Bugun...


Anadolu Lisesi’ni kazandılar sokakta kaldılar, 10 gündür okula gidemiyorlar
Tarih: 22-09-2022 10:21:15 Güncelleme: 22-09-2022 11:00:15 + -


Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaşayan ve Anadolu Lisesi sınavlarında başarılı olarak liseyi kazanan 14 yaşındaki tekerlekli sandalyeye mahkum Bedirhan Atan ve Melek Yobaş, servis araçlarının asansörlü olmaması nedeniyle sokakta kaldı.

facebook-paylas
Tarih: 22-09-2022 10:21

Anadolu Lisesi’ni kazandılar sokakta kaldılar, 10 gündür okula gidemiyorlar

Çocuklarının on gündür okula gidemediğini belirten aileler ve öğrencilere sahip çıkan emekli öğretmen Emel Yeşilkaya Çare bulunması için ANTERHABER'E konuştular. Yeşilkaya “Geleceğimizin büyükleri bu çocuklarımız öğrenimdeki yetenekleri ile sınavları kazandılar ancak tekerlekli sandalyeyi taşıyacak okul servisi olmadığı için on gündür okula gidemediler. İlçede başvurmadığımız makam merci kalmadı. Belki bu iki çocuğumuzun ve ailelerinin sesini duyan olur” diye konuştu.

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Akçaalan Mahallesi’nde yaşayan ve belden aşağısı felç olması nedeniyle tekerlekli sandalyeye mahkum yaşayan 14 yaşındaki Bedirhan Atan ile 14 yaşındaki Melek Yobaş 7 kilometre uzaklıktaki Hayırlı Sabancı Anadolu Lisesi’ni kazandı.

 

SEVİNÇLERİ YARIM KALDI

Sınavlarda gösterdikleri üstün başarı ile öğretmenlerinin takdirini kazanan Atan ve Yobaş okulların açıldığından günden bu yana servis araçlarının asansörü olmaması nedeniyle kazandıkları liseye gidemediler. Bugün annesi Sevim Yobaş ile birlikte açıklama yapan Melek Yobaş kıyafetlerini giyerek kendilerini okula götürecek servis aracını beklediklerini belirterek “Anadolu lisesini sınavla kazandık, ancak on gündür okula gidemiyoruz. Akülü tekerlekli sandalyemizi alacak servis aracı yokmuş. Kaymakamlık, belediye CİMER dahil müracaat etmediğimiz yer kalmadı. Bedirhan ile birlikte sokakta bizi alacak aracın gelmesini bekliyoruz, sevincimiz yarım kaldı” diye konuştu.Anne Yobaş ise “Biz devletten yardım istiyoruz, çocuklarımız sokakta kalmasın, eğitim öğretimlerinden uzaklaşmasınlar. Çaresiz kaldık” dedi.

 

 

KAZANDIĞIM OKULA BİR GÜN BİLE GİDEMEDİM

Ortaokul evlerine yakın olması nedeniyle akülü tekerlekli sandalye ile gidebildiğini belirten Bedirhan Atan ise “Ben doğuştan engelliyim, belden aşağım tutmuyor. Ama okuyup iyi bir yerlere gelmeye ve ülkeme faydalı olmak istiyorum, kazandığım Anadolu Lisesi’ne okul başladığından beri bir kez dahi gidemedim, okula gideceğim, gidebileceğim günü bekliyorum” diye konuştu.

 

 

BAŞVURMADIĞIMIZ YER KALMADI İKİ ÇOCUĞUMUZUN OKULA GİDEMEDİĞİNİ  TÜRKİYE DUYSUN

Ailelerin ekonomik  durumunun iyi olmaması nedeniyle esnafın ve Türkiye Sakatlar Derneği Bodrum Şubesi’nin ve Esma Ezel'in desteği ile okul kıyafetleri ve kırtasiye malzemelerini temin ettiklerini belirten emekli öğretmen Emel Yeşilkaya ise “Çocuklarımızı daha önceki yıllardan tanıyorum, çok çalışkan ve zeki öğrenciler. Bu çocuklar ülkemizin geleceği. Bu sorunu aşmak için 9 Eylül'den buyana  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü,  Belediye, Bodrum Sağlık Vakfı, Cimer, başvurmadığımız yer kalmadı. Kimse sorunu çözmek için gayret göstermiyor, okullar açıldı çocuklar on gündür okula gidemiyor” dedi.

 

 

MİLLİ EĞİTİMDEN ÇOCUKLARI ŞOFÖR KUCAĞINDA TAŞISIN ÖNERİSİ GELDİ

Yeşilkaya açıklamasının devamında çözüm bulunamadığı gibi çözüm için garip öneriler sunulduğunu belirterek “Tüm bunlar yetmezmiş gibi yardım istediğimiz İlçe Milli Eğitim Müdür Yardımcısı çocukları servis şoförün, evden alsın okula kucağında götürsün, kucağında okuldan alsın eve getirsin gibi garip bir öneride bulundu. Servis şoförü bunu yapmak zorundamı. Bu çocuklar 60 kilogram. Ayrıca servis şoförü her gün evinden alıp okula kucağında mı götürecek çocukları böyle bir düşünce olabilirmi? Koskoca Bodrum’da çocukları okula getirip götürecek bir asansörlü, tekerlekli sandalyeye uygun  servis aracı temin edemediler. Oysaki Milli Eğitim Bakanlığı’nın yönetmeliğinde bu konu zaten var. Çaresiz kaldık, sesimizi basın ile duyurmanın yoluna gitmek zorunda kaldık. Bu çocuklar daha gün eğitimden uzakta kalacaklar. Bu çağda kazandıkları okula dahi gidemeyen engelli bireylerimize sahip çıkamayacakmıyız” diye konuştu.




Editör: Yaşar Anter



FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI