Bugun...Ünlü tesisin plajında “Sahiller halkındır halkın kalacaktır” eylemi yaptılar

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Gündoğan Mahallesi’nde Türkiye’nin önde gelen inşaat şirketlerinden BESA tarafından yapılan ve denize dolgu yaptığı ve kaçak inşaatları nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ağır para cezalarına çarptırılan tesisin sahilinde yaklaşık 100 kişi eylem ve basın açıklaması yaptı.

facebook-paylas
Güncelleme: 21-05-2021 15:18:41 Tarih: 21-05-2021 15:09

Ünlü tesisin plajında “Sahiller halkındır halkın kalacaktır” eylemi yaptılar

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Gündoğan Mahallesi’nde ünlyü iş insanı Salih Bezci’nin yönetim kurulu başkanlığını yaptığı BESA İnşaat ve Turizm A.Ş. tarafından 6 yıl önce inşaatına başlanan The Boviera turistik tesislerinin deniz dolgusu yapılarak düzenlenen ve halka kapatılan plajında Bodrum Kent Konseyi Kıyı Komisyonu tarafından eylem ve basın açıklaması düzenlendi.

 

BARİYERİ AÇTIRARAK SAHİLE GİREBİLDİLER

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından geçtiğimiz yıl inceleme yapılarak kaçak inşaatlar ve denize dolgu nedeniyle ağrı para cezasına çarptırılan tesisin sahil yoluna bekçi kulübesi ve bariyer konularak kilitlendiği görüldü. Plaja gitmek isteyen Kent Konseyi üyeleri ile eyleme destek veren yaklaşık 100 kişinin ısrarı üzerine bariyer açıldı ve vatandaşlar plaja gidebildi.

 

 

KIYIYI HALKA AÇTIĞINI SÖYLEYEN ŞİRKETİN YERİNİ GÖRMEYE GELDİK, HERGÜN HER HAFTA GELECEĞİZ

 

Kent Konseyi Kıyı Komisyonu tarafından düzenlenen eylem ve basın açıklamasına siyasi parti üyeleri ve Bodrum’daki diğer STK’larda destek verdi. Plajda yürüyen, denize giren ve sahilde oturan vatandaşlara şirket yöneticilerinin müdahale etmediği görüldü.

Basın açıklamasını okuyan Kıyı Komisyonu Sözcüsü Sema Höcek “Bugün kıyı kesimini rekreatif düzenleme ile herkesin kullanımına açtığını söyleyen Besa Marin Turizm İşletmeleri A.Ş  (BESA) sahip olduğu  The Bo Viera projesini hep birlikte yerinde görmeye geldik.

Bu proje hukuksuzluğun, yasaları çiğnemenin, kamu görevlilerinin görevlerini ihmalinin, doğa ve çevrenin nasıl katledildiğinin, fütursuzluğun “Ben yaptım oldu” uygulamasının somut ve acı bir örneğidir.

ÇED süreci henüz sonuçlanmadığı halde inşaat faaliyeti durmamış, devam etmiş ve etmektedir. Bodrum Belediyesi’ne yapılan ihbarlar neticesinde tutanak yapıldığı ifade edilse de inşaat durdurulmamıştır.

Herşey 2015 yılında başladı. Önce doğal bitki örtüsü, zeytin, meşe ağaçları, bu alanda yaşayan ve Bern Sözleşmesi ile koruma altında olan Ada Martısı, Ada Doğanı yuvaları, Akdeniz  Foku, Kocakafa kaplumbağa ( caretta caretta) konaklama /yuvalama alanları  yok edildi .

2016 yılından itibaren  doğal kayalar dinamitle  patlatılarak çıkan hafriyat doğrudan denize atıldı. Deniz içine dolgu yapılmaya, ekosistem, balıkların yaşam alanları, Barselona Sözleşmesi ile koruma altındaki denizlerin oksijen kaynağı, ormanı olan posedenia çayırları, deniz dip yaşamı insafsızca tahrip edildi.

Ceza Davası: Proje sahibi firmanın DHTA alanda izinsiz, yasaya aykırı işlemlere yapması sebebiyle 22.04.2016 tarihinde Bodrum Belediyesi denizdeki dolgu işlemlerinin kıyı kanunu ve imar yasasına aykırılığı sebebiyle yapı tatil zaptı düzenlemiş ve firma yöneticisi aleyhine Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmuştur. Bodrum 6.Asliye Ceza Mahkemesinde 2016/502 E. dosyası kapsamında 24.11.2017 tarihinde kıyı kanununa aykırılık suçu işlemesi,  sanığın kastının ağırlığı, yargılama sırasındaki gözlemlenen ve pişmanlık duymayan tavırları  sebebiyle mahkeme de olumlu kanaat oluşmadığı da belirtilerek ceza verilmiştir.

Hukuk Davası: Hazine tarafından proje sahibi firma aleyhine Bodrum 1. Asliye Hukuk Mh. 2017/48E. Sayılı dosya ile DHTA olan  31.454,43m2 kıyı vasfındaki alana yönelik bulunan, kıyı kenar çizgi içine ve deniz yüzeyine yapılan işgalin, müdahalelerin men’i ve tüm muhdesatların kal’ine, taşınmazların eski hale getirilmesine yönelik açtığı dava derdesttir. Karar duruşması 27 Mayıs 2021 tarihindedir.( saat: 14.35)

 

 

 

Hukuk davasında 2 ayrı bilirkişi heyeti  inceleme yapmıştır. Her iki raporda ceza davası bilirkişi raporunda tespit edilen, kıyıda ve deniz dibinde yapılmış tahribat konusunda aynı görüştedir.

04.04.2019 tarihli bilirkişi raporu sonuç bölümünde “Dava konusu taşınmazların deniz cephesinde yapılan kazı, hafriyat ve dolgu çalışmalarının zaman için süreklilik arz etmesi”, dava tarihi ile keşif tarihi arasında kıyı bölgesinde yapılan çalışmaların durmaksızın devam etmesi sebebiyle kıyı kenar çizgisi içerisindeki dolgu alan dosya içindeki teknik evrak ve uydu görüntüleriyle hesaplanabilmiştir.” Olarak belirtilmiştir. Yani hukuksuzluk tespit edilmesine, ceza verilmesine rağmen bilirkişi incelemeleri sırasında dahi kıyıdaki kıyım fütursuzca devam etmiştir.

20.12.2020 tarihli rapor sonuç bölümünde de diğer bilirkişi raporlarıyla aynı şekilde  “dava konusu alanda doğal yapının bozulduğu belirtilmiş , kıyıda düzenleme adı altında yeni aynalar, rampalar oluştuğu, bunların sonucu çıkan malzemenin büyük bir kısmı denizin içinde dolgu olduğu, dava konusu kıyı kenar çizgisi içine ve denize yapılan müdahalenin eski hale getirilmesinin mümkün olmadığı, deniz altında 27 metre derinliğe kadar deniz altı dolgusu yapıldığı, yapılan dolgunun deniz dip yapısının özelliğini ve yapısını bozduğu, özellikle posedenia   ( deniz çayırları) üzerinde tahribata neden olduğu tespit edildiği “ belirtilmiştir. 

Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ile korunan deniz çayırları ( posedenialar) ve yaşam alanları tamamen tahrip edilmiştir.

Proje sahibi firma Hukuksuz , izinsiz müdahaleleriyle  tüm bu tahribatlara neden olduktan çok sonra DHTA alanların iskele, dolgu, kıyı düzenlemesi olarak kullanmak amacıyla Bodrum Milli Emlak Müdürlüğü’ ne müracaat etmiştir ve 14.11. 2018 tarihinde  gerekli imar planlarının yapılmasını için “ön izin sözleşmesi “ imzalanmıştır. Ama ön izin şartlarını da yerine getirmeden devam etmişlerdir.

Bütün bu gerçekler ortada iken Firma sanki hiçbir dolgu, işgal vb yapmamış gibi dolgu ve iskele yapımı için önceden yapması gereken süreci başlatmış ve “ Yapacağız, Koruyacağız ….vb.” kopyala , yapıştır yöntemiyle bir ÇED dosyası hazırlamış ve Halkın Katılımı Toplantısı pandemi ortamında yapılmıştır. İtirazlarımız da kabul görmemiştir. TMMOB Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği, Bodrum Kent Konseyi , STK.lar  itiraz dilekçelerini ekleriyle komisyona teslim etmiştir. 

Firma tarafından ÇED İDK ya sunulan son  ÇED dosyasında bir değişiklik yapılmış inşaat alanlarının kıyı kesiminde kalan  ve DEVLETİN HÜKÜM VE TASARRUFU ALTINDA OLAN ALAN’la  ( DHTA)  ilgili DOSYAYA KONU PROJE KAPSAMINDA “Herhangi bir dolgu faaliyeti ve iskele yapılmayacaktır” “ Rekreatif alan olarak düzenlenip, herkesin kullanımına açılacaktır” olarak belirtilmiştir. Bu dosyaya da Bodrum Kent Konseyi olarak itirazlarımızı ilettik.

Halbuki fiili durumda DHTA olan alanda  yasalara aykırı olarak dolgu , düzenleme 2016 yılından başlayarak yapılmış  ve Çevresel Etkileri Açısından geri dönüşü mümkün olmayan tahribata neden olmuştur.  Bu nedenle aleyhlerine davalar açılmıştır.

 2016 yılından beri ilk kaya parçasının denize atılmaya başladığı andan itibaren  doğanın, yaşam alanlarımızın yok edilmesine, hukuksuzluğa karşı çıkarak M.B.Ş.Belediyesi, Bodrum Belediyesi, Ç.Ş.B. ve İl Müd.  , savcılık nezdinde şikayet ve itirazlarla mücadele etmeye çalışıyoruz.

ÇED İDK ya yaptığımız itirazlarımızla ilgili henüz sonuç almadığımız bu süreçte dahi proje sahibi firma izinsiz, hukuksuz, yasaları çiğneyerek işlemlerine devam ediyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Muğla Valiliği, Muğla Büyükşehir Başkanlığı, Bodrum Belediye Başkanlığına  görevlerini hatırlatıyoruz, yetkili kurumlar yasal ve idari süreçleri başlatıp, gereğini yapmadıkları takdirde haklarında suç duyurusunda bulunacağımızı bildiriyoruz” dedi.

 

 

BÜTÜN KIYILARIMIZ TEHDİT ALTINDA

 

Bodrum İlçe Koordinasyon Kurulu Temsilcisi Levent Kalyon ise açıklamasında , Türkiye’nin Muğla ve Bodrum’un kıyılarının yapılaşma tehditi altında olduğunu belirterek “Şu anda bulunduğumuz yer aslında kıyı değil, deniz. Buranın 2015 yılından önceki hava fotoğraflarını irdelerseniz sahilin ne kadar doldurulduğunu çok açık bir şekilde görürsünüz. Buna itirazlarımız, davalarımız oldu. Davalarımız hala devam etmekte ama maalesef hukuk rafa kaldırılmış durumda. Baş edemiyoruz diyorlar. Baktığınız zaman şuan yapılan binalar bile mevzuata aykırı. Doğa katlediliyor. Deniz katlediliyor. Bodrum’un değerleri katlediliyor. Çocuklarımızın geleceği katlediliyor. Lütfen bunu yetkililer duysun, gerekeni yapsın. Daha önce basında defalarca çıktı, bakanımızda geldi ziyaret etti. Bir takım binaların yıkım kararı alındı. Ama hala aynı sistemde devam ediyorlar” dedi.

 

YASALARA UYGUN BİÇİMDE DÜZENLEME YAPTIK

 

BESA Grup Satış ve Pazarlama Direktörü Şule Alp ise yaptığı açıklamada “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Bodrum Belediyesinin uygun gördüğü şekilde yıkımlarımız gerçekleştirilmiş olup, tekrar bakanlığın ve Bodrum Belediyesinin görüşü doğrultusunda tadilat ruhsatlarımızı aldık. Bu doğrultuda inşaatlarımıza devam ettik. Gördüğünüz gibi sahilimiz halka açıktır. Gelen misafirlerimize teşekkür ediyor her zaman bekliyoruz” dedi.

Yaklaşık 30 dakika plajda kalan eylemciler basın açıklaması yapıldıktan sonra bölgeden ayrıldı.

 

 

 

 

 

 
Editör: Yaşar Anter

Bu haber 2783 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI