 22 17 0
13 Göztepe 13 5 6 2 12 12 17 0
14 Tuzlaspor 14 4 6 4 17 19 16 -2
15 Erzurumspor FK 14 3 6 5 15 21 14 -6
16 Altınordu 14 3 8 3 14 26 12 -12
17 Yeni Malatyaspor 15 2 8 5 14 24 11 -10
18 Gençlerbirliği 14 1 9 4 14 27 7 -13
19 Denizlispor 14 1 10 3 10 26 6 -16
Takım O G M B A Y P AV
1 Bucaspor 1928 16 10 1 5 28 9 35 +19
2 Kocaelispor 16 10 1 5 32 17 35 +15
3 İskenderunspor A.Ş. 16 10 2 4 24 12 34 +12
4 Karacabey Belediye Spor 16 8 2 6 23 13 30 +10
5 1461 Trabzon FK 16 8 3 5 18 10 29 +8
6 Ankara Demirspor 16 7 3 6 23 9 27 +14
7 Kırklarelispor 16 6 3 7 18 13 25 +5
8 Van Spor FK 16 6 4 6 19 17 24 +2
9 Serik Belediyespor 16 6 4 6 21 20 24 +1
10 Zonguldak Kömürspor 16 7 6 3 17 19 24 -2
11 Fethiyespor 16 5 8 3 19 26 18 -7
12 Etimesgut Belediyespor 16 4 7 5 19 21 17 -2
13 Sarıyer 16 3 5 8 18 23 17 -5
14 Kastamonuspor 16 4 7 5 15 22 17 -7
15 Adıyaman FK 16 3 7 6 14 22 15 -8
16 Balıkesirspor 16 4 9 3 12 21 15 -9
17 Kırşehir FSK 16 2 7 7 13 20 13 -7
18 Uşak Spor 16 3 9 4 10 22 13 -12
19 Diyarbekir Spor 16 1 9 6 13 25 9 -12
20 Pazarspor 16 1 11 4 10 25 7 -15
Takım O G M B A Y P AV
1 Yeni Mersin İY 14 11 2 1 21 7 34 +14
2 52 Orduspor FK 14 9 3 2 23 13 29 +10
3 Karşıyaka 14 8 4 2 16 7 26 +9
4 Karaköprü Belediyespor 14 7 2 5 15 6 26 +9
5 Belediye Derincespor 14 7 2 5 18 14 26 +4
6 Belediye Kütahyaspor 14 6 3 5 18 12 23 +6
7 Ağrı 1970 Spor 14 6 3 5 13 9 23 +4
8 Nevşehir Belediyespor 14 5 4 5 18 16 20 +2
9 Hacettepe 1945 14 5 5 4 17 18 19 -1
10 Elazığspor 14 5 6 3 16 21 18 -5
11 1954 Kelkit Bld.Spor 14 3 4 7 11 13 16 -2
12 1922 Konyaspor 14 5 8 1 14 20 16 -6
13 Çatalcaspor 14 4 7 3 15 16 15 -1
14 Amasyaspor 1968 Futbol Kulübü 14 4 7 3 11 16 15 -5
15 Şile Yıldızspor 14 1 5 8 12 15 11 -3
16 Yomraspor 14 2 8 4 8 15 10 -7
17 Edirnespor 14 3 11 0 10 22 9 -12
18 Eskişehirspor 14 2 9 3 13 29 9 -16
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 25/12/2022 Adana Demirspor vs Fatih Karagümrük
 25/12/2022 Antalyaspor vs MKE Ankaragücü
 25/12/2022 Galatasaray vs İstanbulspor
 25/12/2022 Gaziantep FK vs Beşiktaş
 25/12/2022 Hatayspor vs Giresunspor
 25/12/2022 Kasımpaşa vs Sivasspor
 25/12/2022 Konyaspor vs Alanyaspor
 25/12/2022 Trabzonspor vs Fenerbahçe
 25/12/2022 Ümraniyespor vs Başakşehir FK
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 03/12/2022 Bandırmaspor vs Altınordu
 03/12/2022 Bodrumspor vs Gençlerbirliği
 03/12/2022 Samsunspor vs Denizlispor
 03/12/2022 Sakaryaspor vs Erzurumspor FK
 04/12/2022 Manisa FK vs Keçiörengücü
 04/12/2022 Adanaspor vs Göztepe
 04/12/2022 Altay vs Boluspor
 05/12/2022 Çaykur Rizespor vs Pendikspor
 09/12/2022 Samsunspor vs Yeni Malatyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 03/12/2022 Ankara Demirspor vs Kastamonuspor
 03/12/2022 Bucaspor 1928 vs Van Spor FK
 03/12/2022 Kocaelispor vs Etimesgut Belediyespor
 03/12/2022 Sarıyer vs İskenderunspor A.Ş.
 03/12/2022 Serik Belediyespor vs Diyarbekir Spor
 04/12/2022 Fethiyespor vs Kırklarelispor
 04/12/2022 Balıkesirspor vs Adıyaman FK
 04/12/2022 Kırşehir Futbol Spor Kulübü vs Karacabey Belediye Spor
 04/12/2022 Pazarspor vs 1461 Trabzon FK
 04/12/2022 Uşak Spor vs Zonguldak Kömürspor
 04/12/2022 Balıkesirspor - Adıyaman FK Adıyaman FK ligde deplasmandaki son 8 maçında hiç kazanamadı  Balıkesirspor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 03/12/2022 Karşıyaka vs Yeni Mersin İdman Yurdu
 03/12/2022 Şile Yıldızspor vs Belediye Derincespor
 03/12/2022 Yomraspor vs Çatalcaspor
 04/12/2022 Ağrı 1970 Spor vs Amasyaspor 1968 Futbol Kulübü
 04/12/2022 Eskişehirspor vs Belediye Kütahyaspor
 04/12/2022 Hacettepe 1945 vs Nevşehir Belediyespor
 04/12/2022 Karaköprü Belediyespor vs Elazığspor
 04/12/2022 1922 Konyaspor vs Edirnespor
 04/12/2022 1954 Kelkit Bld.Spor vs 52 Orduspor FK
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI