Bugun...TMMOB Muğla Temsilciliği “Normalleşme kayyumla sağlanamaz”

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Muğla İl Koordinasyon Kurulu basın açıklaması yaparak Kayyum sistemini sert tepki gösterdi.

facebook-paylas
Güncelleme: 11-06-2024 15:17:57 Tarih: 11-06-2024 15:16

TMMOB Muğla Temsilciliği “Normalleşme kayyumla sağlanamaz”

Muğla’daki oda binası önünde yapılan basın açıklamasını TMMOB  İl Temsilcisi Coşkun Çatalkaya okudu. Çatalkaya açıklamasında 03.06.2024 tarihinde Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı gözaltına alındığını ve  yerine Hakkari ili Valisi’nin kayyum atandığını belirterek “Türkiye yakın siyaset tarihinde bir kara leke olarak geçecek biçimde  demokrasi bir kez daha ayaklar altına alınmıştır. Seçilmiş belediye başkanının görevden  alınmasında Cumhuriyet Savcılıklarınca açılmış olan soruşturmalar ve kovuşturmalar gerekçe  gösterilmiştir. Yargı mercilerince hüküm kurulmaksızın gerçekleştirilen İçişleri Bakanlığı'nın  masumiyet karinesini hiçe sayan ve seçmen iradesini gasp eden bu karar siyasi bir karardır!  Seçim ve onun tezahürü olan halk iradesinin, idari bir karar ile ortadan kaldırılması en hafif  deyimiyle idari bir darbedir. Halk iradesine karşı gerçekleştirilen bu darbe, Türkiye'nin  demokrasisine bir yarar sağlamayacaktır. Ayrıca görevden alınan belediye başkanı hüküm giyse  bile yerine belediye meclis üyelerinden birinin başkan vekili olarak seçimine olanak vermeden  doğrudan kayyum atanması, hukuka aykırılığı daha da katmerleştirmiştir” ifadelerini kullandı.

NEREDE OLURSA OLSUN KAYYUM YÖNETİMİNİ RED EDİYORUZ

Çatalkaya açıklamasını “Bölge halkının demokrasiye inancının yok edilmesi Türkiye'de barışa, kardeşliğe, eşit yurttaşlık  anlayışına ters düşmektedir. Türkiye'nin bu dönemde en çok gereksinim duyduğu husus  normalleşme ve demokratikleşmedir. Demokrasinin güçlenebilmesi ise eşitlikçi ve özgürlükçü,  adil ve barışçıl bir yaşamın var edilebilmesiyle mümkündür. Hiç kimsenin ülkemizdeki asgari  demokrasi işleyişini yok etmeye, insanların demokratik radesine ipotek koymaya hakkı yoktur.  Bu çerçevede siyasi iktidarı kayyum uygulamalarından vazgeçmeye çağırıyor ve halkın iradesine  saygı duymaya davet ediyoruz.  TMMOB ve il/ilçe Koordinasyon Kurullarımız ile eşzamanlı olarak ülke çapında yapmış  olduğumuz bu açıklama ile hangi il ve ilçede uygulandığından bağımsız olarak kayyum  yönetimini reddettiğimizi, demokrasiye ve demokratik işleyişe sahip çıkacağımızı kamuoyu ile  paylaşıyoruz “ sözleri ile bitirdi.

 

 
 Editör: Yaşar Anter
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI