Bugun...Termik santral için kömür madeni için verilen ÇED Olumlu raporuna sert tepki gösterdiler

Muğla’nın Yatağan ilçesinde ki Yatağan Yeşil Yaşam Derneği, Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş.’nin ilçede açmayı planladığı kömür madeni için verilen “ÇED Olumlu” kararına,tarım alanları ile köylülerin yaşamını sürdürdüğü su kaynaklarının olumsuz etkileneceği gerekçesiyle iptal davası açtı. ÇED Olumlu raporuna pankart açarak sert tepki gösterdiler.

facebook-paylas
Güncelleme: 16-08-2022 07:55:00 Tarih: 16-08-2022 06:07

Termik santral için kömür madeni için verilen ÇED Olumlu raporuna sert tepki gösterdiler

Muğla’nın Yatağan ilçesine  bağlı Hacıbayramlar Mahallesi’nde ki arazilerde Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. tarafından açılması planlanan Yeraltı Kömür İşletmesi Projesi için "ÇED Olumlu" kararı verildi.

 

ÇED OLUMLU RAPORUNUN İPTALİ İÇİN DAVA AÇTILAR

Yatağan Yeşil Yaşam Derneği Başkanı Kazım Erol ve yönetim kurulu üyeleri ile köylüler Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nca Yeraltı Kömür İşletmesi Projesine verilen "ÇED Olumlu" kararının iptali için Muğla 3. İdare Mahkemesi'nde dava açtı.

Mahkeme önünde toplanan dernek üyeleri, "Muğla uyan, suyunu çalacaklar" ve "Su haktır, verilmez" yazılı pankart açarak  basın açıklaması yaptı. Dernek Başkanı Kazım Erol, aynı projeye karşı açılan önceki davada verilen bilirkişi raporlarında projenin neden olacağı olumsuzlukların anlatıldığını, proje ile su kaynaklarının olumsuz etkileneceğini söyledi.

 

GÖZLERİNİ PARA BÜRÜMÜŞ

Kazım Erol yaptığı açıklamada "Yatağan ve  Menteşe dahil 300 bin kişinin suyunu, yaşamını, tarımını bitirecek olan Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş'nin Hacıbayramlar yeraltı kömür işletmeciliğine karşı hukuki süreç başlatmak için bulunuyoruz. Hacıbayramlar-Hisarardı IR: 8130 Ruhsat Sahalı alanda, 2018 yılında hukukçumuz Mehmet Çilsal'ın hazırladığı dosya ile Muğla Valiliği'nin vermiş olduğu 'ÇED gerekli değildir' kararı iptal ettirilmişti. Gözü para hırsı dolmuş Bereket Enerji, bu mahkeme kararına karşı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı üzerinden 'ÇED Olumlu' kararı ile karşımıza geldi. Projeye göre, alanda 13 yıl yeraltı madenciliği yapacağını beyan etmektedir” diye konuştu.

 

YAŞAM ALANINI BİTİRECEK PROJEYİ ENGELLEYECEĞİZ

Erol açıklamasının devamımda ise aynı projenin daha önceki dava bilirkişi raporlarında, alanın tarım sahası olduğu, bu çalışma ile alanda büyük obruklar oluşacağı, tarım yapılamaz hale geleceği, toprak ve jeolojik yapı kayıpları nedeniyle göçükler oluşacağı, can kayıplarının kaçınılmaz olduğu bildirilmesine rağmen  madenci Bereket Enerji’nin halkın yaşam alanlarını yok etmek için harekete geçtiğini belirterek  “Bayır'dan Gökbel Dağı'na kadar olan alan, Muğla'nın su deposudur. 300 bin kişinin suyu yok edilecek bu proje ile. Bu proje hayata geçtiğinde evlerinizde su kesintileri ile karşılaşacaksınız. Muğla Büyükşehir Belediyesi, bu projeye dava açarak halkın suyuna sahip çıkmıştır. Dernek olarak bu davaya da müdahil olacağız. Proje alanında kamulaştırma kararı bulunsa da vatandaşlarımızdan yerlerini vermemelerini istiyoruz. Dernek olarak kamulaştırmaya karşı da dava açacağız. Cennet Koy'dan, Yatağan'dan, Marmaris Milli Parkı'ndan, dağından sahiline kadar Muğla kuşatma altındadır. Tüm Muğla halkını Muğla'ya sahip çıkmaya davet ediyoruz." İfadeleri ile açıklamasını sona erdirdi.
Editör: Melis Anter
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI