Bugun...Yanıbaşımızdaki doğa ve tarih güzelliği, Menet Adası’nı bilirmisiniz?

Mujğla’nın Milas ile Aydın’ın Söke sınırları içerisinde ki Bafa Gölü’nde küçük bir adacık vardır. Menet Adası Ekosistemi Koruma ve Doğasevenler Derneği bu ada ile ilgili güzel bir paylaşım yaptı. Yazı ve fotoğrafları ile Bodrum’a sadece 65 km uzaklıktaki bu doğa güzelliğini anlattı. Fotoğrafları ile tanıttı.

facebook-paylas
Güncelleme: 11-01-2021 21:21:32 Tarih: 07-01-2021 21:32

Yanıbaşımızdaki doğa ve tarih güzelliği, Menet Adası’nı bilirmisiniz?

Doğasıyla, tarihiyle, kültürüyle, mitolojik hikayeleri, yılan balıkları ve kuş zenginliğiyle sırtını dayadığı Latmos (Beşparmak) Dağları’nın olağanüstü peyzajıyla bir bütünlük oluşturan Bafa Gölü, Türkiye’nin en güzel göllerinin başında gelir.

Gölün birçok özelliği bulunmaktadır. Bunlardan birisi de göl içindeki adalardır.

Karayla bağlantısı bulunan İkizce Adaları’nın tahkimatlı olanı hariç, diğerlerinin etrafı suyla çevrilidir.

Yerleşimlere ve yol güzergahına uzak, kuzeydeki bakir kıyılara daha yakın olan Menet Adası’nın özelliği diğerlerinden farklıdır.

 

 

 

ADADA BİR KİLİSE VE İKİ ŞAPEL TESPİT EDİLDİ

 

Bölgede önemli çalışmaları bulunan, Hristiyan arkeolojisi ve Bizans sanatı tarihi uzmanı Alman bilim insanı Urs Peschlow Menet Adası’yla ilgili çalışmalarında 370 mt. Uzunluğuyla gölün en büyük adası olduğunu ve buradaki yerleşmenin Orta Çağ – Bizans Dönemi’nde kurulan küçük bir kasaba özelliğini taşıdığını belirtmiştir. Diğer adalardan farklı olarak, burada bir manastırın olmadığı, güneydoğu bölümünde bir kilise ve 2 şapelin varlığı teşhis edilmiştir.

 

Menet Adası’nın hemen karşısındaki kıyılarda yanyana sıralanan odacıkların, ada da yaşayanlara ait mezarlar olduğu ve hemen arkasında bulunan tepenin yer mezarlarıyla kaplı olduğu görülür. Buradaki nekropolün Menet Ada’ya ait olduğunu belirten Peschlow, nekropolün ayrı bir bölümündeki mozolelerin üst kesim grubuna ve varlıklı kişilere ait olduğunu, tepecikte bulunan yer mezarlarına ise sıradan kişilerin gömüldüğünü belirtmiştir.

Ada da yaşayanlar kuzeydeki kıyıları sadece nekropol olarak kullanmamışlar, zeytinyağı çıkarmak için buradaki kayalardan yararlanmışlar, birçok mağarayı yaşam alanı olarak kullanarak, gözetleme kuleleri ve kaya kiliseleri de inşa etmişler.

 

 

MENET ADASININ SAHİBİ GÜNÜMÜZÜN EN GÜZEL KUŞLARIDIR

 

Döneminde kasabanın sakinlerinin oturduğu Menet Adası’nda, günümüzdeki sahipleri kuşlar olmuştur. En fazla kuş varlığının olduğu Menet Adası’nda genellikle Gri Balıkçıl, Ak Balıkçıl ve Karabatak gibi kuş türleri yuva yaparak üremelerini gerçekleştirmektedir.

Son yıllarda nesli küresel ölçekte tehlike altında bulunan Tepeli Pelikanlar da üremeye başlamıştır. Bu son derece sevindirici bir durumdur.

Doğa ve tarih zengini bu bölgenin en büyük sorunu, bakir olması nedeniyle bölgeye gelerek kaçak kazı yapanlar ve kaçak avcılar olmaktadır.

Pandemi sürecindeki kısıtlamalar nedeniyle bölgedeki insan hareketliliği bir ölçüde azalmıştır.

 

 

 

 
Editör: Melis Anter

Bu haber 672 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER AKTÜEL Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI