Bugun...Yaz aylarının kabusu akrep sokması, uzmanından öneriler

Altınbaş Üniversitesi İlk ve Acil Yardım Program Başkanı Özlem Karagöl, yazın artan akrep sokmalarında ağız ve boğaz bölgesinin tehlikeli olduğunu belirtti ve “Tüm vücudu ilgilendiren bir alerjik reaksiyon potansiyel olarak hayatı tehdit edebileceğinden acil tıbbi müdahale gerektirir” uyarısında bulundu.

facebook-paylas
Güncelleme: 22-07-2021 21:44:35 Tarih: 22-07-2021 21:42

Yaz aylarının kabusu akrep sokması, uzmanından öneriler

Yaz aylarında özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde artan akrep sokma vakalarını değerlendiren Altınbaş Üniversitesi İlk ve Acil Yardım Program Başkanı  Özlem Karagöl, “Böcek ısırığı veya sokmalarının çoğu, ısırık veya sokma bölgesi ile sınırlı küçük reaksiyonlara neden olur ve genellikle de evde tedavi edilebilirler. Ancak ağız ve boğaz bölgesindeki ısırık veya sokmalar, oluşabilecek şişlik nedeniyle tehlikelidir ve hayatı tehdit edebilir” uyarısında bulundu. Karagöl şu bilgileri verdi: “Isırma veya sokmaya neden olan hayvana göre ortaya çıkan belirti ve bulgular değişebilir. Bazı insanlarda böcek ısırık veya sokmasına karşı alerjik reaksiyon meydana gelir. Bu reaksiyon yerel (lokalize) veya tüm vücudu ilgilendiren (sistemik) tarzda olabilir. Tüm vücudu ilgilendiren (sistemik) tarzdaki bir alerjik reaksiyon potansiyel olarak hayatı tehdit edebileceğinden acil tıbbi müdahale gerektirir.”

Karagöl, akrep sokmasında yerel (lokal) belirti ve bulguların ısırık veya sokma bölgesinde ağrı, şişlik, kızarıklık veya döküntü ve kaşıntı ile kabarıklık şeklinde görülebileceğini ifade etti. Tüm vücudu ilgilendiren belirti ve bulgular ise şöyle sıralanıyor: Döküntü, kaşıntı, kas krampları, titreme ve karıncalanma, terleme, hırıltı, ses kısıklığı veya nefes almada zorluk, baş dönmesi veya baygınlık, yutma güçlüğü, yüz ve dudaklarda şişlik, bulantı, kusma veya ishal, kaygı veya huzursuzluk ve bayılma.

 

 

İlk yardım

 

Altınbaş Üniversitesi İlk ve Acil Yardım Program Başkanı  Özlem Karagöl, akrep sokmalarında ilk yardım kapsamında yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

•             Yaralıyı sakinleştirin.

•             Sokmanın olduğu bölgeyi hareket ettirmeyin.

•             Sokulan yeri su ve sabunla nazikçe yıkayın.

•             Sokulan yerin üzerine 15 dakika soğuk uygulama yapın.

•             Kan dolaşımını engellemeyecek şekilde bandaj uygulayın.

•             Sokulan yere kesme veya emme gibi herhangi bir işlem yapmayın.

•             Şiddetli ağrı varsa ağrı kesici verin.

•             112 acil yardım numarasını arayarak ya da aratarak yardım isteyin.

 Doğru bilinen yanlıştan kaçının

Karagöl, böcek ısırık ve sokmalarında zehrin kana karışmasını engellemek amaçlı yaranın emilmesi, kesilmesi, enjeksiyon gibi işlemlerden kesinlikle kaçınılması gerektiğini de vurguladı. Karagöl, “Bunlar enfeksiyona yol açar ve yara iyileştirmesini geciktirirler” dedi.

 
Editör: Melis Anter

Bu haber 349 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI