Bugun...Sahilden topladıklarını çevre faciasına dikkat çeken eserlere dönüştürdü

İki yıl önce Hollanda’dan Bodrum’un Gündoğan Mahallesi’ne yerleşen Psikolog Sevgi Aydın sahilden topladıkları çöp ve atık maddelerle Driftwood Dioramalar tekniği ile yaptığı eserlerin yer aldığı Denizden Gelen sergisini açtı. Aydın’ın sergisinde yer alan Ege sahil kasabalarının evleri deniz fenerleri izleyenleri hayran bıraktı. Aydın “Yakın bir gelecekte denizlerdeki plastik miktarı balık miktarını geçebilir. İklimler değişiyor kaynaklar tükeniyor” dedi.

facebook-paylas
Güncelleme: 24-09-2023 12:28:39 Tarih: 24-09-2023 12:18

Sahilden topladıklarını çevre faciasına dikkat çeken eserlere dönüştürdü

İki yıl önce Hollanda’dan Bodrum’un Gündoğan Mahallesi’ne yerleşen Psikolog Sevgi Aydın sahilden topladıkları çer çöplerle Driftwood Dioramalar tekniği ile yaptığı eserlerin yer aldığı Denizden Gelen sergisini Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Haluk Elbe Sanat Galerisi’nde açtı. Aydın’ın sergisinde yer alan Ege sahil kasabalarının evleri deniz fenerleri izleyenleri hayran bıraktı.

 

SAHİLDEN TOPLADIKLARINI SANAT ESERİNE DÖNÜŞTÜRDÜ

 Aydın yaşadığı koyun sahilinden iki yıl boyunca topladığı ahşap, kuru yosun, çalı, kum ve küçük ev atıkları ile kendine özgü bir teknik ile alçı, boya, tutkal, hamur ve reçine ile birleştirerek çoğunluğu Ege mimarisini yansıtan ve gerçekçi diaoramalara dönüştürdüğü sergisinde 20 eseri yer aldı. Ege yöresinin sahil kasbaları, begonvilli sahil evleri, deniz fenerleri, köy evleri ve yaşamını konu eden eserleri büyük ilgi gördü.

 

 

DENİZLERDEKİ PLASTİK MİKTARI BALIK MİKTARINI GEÇECEK

Aydın SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada “Dünyamızın her gün çoğalan atıklar için yeterince büyük olduğunu sanıyoruz ama yanılıyoruz. Karadaki atıkların büyük çoğunluğu, doğal afetler, fırtınalar ve bilinçsiz atık yönetimi sebebiyle denizlere taşınıyor. Yakın bir gelecekte denizlerdeki plastik miktarı balık miktarını geçebilir. İklimler değişiyor kaynaklar tükeniyor. Daha az alın daha çok kullanın dönüştürün. Bu sergimi yaşadığımız bu güzel coğrafyanın denizine ve toprağına adadım” dedi. Sergi 10 Ekim tarihine kadar açık kalacak.

 

 

 
Editör: Yaşar Anter
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR SANAT Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI