Bugun...Antik Milas kentinin UNESCO yolculuğu konuşuldu

Muğla’nın tarihi ve antik kentleri ile ünlü tarihi kenti Milas’ın UNESCO’YA üye olması yolunda adımlar atılırken önemli akademisyenlerin katılımıyla “UNESCO Adaylık Sürecinde Ulusal Örnekler ve Milas Stratejisi” konulu panel düzenlendi ve Milas’ın UNESCO adaylık süreci değerlendirildi.

facebook-paylas
Tarih: 01-06-2023 15:13

Antik Milas kentinin UNESCO yolculuğu konuşuldu

Muğla’nın tarihi ve antik kentleri ile ünlü tarihi kenti Milas’ın UNESCO’YA üye olması yolunda adımlar atılırkenönemli akademisyenlerin katılımıyla  “UNESCO Adaylık Sürecinde Ulusal Örnekler ve Milas Stratejisi” konulu panel düzenlendi ve  Milas’ın UNESCO adaylık süreci değerlendirildi.Düzenlenen panel öncesinde Milas Belediyesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi arasında Öğretim Üyesi DR. Gülsün Tanyeli'nin katılımıyla Milas Mehmet Sait Efendi (Eskişar Konağı) Restorasyon Projesi Danışmanlık Hizmet Protokolü İmza Töreni gerçekleştirildi.

 

 “MİLAS’TA NADİR GÖRÜLECEK YAPILARDAN BİR TANESİ…”

Belediye Başkanı CHP’li Muhammet Tokat, Milas için özellikle de Milas’ın sivil mimarisi için önemli bir prestij çalışması yürütüldüğünü belirterek “İleriki dönemlerde Milas’ta önemli bir yer tutacak ve Milas için çok şey ifade edecek bence Milas’ın en nitelikli yapılarından birisini hep birlikte ayağa kaldıracağız. Bu noktada heyecanlıyız. Aslında içimizde kanayan bir yara. Milas’ın göbeğinde, Belediyemizin olduğu bölgede yıkılmak üzere ve harabe içinde bir yapının olması bizleri rahatsız ediyordu. Özellikleri itibariyle Milas’ta nadir görülecek yapılardan bir tanesi. Onu ayağa kaldırıp, kültürümüze kazandırmak bizler için de gurur verici bir çalışma.” dedi.

 

“İKİ BAŞVURUMUZ YEDEK LİSTEDE BEKLEMEDE…”

UNESCO adaylık süreci hakkında da değerlendirmede bulunan Tokat“ Geçmişten gelen ve şu anki mevcut potansiyeline çok güvendiğimiz Milas’ımızın tanıtımı ve gelişmişlik anlamında arzu edilen yerde olmadığını, bu anlamda daha çok çalışma yapmamız gerektiğini biliyoruz. Milas’taki resmi ve sivil kuruluşlarla kaybedilen zamanı telafi etmek için harekete geçme noktasında ciddi anlamda işbirliklerimiz var. Milas’ın birçok değerinin UNESCO Miras Listesi’ne girmesi hakkında başvurumuz bulunmakla birlikte iki başvurumuzun yedek listede beklediğini sizlerle paylaşmak isterim. İşlediğimiz konunun içeriği kadar beraber çalışacağımız akademisyenlerimiz ve üniversitelerinin de bizim açımızdan çok sevindirici ve heyecan verici olduğunu belirtmek istiyorum. Bu noktada yol arkadaşımız olan üniversitelerimize ve akademisyenlerimize çok teşekkür ediyorum. Biliyorum kolay bir yol değil ama hedefe ulaşmak için çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz.”     İfadelerini kullandı.

 

“MİLAS, DÜNYA MİRASI OLMADAN ÖNCE MİLASLILAR’IN MİRASI OLMALI…”

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde görevli  Prof. Dr. Ayşe Bilgin Altınöz, Başkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Billur Tekkök Karaöz, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden Prof. Dr. Melek Zühre Yıldırım ve Dr. Öğretim Üyesi Gülsün Tanyeli’nin konuşmacı olarak katıldığı panelde UNESCO listesine girme süresinde dikkat edilmesi gereken hususlar, turizmin öne çıkarılmasının şehre olan etkileri, dijital aktarım ve dijital bellek konularının da içerisinde yer aldığı geniş yelpazede bilgi aktarımında bulunuldu.

Toplantıda ortak fikir olarak, dünya mirası listesine girmenin sadece turizm açısından değerlendirilmesi durumunda olumsuz sonuçlar da elde edilebileceği vurgusu yapılırken, “Milas, dünya mirası olmadan önce Milaslılar’ın mirası olmalı. Turizm öne çıkarılıp şehirler yok edilmemelidir.” denildi.
Editör: Yaşar Anter
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR SANAT Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI