Bugun...


7 ŞEHİRDE ÇOK SAYIDA KÖY KARANTİNAYA ALINDI
Tarih: 30-03-2020 02:21:34 Güncelleme: 30-03-2020 02:21:34 + -


Çanakkale, Çankırı, Giresun, Gümüşhane, Kütahya, Sivas ve Yozgat'ta 10 köy yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

facebook-paylas
Tarih: 30-03-2020 02:21

7 ŞEHİRDE ÇOK SAYIDA KÖY KARANTİNAYA ALINDI

7 ŞEHİRDE ÇOK SAYIDA KÖY KARANTİNAYA ALINDI

 

 

Çanakkale

 

Çanakkale'nin Çan ilçesine bağlı Maltepe köyü, koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

Çan Kaymakamlığından yapılan açıklamada, İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla köyün karantinaya alındığı bildirildi.

 

Çankırı

 

Çankırı'da Çerkeş ilçesine bağlı Aliözü köyü, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

Çankırı Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla ikinci bir değerlendirmeye kadar köyün karantinaya alındığı bildirildi.

Köy giriş çıkışlarında jandarma tarafından tedbirler alındığı aktarılan açıklamada, "Toplum Sağlığı Merkezi personelimiz tarafından da köyde yaşayan vatandaşlarımıza gerekli bilgiler verilmiş olup süreç, Valiliğimiz ve Kaymakamlığımızca hassasiyetle takip edilmektedir" ifadeleri kullanıldı.

 

Giresun

 

Giresun'un Çamoluk ilçesine bağlı Karadikmen köyü, koronavirüs  tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Çamoluk ilçesinin Karadikmen köyünde koronavirüs salgınının kontrolü amacıyla Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri kapsamında, ikinci bir değerlendirmeye kadar karantina uygulamasına karar verildiği belirtildi.

 

 

Gümüşhane

 

Gümüşhane'nin Şiran ilçesine bağlı Yukarı Kulaca köyü ile yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, koronavirüs önlemleri kapsamında şehir dışından gelen vatandaşlara yönelik tedbirlerin artırıldığı belirtildi.

Kent giriş ve çıkışlarıyla köylerde önemli tedbirler alındığına işaret edilen açıklamada, "Kocaeli'den Şiran ilçesine geldiği belirlenen bir kişinin, Kocaeli'de koronavirüs pozitif bulgusu bulunan bir kişiyle teması tespit edildiğinden Şiran ilçesinin Yukarı Kulaca köyünde karantina tedbiri alınmıştır" ifadesine yer verildi.

 

Kütahya

 

Kütahya'nın Simav ilçesine bağlı Yeşildere köyünde de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantina uygulaması başlatıldığı bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, "İlimiz Simav ilçesi Yeşildere köyünde tespit edilen pozitif vaka nedeniyle karantina uygulanmaktadır" ifadesine yer verildi.

Sivas

 

Sivas'ta da 5 köy yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı karantinaya alındı.

Valilikten yapılan açıklamada, "Şehir dışı çok fazla hemşehrimizi ağırladığı için her türlü olasılığa karşı, tedbir amaçlı, koronavirüs salgınının yayılarak vatandaşlarımızın hayatını tehdit etmesini engellemek ve köylerimizin sosyal izolasyona geçmelerini sağlamak üzere Akıncılar ilçesi Şenbağlar, Koyulhisar ilçesi Boyalı ve Dilekli, Suşehri ilçesi Boyalıca ve Gökçekaş köylerimizde karantina kararı alınmıştır" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada karantinaya alınan köylere, giriş ve çıkışların yasaklandığı bildirildi.

Yozgat'ta Derbent köyü de koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

Yozgat Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 27. ve 72. maddeleri kapsamında, koronavirüs salgınının kontrolü amacıyla merkeze bağlı Derbent köyünün 29 Mart itibarıyla karantinaya alındığı belirtildi.

Açıklamada ikinci bir değerlendirmeye kadar karantinanın uygulanacağı, köye giriş ve çıkışların yasaklandığı ifade edildi.

Evlerinde kalmaları yönünde vatandaşların uyarıldığı açıklamada bulundukları şehir, belde ya da köyü terk etmemeleri, zorunlu olmadıkça seyahata çıkmamaları istendi.

Öte yandan, valiliğin kararı doğrultusunda görevlendirilen jandarma ve sağlık ekiplerinin karantina altına alınan köyün girişlerinde önlem aldığı görüldü.

 
Editör: Yaşar AnterFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI