Bugun...


Ahmet Aras “Direnişin kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum. Yaşasın Cumhuriyet”
Tarih: 19-05-2022 06:30:36 Güncelleme: 19-05-2022 06:46:36 + -


Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

facebook-paylas
Tarih: 19-05-2022 06:30

Ahmet Aras “Direnişin kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum. Yaşasın Cumhuriyet”

“19 Mayıs 1919 onursuzca yaşamaktansa, onurluca ölmenin esas alındığı, kendisinden sonra tahakkuk eden olaylar örgüsünün başlangıcı olan karanlık bir dönemde aydınlık bir tarihtir.” diyerek sözlerine başlayan Başkan Aras mesajında şu ifadelere yer verdi:

Bundan 103 yıl önce vatan işgal altındayken, asırlardır onurlu yaşam süren halk, karanlığın içerisinde, bağımsızlık ve özgürlüklerine kavuşmak için direnişin ateşini yakacak bir kıvılcıma ihtiyaç duyuyorlardı. İşte o anda, o kıvılcımı ateşleyen, vatan ve bayrak sevgisini her şeyin üstünde tutan, egemenliğin kayıtsız şartsız millette olacağına inanan, tam bağımsız ve demokratik Türkiye’nin kurulmasının ilk adımını sağlayan, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmuştur.  

 

Nitekim, Mustafa Kemal’in başlattığı direniş mücadelesi, pek çok devletin bağımsızlık yolundaki mücadelesinin ilham kaynağıdır.

 

Temel ilke, Türk Milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklale sahip olmakla gerçekleşebilir. Ne kadar zengin ve bolluk içinde olursa olsun, istiklalden yoksun millet medeni insanlık dünyası karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye layık görülmez.” bu düşüncelerle İstanbul’dan çıkmadan önce düşündüğü tek çare, milli hakimiyete doğru kayıtsız, şartsız bağımsız yeni bir Türk Devleti kurmaktı.

Ve nihayetinde, bu haklı ve kararlı iradenin sonucu tam bağımsız, çağdaş, laik Türkiye Cumhuriyeti kuruldu.

 

Millî Mücadele ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş süreci içerisinde Mustafa Kemal Atatürk, oynadığı rolü de anlattığı Nutuk’ta “Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk safhasıdır. 19 Mayıs kökleri tarihin en eski çağlarına uzanan Türk ulusunun gençleşmesinin simgesidir.” dediği bugünü sembolik doğum günü olarak işaret etmiştir.

 

Şimdi ise tek liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün gençleri, geleceğimizin güvencesi sevgili gençlerimizin her anlamda ve her düzeyde kendilerini çağın doğrultusunda geliştirip, yetiştireceklerine inancım tamdır.

İşte bu durum ve şartlar içerisinde gençliğimizin Cumhuriyetimize karşı sorumluluğu daha da büyüktür. “Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum.” derken gençliğe olan güvenini anlatmıştır.

 

Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye’nin geleceği gençlerimizin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor direnişin kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum.

Yaşasın Cumhuriyet.

 
Editör: Melis AnterAyhan Eyikocak / 20-05-2022 07:57:00

DÜZELTME Futbolun en önemli görevi, Toplumu UYUTMAKTIR.

Ayhan Eyikocak / 19-05-2022 07:07:00

Futbola harcanan para, beden,ruh, zihin sağlığını geliştiren, müzik sanat estetik ve birliktelik duygusunu fark ettiren, hareketlerle, cumhuriyetin ilk yıllarındaki gibi kutlanmalıdır. Hükümet temsilcilerinin çekeceklerini olmadığını 23 nisanda üzülerek tanık olduk. Dilerim tekrarı yaşanmaz. Tüm milli bayramlarımızı hakettiği şekilde kutlamayı gerekir. Futbolun en önemli görevi toplumu unutmaktır. UYANALIM....HEP BIRLIKTEFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI