Bugun...Yunanistan hiperturizmden şikayetçi, fazla turist komşuyu bunalttı

Finans gazetesi Handelsblatt'ın yaptığı araştırmada "Turizm, Yunanistan'a ekonomik kriz sonrasında ivme kazandırdı" ancak özellikle Ege adalarındaki "Birçok yerel halk artık ziyaretçilerden rahatsız ve endişeli" denildi.

facebook-paylas
Tarih: 29-06-2024 19:56

Yunanistan hiperturizmden şikayetçi, fazla turist komşuyu bunalttı

Yunanistan’ın kitle turizmine yönelik önleyici tedbirler alması gerekeceği açıklandı. Başbakan Kyriakos Mitsotakis, yolcu gemilerine özellikle yoğun ada destinasyonlarına yönelik kısıtlamalar getirildiğini duyurdu. Turistik adalarda yılda sadece 60 geceleme yapılabilecek.Yunanistan’ın Rodos Adası’nda yayın yapan Dimokratiki Gazetesi Finans gazetesi Handelsblatt'ın Yunanistan’daki hışla gelişen turizm potansiyeli ile ilgili araştırmasını okuyucularına duyurdu. Haberde " Turizm, Yunanistan'a ekonomik kriz sonrasında ivme kazandırdı. Birçok yerel halk artık ziyaretçilerden rahatsız ve endişeli. Çünkü yaşadıkları kentlerin doğasının bozulmasından korkuyorlar. Santorini veya Mikonos gibi sıcak noktalar aşırı kalabalık ve aşırı turizm Yunanlılar için bir yük haline geliyor. Ve bu yıl yeni bir rekor sayıda ziyaretçi bekleniyor" diyen gazete, Yunan hükümetinin artık düzenleyici bir şekilde müdahale etmek istediğini ve kitle turizmine karşı katı önlemler almayı planladığını kaydettiği” belirtildi.

YOLCU GEMİLERİNE KISITLAMA GETİRİLECEK

Araştırmada ayrıca "Başbakan Kyriakos Mitsotakis, yolcu gemilerine özellikle yoğun ada destinasyonlarına yönelik kısıtlamalar getirildiğini duyurdu." Yunan hükümeti ayrıca "yerel halk için konutları yeniden uygun fiyatlı hale getirmek amacıyla turistlere kısa süreli daire kiralamayı kısıtlamayı" planlıyor, denildi.

TURİSTİK ADALARDA YILDA 60 GECEYLE TURİZM SINIRLANDIRILACAK

Haberde son olarak  "Yunanistan'ın turist potansiyelini tüketmemesi ve boşa harcamaması gerektiği, aksi takdirde destinasyonlarının zamanla daha az çekici hale geleceği" sonucuna varan bir araştırmaya dayandığı Bu nedenle hükümet, "şehirlerdeki yolcu gemisi ve kısa süreli kiralama sayısını yılda 90 geceyle," 10.000'den az nüfusu olan turistik adalarda ise yılda 60 geceyle sınırlamayı "düşünüyor.

 Editör: Yaşar Anter
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI