Bugun...Türkiye’nin ilk Süngercilik Müzesi Bodrum’da kurulacak

Muğla’nın Bodrum ilçesinde Türkiye’nin ilk Süngercilik Müzesi’nin kurulması için protokol imzalandı. Süngercilik Müzesi Protokolü, Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Ahmet Aras ile müze sponsoru ve eski sünger avcısı Mustafa Cem arasında imzalandı

facebook-paylas
Tarih: 09-08-2022 17:17

Türkiye’nin ilk Süngercilik Müzesi Bodrum’da kurulacak

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yerel ve kültürel yapısının temel taşlarından ve unutulmaya yüz tutmuş mesleklerinden olan süngerciliğin yaşaması ve gelecek nesillere aktarılması  için gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında Süngercilik Müzesi açılması için çalışmalar başlatıldı. Süngercilik Müzesi Protokolü, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile müze sponsoru Mustafa Cem arasında imzalandı. Bodrum Kalesi Batı Hendeği’nde düzenlenen törene Belediye Başkanı Ahmet Aras, İl Kültür Turizm Müdürlüğü Başkan Yardımcısı Osman Engin Deniz, MUSKİ Bodrum Daire Başkanı Oğuz Kaan Bardakçı,  müze sponsoru ve eski süngerci Mustafa Cem, CHP İlçe Başkanı Halil Karahan, Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu, Bodrum Denizciler Derneği Başkan Yardımcısı Semra Bilgili, ÇYDD Başkanı Meral Saraçbaşı, Atatürkçü Düşünce Derneği Bodrum Şube Başkanı Ümit Baltutan, eski kale müdürü Oğuz Alpözen, denizciliğe emek vermiş süngerciler, aileleri ve vatandaşlar katıldı.

 

 

ESKİ SÜNGERCİ SÜNGER MÜZESİNE SPONSOR OLDU

Müze Sponsoru ve eski bir süngerci olan Mustafa Cem ise kendisinin de bir sünger avcısı olduğunu “Biz sünger avcılarının ve ailelerimizin anlatacağı birçok hikâye var. O kadar çok ki binlerce sayfa. İleriki zamanlarda müzemizin yapacağı etkinliklerde bu hikayeleri sizinle paylaşma fırsatı bulacağımızı umuyorum.” dedi.

 

SÜNGERCİLİK KÜLTÜRÜNÜ MUTLAKA GELECEK NESİLLERE AKTARMALIYIZ

Bodrumlu süngercileri temsilen konuşan son süngerci Aksona Mehmet ise “15 yaşında küçük bir çocukken 1968 yılında buraya geldim. İskeleye sünger avcılığına başladım. İyi ki bu muhteşem deniz kültürü içinde hamurum yoğrulmuş. O gün bugündür 58 yıldır bu iskeledeyim. Sünger kültürünü gelecek nesillere aktarmayı omzumda borç biliyorum.” şeklinde konuştu. Son süngercilerden Mehmet Yavaş ise süngercilik mesleğini icra ettiği dönemlerdeki anılarını katılımcılarla paylaştı.

 

 

“Müzelerimiz kültürümüzde somut izler bırakır”

Süngercilik Müzesi’nin Bodrum ve ülkemiz için önemine değinerek konuşmasına başlayan Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Tarihimize, kültür mirasımıza sahip çıkmak ve gelecek nesillere aktarmak için Süngercilik Müzesi protokolünü imzalamak adına burada toplandık. Yönetime geldiğimiz ilk günden beri attığımız her adımda sanata ve tarihe önem vermeye çalıştık. Kültürün sanatın ve tarihin ne kadar önemli olduğunu farkındayız. Eğer köklerimizi bilmezsek ve sahip çıkmazsak dağılıp giden bir toplum haline geliriz. Bütün çalışmalarımız bunun üzerine. Geleceği inşaat etme arzumuz vardı ve bu arzumuzu dillendirdikçe Sevgili Mustafa Cem de bizi uzaktan takip etmiş ve bizim kararlılığımızı ve heyecanımızı görmüş. Sağ olsun, onun bize ulaşması sayesinde bugün Bodrum’a çok önemli bir müze kazandırıyoruz. Müzelerimiz kültürümüzde somut izler bırakır.” dedi.

 

 

BODRUM İÇİN 10 MÜZE HEDEFİMİZ VAR

Aras, Bodrum için belirledikleri hedeflere de değinerek şunları söyledi: “Bodrum için 10 müze hedefimiz var adım adım bunları gerçekleştireceğiz. Bizden önceki değerli yöneticiler, yerel yöneticiler ve mülki idare amirlerimiz ve tabii ki bu işe gönüller verenler Bodrum’da çok önemli eserler bıraktılar. Kültür, sanat ve edebiyat alanında hiçbir zaman boşluk olmamalı. Her zaman kültür, sanat ve edebiyatla yoğrulmak durumundayız. Belediyemiz bununla ilgili çalışmalarını sürdürüyor.” Dedi.

 

 

Konuşmaların ardından taraflarca Sünger Müzesi protokolü imza altına alındı.  

Gecede, sualtı belgesel yapımcısı ve sualtı biyoloğu Dr. Mert Gökalp’in Bodrumlu sünger avcılarının zor hayatlarına ve sünger avcılığı esnasında yaşanan tehlikeli anlara bir kurgu hikâye üzerinden odaklanan ödüllü kısa film IRME’nin gösterimi gerçekleşti.

Programın devamında ise Sanatçı Özgür Kıyat, süngerci Aksona Mehmet (Mehmet Baş) için bestelediği “Aksona Zeybeği” türküsünü seslendirdi.

Grup Horokos’un vurgun yiyen süngercileri konu alan Kilimli (Kalimnos) adasının geleneksel dansı Mihanikos halk dansı gösterisi sonrasında program, Bodrum Girit ve Yunanistan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Zehra Denizaslanı’nın anlatımıyla geleneksel denizci yemeklerinin sunumu ve tadım etkinliği ile son buldu.

 

 

 

 
Editör: Yaşar Anter
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR SANAT Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI