Bugun...Sağlık emekçileri yarın iş bırakma eylemi yapacak

Sağlık çalışanları ve sosyal hizmet emekçilerinin tamamı için insanca yaşayacak ücret, insanca yaşayacak çalışma koşulları isteyen Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) üyeleri yarın iş bırakma eylemi yapacak. SES Eskişehir Şube Başkanı Birtürk Özkavak, acil, yoğun bakım, çocuk acil ve yoğun bakımı, onkoloji, diyaliz servislerinin dışında iş bırakılacağını açıkladı.

facebook-paylas
Tarih: 05-12-2021 15:41

Sağlık emekçileri yarın iş bırakma eylemi yapacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın hekimlerin maaşlarına zam yapılacağı yönündeki açıklamalarının ardından sağlık emekçileri 6 Aralık Pazartesi günü ülke genelinde iş bırakma kararı aldı.

 

SİYASİ İKTİDAR AKLIMIZLA ALAY EDİYOR 

Son bir haftada yapılan açıklamalar ve sonrasındaki gelişmeler sonucu sağlık emekçilerinin kırıldığını ve mutsuz olduklarını ifade eden SES Eskişehir Şube Başkanı Birtürk Özkavak, “Siyasi iktidar aklımızla alay edercesine bir gün ek ödemeleri artıracağını söylerken ertesi gün geri çekmekte, çalışanları ayırmakta, algı oyunlarıyla sanki emekçilerinin gelirlerini artırmış gibi görünmek istemektedir. Kaşıkla verdiğini kepçeyle geri almaktadır. Biz öteden beri Sağlık Ve Sosyal Hizmet Emekçilerinin tümünün hak ettikleri ücreti almasını savunuyor ve mücadele ediyoruz. Bunu savunmaya da devam edeceğiz. Artık algı oyunlarından bıktık. İş bırakıyoruz çünkü tüm halkımızın eşit ücretsiz nitelikli sağlık hakkı almasını istiyoruz. Halkımızın ihtiyacı olan ilaçlara ulaşabilmesini eczaneye gidip elinin boş dönmesini istemiyoruz. Tüm yurttaşlarımızın eşit, ulaşılabilir, nitelikli sosyal hizmete ulaşmasını istiyoruz. Halkımızın randevu almak için bile günlerce beklemesini istemiyoruz. Temel tüketim mallarının artık ulaşılamaz hale gelmesini istemiyoruz” dedi.

 

6 ARALIK GÜNÜ TÜM ÜLKEDE İŞ BIRAKIYORUZ

6 Aralık Pazartesi günü tüm ülkede iş bırakacaklarını ifade eden Özkavak, açıklamasında sağlık çalışanlarının taleplerini sıraladı:

* Sahada iş barışını bozan, performans sistemi kaldırılarak bütün ödemeler tek kalemde yapılmasını, ayrımsız ASM (Aile Sağlığı Merkezi) emekçilerine, tıp fakültesi çalışanlarına, aile ve sosyal hizmetler çalışanlarına ve diğer tüm sağlık hizmet sınıflarına ek zam verilerek mağduriyetler giderilmelidir.

* Sabit ücretlerimize gerçek enflasyon oranında ek zam verilerek yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalı.

* 4-B süresiz sözleşmeli ve 3+1 sözleşmeli çalışan arkadaşlarımız kadroya alınmalı.

* Hastanelerde bütün sağlık emekçilerinin çocuklarını güvenle bırakabileceği kreşler açılmalı.
Editör: MELİS ANTER

Bu haber 317 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI