Bugun...


Mete: İçmeler Halk Plajında vatandaşa 5 yıldızlı hizmet verilecek
Tarih: 30-04-2021 20:37:05 Güncelleme: 30-04-2021 20:37:05 + -


Muğla Ak Parti İl Başkanı Kadem Mete yaptığı açıklamada İçmeler sahil yolu üzerinde yapımı devam eden “Halk Plajı” hakkında sosyal medyada çıkan olumsuz haberlerin ardından plaj hakkında bilgi verdi.

facebook-paylas
Tarih: 30-04-2021 20:37

Mete: İçmeler Halk Plajında vatandaşa 5 yıldızlı hizmet verilecek

Mete, işletmenin yapımı ve tüm finansmanının Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü İştiraki olan Turaş A.Ş tarafından karşılandığını belirtti. Mete “Halkımız getirdiğimiz bu hizmetin işletmesi de yine Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü İştiraki olan Turaş A.Ş tarafından yapılacaktır. Sosyal medyada çıkan bazı söylemlerde olduğu gibi buranın kiraya verilmesi söz konusu değildir” dedi. Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı İçmeler Mahallesi’nde Ücretsiz Halk Plajı projesi kapsamında yapılacak proje hakkında bilgi veren Mete Mevcut tehlikeli durumdaki taş duvarlar kaldırılarak yerine temel izolasyonu yapılmış şekilde mevcut dolgu zemin yükü ile deniz suyuna dayanıklı beton istinat yapısı ve seyir terası ile beraber seyir terasının altına 2 şer adet Kadın-Erkek Tuvalet, Soyunma Kabinleri, Duşlar, Oturma yerleri, Bebek bakım odaları ve plaja iniş merdivenleri olan kullanım alanları oluşturulacaktır.Kaplaması kayrak taşı ile yapılarak doğal bir görünüm verilerek doğaya uygun halde olacaktır. Çökme riski olmayan ancak onarım gerektiren taş duvarlarda ise gerekli Su drenajını sağlayacak şekilde barbakan boruları yerleştirildikten sonra taş yapısı güçlendirilecek ve görsel olarak güzelleştirilecektir ”dedi.

 

GİRİŞ ÜCRETSİZ

 

Halk plajı yapılan yerin geçmişte yine beach olarak özel sektör tarafından işletildiğini belirten Mete, “Bu alan daha önce de aynı maksatla özel sektör tarafından işletiliyordu. Hatta kanunen vatandaşların kullanımına kapatılamayacak olan plajların halk tarafından kullanılmasına da engel olunduğu yönündeki haberleri sizlerde geçmişte basından takip etmişsinizdir. Oysa şimdi tamamen halkın kullanımına açılıyor. İşletmesi de bakanlık iştiraki bir firma tarafından yapılacak. Vatandaşlarımız girişe hiçbir ücret ödemeyecek. Yeme içme mekanları da bakanlıkça belirlenen halka uygun fiyatlarla beş yıldızlı hizmet verecek” dedi.

 

YIKILAN BİR AĞAÇ İÇİN 10 AĞAÇ DİKİLECEK

 

Yapım işi sırasında yürüyüş yolu üzerinde yapılan kazılarda meydana gelen toprak kaymasıyla 4 ağacın devrildiğini bir ağacın yeniden dikilemeyecek duruma geldiğini ancak bu ağaç yerine 10 ağaç dikimi için firmaya talimat verildiğini belirten Mete, diğer üç ağacında Milli Parklar ve Marmaris Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü personellerinin destekleri ile başka alanlara taşınarak usulüne uygun dikilmelerinin sağlandığını söyledi. Proje kapsamında yaklaşık 4 bin adet bitki ve ağaç dikilerek alan muazzam bir yeşil örtüye kavuşacaktır” ifadelerini kullandı.

 

ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZA ÖZEL PLAJ

 

Yürüme yolunda yapılacak modüler yapılar içeresinde restoran, büfe ve dinlenme alanları gibi pek çok imkanında yer alacağını belirten Mete “Bu yapılar tamamen doğaya uyumlu taş ve ahşap kaplamalar ile uyumlu bir görsel sunacaktır. Peyzaj olarak ise helikopter pisti ve mendireğimiz Deck kaplama ile kaplanarak 350 mt plaj hattı ise ahşap yürüme yolları şemsiye, şezlong, sehpa, can kurtaran kuleleri, kabana, hamak, kamelya gibi ürünler ile donatılacaktır. Engelli vatandaşlarımız için denize engelli iniş rampasına kadar her detayın düşünüldüğü proje, Kültür ve Turizm Bakanlığı denetimine uygun malzemelerle tamamlanacaktır” diyerek açıklamasını sona erdirdi.
Editör: Melis Anter

Bu haber 366 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI