Bugun...Yunanistan Ege'de bir yılda 17 bin göçmeni geri itti

Birleşmiş Milletler (BM) Göçmen Hakları Özel Raportörü Felipe Gonzalez Morales yaptığı açıklamada, Yunanistan'a deniz yoluyla ulaşmaya çalışan en az 17 bin göçmenin geri itilerek Türkiye'ye yollandığını belirtti.

facebook-paylas
Tarih: 22-06-2022 12:59

Yunanistan Ege'de bir yılda 17 bin göçmeni geri itti

Birleşmiş Milletler (BM) Göçmen Hakları Özel Raportörü Felipe Gonzalez Morales yaptığı açıklamada Yunanistan'a deniz yoluyla ulaşmaya çalışan en az 17 bin göçmenin geri itilerek Türkiye'ye yollandığını bildirdi.

 

GERİ İTMELER FİİİLİ DEVLET POLİTİKASI HALİNE GELDİ
Brüksel merkezli Avrupa Sığınmacılar ve Sürgünler Konseyi’nin (ECRE) sitesinde yayımlanan "Geri İtme Uygulamaları" raporunda, Morales, mülteci ve göçmenleri geri itmenin, Avrupa ülkelerinde fiili devlet politikası haline geldiğini ve uluslararası kuruluşların uyarılarına rağmen bu uygulamanın devam ettiğini belirtti. Morales, bu tür uygulamaların üzerini örtmeye yönelik teşebbüsler karşısında uluslararası camiayı uyardı. Raporda, Avrupa ülkelerinden Yunanistan, Estonya, Finlandiya, İngiltere ve Fransa'nın, deniz yoluyla ülkelerine geçmeye çalışan göçmenleri geri göndermeye yönelik uygulamaları ele alındı.

 


YUNANİSTAN, BAŞVURULARI TÜRKİYE’YE YÖNLENDİRİYOR
Yunanistan'ın uygulamalarına geniş yer verilen raporda, Afganistan, Bangladeş, Pakistan, Somali ve Suriye'den ülkeye sığınma başvurusu yapanların Haziran 2021'den bu yana "üçüncü güvenli ülke" kapsamında Türkiye'ye yönlendirildiği, şimdiye kadar 6 bin 400'ün üzerinde başvuru talebinin olumsuz karşılandığı aktarıldı.

 

 

 

540 KEZ GERİ İTME OLAYI YAŞANDI

Kara sularından ülkeye geçmeye çalışan göçmenleri geri itmenin ise devlet politikası haline geldiği vurgulanarak, BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin son verilerine göre 2020-2021 döneminde yaklaşık 540 geri itme vakasının yaşandığı, en az 17 bin göçmenin zor kullanılarak Türkiye kara sularına itildiği bilgisi paylaşıldı. Raporda, Yunanistan'ın son 2 yılda sığınmacıları reddetme oranının yüzde 126 arttığı da kaydedildi.GÖÇMENLERİ KURTARAN GÖNÜLLÜ KURULUŞLARA YASAK

Raporda, hükümetinin geçen yıl çıkardığı yasanın ardından Yunan kıyılarında mahsur kalan göçmenleri kurtarmaya yönelik gönüllü kuruluşların faaliyetlerinin sınırlandırılması veya şartlara bağlanmasından da bahsedildiği görüldü,
Editör: Yaşar Anter

Bu haber 103 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI