Bugun...


Akdeniz Foku'nun korunması için yeni bir izleme sistemi oluşturuldu
Tarih: 11-12-2020 21:59:44 Güncelleme: 11-12-2020 21:59:44 + -


Akdeniz Koruma Derneği, nesli tehlike altında olan Akdeniz Fokları konusunda farkındalık yaratmak için kısa bir film yayınladı. Bu filmde Akdeniz foklarının korunmasına yönelik yapılan yeni çalışmalar anlatıldı. Deniz Biyoloğu Ezgi Saydam” Akdeniz foku denizlerimiz için çok önemli bir tür. Çünkü denizlerimizin ekosisteminin ne kadar sağlıklı olduğunun bir göstergesi. Gökova körfezinde Akdeniz fokları varsa biz biliyoruz ki bu körfez sağlıklı bir ekosisteme sahiptir” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 11-12-2020 21:59

Akdeniz Foku'nun korunması için yeni bir izleme sistemi oluşturuldu

Akdeniz Koruma Derneği, nesli tehlike altında olan Akdeniz Fokları konusunda farkındalık yaratmak için kısa bir film yayınlayarak bilgilendirmede bulundu.

 

AKDENİZ FOKLARI DENİZLERİMİZDE SAĞLIKLI BİR EKOSİSTEMİN BELİRLEYİCİSİDİR

Deniz Biyoloğu Ezgi Saydam, fokgiller familyasından yeryüzünde sadece doğu Akdeniz sahilleri ile Batı Afrika’nın bir tek sahilinde yaşayan fok türü olan Akdeniz foku için “Tehdit Altındaki Coğrafyalar Programı” kapsamında yürütülen çalışmaları anlattı. Saydam “Akdeniz foku denizlerimiz için çok önemli bir tür. Çünkü  denizlerimizin ekosisteminin ne kadar sağlıklı olduğunun bir göstergesi. Gökova körfezinde Akdeniz fokları varsa biz biliyoruz ki bu körfez sağlıklı bir ekosisteme sahiptir. Dünya genelinde 700, Türkiye kıyılarında ise 100 Akdeniz foku bireyi bulunduğunu biliyoruz” dedi.

 

 

AKDENİZ FOKLARI İÇİN YENİ BİR İZLEME SİSTEMİ KURDUK

 

Akdeniz Koruma Derneği bünyesinde Akdeniz Fokları İzleme Projesini yürüten Saydam, Akdeniz foklarını izlemek için yeni bir sistem kurduklarını belirterek “Fokların yaşam alanlarına mağaralarına kurduğumuz kamera sistemi ile onları daha yakından izleyip bilgilenme ve gerekirse önlem alma fırsatı bulabileceğiz” diye konuştu.

Akdeniz Foku’nun neslini korumak adına yapılmış çalışmalardan ve alınabilecek ekstra önlemlerden bahseden Saydam, dünyada ilk defa Akdeniz Foku adına yapılmış ve başarı göstermiş bir çalışma olan Habitat Restorasyonu Çalışması’na da değindi. 

 

 

 

 HABER VİDEOSU

Editör: Yaşar Anter

Bu haber 842 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI