Bugun...Türk İskoç Ticari İlişkilerinin Temeli Atıldı

Muğla’nın Milas ilçesinde yaşayan ve uzun yıllar İskoçya’da uluslararası ticaretle uğraşan Hülya Scobie Birleşik Krallık resmi olarak 31 Ocak 2020’de Avrupa Birliği’nden ayrıldıktan sonra ekonomik işbirliği için AB dışındaki ülkelerle müzakerelere başladığını belirterek “ Yaşadığım iki ülke arasında köprü kurulması uzun zamandır üzerinde çalıştığım hedeflerim arasındaydı. " dedi.

facebook-paylas
Tarih: 21-03-2024 10:52

Türk İskoç Ticari İlişkilerinin Temeli Atıldı

Muğla’nın Milas ilçesinde yaşayan ve uzun yıllar İskoçya’da uluslararası ticaretle uğraşan Hülya Scobie Birleşik Krallık resmi olarak 31 Ocak 2020’de Avrupa Birliği’nden ayrıldıktan sonra ekonomik işbirliği için AB dışındaki ülkelerle müzakerelere başladığını belirterek “ Yaşadığım iki ülke arasında köprü kurulması uzun zamandır üzerinde çalıştığım hedeflerim arasındaydı. Türk İskoç Ticaret Odası İdari kadrosunda Edinburg ve Milas’ı kardeş kent yapma konusunda çalışmalarıma 2024 yılında hız verdim. Şu anda bu konuda cidid bir yol kat ettik” diye konuştu.

 

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Kıyıkışlacık Mahallesi’nde yaşayan ve çevre ve doğa ile ilgili verdiği mücadelelerle bilinen Hülya Scobie öncülüğünde Türkiye ve İskoçya’dan iş insanları ve bürokratların oluştuğu heyet Milas’ta bir araya geldi.

MİTSO başkanı Reşit Özer’in ev sahipliğinde Türkiye İskoçya arasında ekonomik, kültürel ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen toplantıya İskoçya’dan Türk İskoç Ticaret Odası Başkanı Şahin Vahap Fırat, Türk İskoç Ticaret Odası Genel Sekreteri Jim Galloway ve Türk İskoç Ticaret Odası İdari Kadroyu temsilen de Hülya Scobie , Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Milas Garnizon Komutanı Albay Muammer Mersincik, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammed Sevinç, Milas Tarım ve Orman Müdürü Ali Parlu, STK temsilcileri, MİTSO yönetimi katıldılar.

TÜRKİYE VE İSKOÇYA SANAYİ ODALARI ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

MİTSO Başkanı Reşit Özer açılış konuşmasını yaparak sözü Türk İskoç Ticaret Odası Başkanı Şahin Vahap Fırat’a ve ardından da Genel Sekreter Jim Galloway’e verdi. Konuşmacılar 14 Mart 2024’de Londra’da müzakereleri başlanan Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki Serbest Ticaret anlaşmasının var olan kapsamının geliştirilerek iki ülke arasında yaratacağı olanaklladan bahsettiler. Milas’ın Avrupa Birliği Coğrafi işareti almış zeytin ve zeytinyağının yanında, gelişmiş teknolojiyle dış pazara sunulan deniz ürünlerinin de İskoçya raflarında yerini almasının 2024 yılı içinde gerçekleşmesi beklenen hedefler arasında olduğu belirtildi. Bunun yanında, her türlü gıda, giyim, teknoloji alışverişinin, karşılıklı eğitim ve bilimsel çalışmaların , kültürel ilişkilerin ve turizmin geliştirilmesi üzerinde çalışılacağı konusunda hemfikir olunarak Türkiye İskoçya Ticaret Odası ve Milas Ticaret ve Sanayi Odası arasında protokol imzalandı.

 

MİLAS’TA TARİHİ BİR GÜN YAŞANDI

Türk ticari ve sanayi kuruluşlarının İskoçya pazarında yer almasını sağlayacak bu önemli işbirliğinin iki ülkede de ekonomik canlanma sağlayacağı ve yakın gelecekte katma değeri yüksek geri dönüşler getireceğini belirten Hülya Scobie toplantı sonrasında yaptığı açıklamada “Milas’ta tarihi bir gün yaşandı. Uzun yıllardır yaşadığım İskoçya ve memleketim Türkiye arasında köprü vazifesi gördüğüm için çok mutluyum. Yaptığımız görüşmeler sonucunda karşılıklı iki ülke arasında kurulacak kültürel, ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirebilmek için yerel yönetimlerle işbirliği yapma kararı alındı. İskoçya’nın ilk temasının  yaşadığım, derin bağlarla bağlı olduğum Milas ile olması önceliğim oldu. Milas’ımız uygarlıkların beşiği olarak tarihi zenginliğinin yanında, zirai üretimi konusunda da oldukça iddialı. Bu potansiyelini dış pazarda da büyütmesi, karşılıklı olarak geliştirilen sürdürülebilir projeleri hayata geçirmekle mümkün olacaktır.” Dedi.

 

 Editör: Yaşar Anter
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI