Bugun...Bodrum Kent Konseyi, Ahmet Aras’a açık mektup gönderdi

Kent Konseyi bugün yaptığı yazılı açıklamada Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Ahmet Aras’ı altına imza attığı sözlere sahip çıkmaya çağırdı.

facebook-paylas
Güncelleme: 18-02-2021 22:29:56 Tarih: 18-02-2021 12:14

Bodrum Kent Konseyi, Ahmet Aras’a açık mektup gönderdi

Bodrum Kent Konseyi  geçtiğimiz günlerde  tüm bileşenlerine, platform, grup, inisiyatif ve bireylere acil bir toplantı çağrısı yaptı.

 

BODRUM İÇİN YAŞAM İÇİN BİRLİK OLALIM  başlığı altında gönderilen çağrıda İçinden geçtiğimiz bu zor zamanlarda albenisi daha da artan Bodrum’umuz tarihi ve kültürel değerleri ile doğası üzerinde uzun süredir var olan, devam eden işgal, talan ve katliamlara ilave olarak,  çevre yolu, yeni imar alanları, ormanlık alanlara resler,  Aspat koyunda suni dereler, sulak alanlarda jesler, mavi yolculuk koylarına oteller, kıyıların  halkın kullanımına kapatılması, diyanet vakfı tarafından yapılan ruhsatsız cami/külliye,  yeni marinalar gibi yaşamımızı olumsuz yönde etkileyecek baskılar altındadır. Tüm bu dayatmalara karşı çıkan birçok dernek, birlik, platform, oda ve vatandaşın değerli çalışmalarının ses getirecek bir güç  birliği içerisinde birleşmesi  ve önceliklerin  doğru  belirleneceği  bir eşgüdüm toplantısında konuşulması için sizi 07 Şubat Pazar günü saat 14.00’de aşağıda linki belirtilmiş olan Zoom toplantısına davet ediyoruz.” dendi.

Toplantıya katılan Bodrum Kent Konseyi  bileşenlerinin temsilcileri , platformlar , sivil inisiyatifler ve bireylerden oluşan 47 kişi, üç saat süren toplantının ardından bir sonuç bildirgesini kamuoyu ile paylaştı. Sonuç bildirgesinde özetle  Anayasa ve yasalar hiçe sayılarak uzun zamandır  var olan ve devam eden işgal, talan, rant politikalarına ve yıkıcı tahribatlara karşı çıkarak yasal ve toplumsal alanlarda mücadele veren bizler bir araya geldik. Anayasa’da hüküm altına alınmış olan yaşam hakkımız ve aynı çerçevede sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşam hakkımızın, kentsel haklarımızın, doğanın haklarının yok sayılarak sürdürülen bu politikaya karşı mücadelelerimizde ortaklaşmak, dayanışma ve güç birliği içinde olmak ve bunun yöntemlerini oluşturmak konusunda karar aldık.” Dendi.

Bu toplantıya tüm bu dayatmaların doğal tarafı, muhatabı olarak Bodrum Belediye başkanı  ve yardımcıları da çağrıldı. Pazar günü yapılan toplantıya Belediye’den hiçbir kademede kimse katılmadı. Başkan Aras toplantıya mazeret iletip katılmayarak, külliye inşaatına dair bilgi içeren mesajını iletti.

Sayın Aras,

31 Mart 2019 yerel seçimlerinin  öncesinde ve seçildikten sonra muhtelif toplantılarda, röportajlarda

 • Bodrum’u Kent Konseyi, TMMOB, Stk lar, sivil inisiyatiflerin katılımı ve katkısı ile birlikte yöneteceğim,
 •  
 • Bodrum için yapılması gereken neyse birlikte karar vereceğiz,
 •  
 • 1 Nisan 2019 dan sonra Bodrum’u demokratik katılımcı bir anlayışla yöneteceğim. Her konuda demokrat, eşitlikçi, özgürlükçü bir yönetim anlayışı vaad ediyorum,
 •  
 • Bundan sonra Bodrum’da herşey her platformda tartışılacak,
 •  
 • Bodrum’u çevre, kültür, tarih başta olmak üzere tüm değerleriyle korunması için teminat veriyorum. Benim böyle bir gücüm ve duruşum var. Yarımadada yapılacak herhangi bir müdahalenin sizlerin onayından geçmeden benim tarafımdan onaylanması mümkün değil ,
 •  
 • Bodrum'da her şeye müdahil olacağız. Yani bu bizi ilgilendirmez diye bir şey yok arkadaşlar. Biz her şeye müdahiliz
 •  
 • Biz artık Bodrum’da tüm değerlerimizi koruma ağırlıklı bir plan ve program yapacağız. Tüm kurumlarla birlikte çalışmaya hazırız.
 •  
 • Küdür’de çevreci dostlarımızla birlikte direnişin ateşini yaktık. Bundan sonra Bodrum’da, Bodrum halkının istemediği hiçbir yapılaşmaya izin vermeyeceğiz.

Ve VERDİĞİM SÖZLERİN ALTINA İMZAMI ATIYORUM DEDİNİZ.

Çağrısını yaptığımız bu toplantıya, Belediye’den herhangi bir kademeden katılım sağlanması için bir yönetim iradesi dahi gösterilmemişken,  altını imzaladığınız bu sözlerinizi gerçekleştiremezsiniz.

Toplantı sonuç bildirgesinin sonunda yaptığımız çağrıyı size ve şahsınızda Bodrum Belediyesi’ne de  yapıyoruz.

BODRUM YOKEDİLİYOR! TÜM CANLILARIN, DOĞANIN, HEPİMİZİN YAŞAM HAKKI, TARİHİMİZ VE KÜLTÜRÜMÜZ SİSTEMATİK OLARAK TALAN EDİLİYOR. TÜM CANLILARIN BİR ARADA EŞİT, ÖZGÜR VE BARIŞ İÇİNDE YAŞAYACAĞI SAĞLIKLI BİR ÇEVRE ve  BODRUM İÇİN  HEP BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM”

Gelin altına imza attığınız sözlerinize sahip çıkın.

Bodrum Kent Konseyi
Editör: Yaşar Anter

Bu haber 3476 defa okunmuştur.


İLİŞKİLİ HABERLER

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI