Bugun...Okaliptuslarla kaplı bir "Sevgi yolu"

Muğla ile Marmaris'i birbirine bağlayan şirin mi şirin Gökova beldesinin Akçapınar köyünde yüzlerce okaliptus ile çevrili bir yeşil koridor olan bu yol, Sevgi Yolu adını aldı. Binlerce turist tarafından ziyaret edilip fotoğraflar çekilen, dizi ve filmlere doğal set olmuş bu yolun öyküsü biraz hüzünlü aslına bakarsanız.

facebook-paylas
Tarih: 28-02-2021 12:07

Okaliptuslarla kaplı bir

1938 senesinde Gökova halkı ve muhtarın el ele vermesiyle dikilmiş bu ağaçlar. O yıllarda bataklık olan bölgede fazlaca sivrisinek bulunması sebebiyle sıtma salgını baş göstermiş. Köylüleri canından bezdiren sıtma birçok can kaybına neden olmuş. Muhtarın 7 tane kız çocuğundan 4'ü sıtma nedeniyle hayatını kaybetmiş. Son çocuğu erkek olunca muhtar, oğlunun şerefine köy halkına bir söz vermiş bu bataklığı kurutup sıtma hastalığına bir son verecekmiş. Muhtar köylülerle birlikte bu durumu valiye anlatmış lakin ağacı bulmak öyle kolay değilmiş. Yörede yaşayan bir yazarın devreye girmesiyle Avustralya'dan yüzlerce okaliptus fidanı getirtilmiş. Ağaçlar büyüdükçe bataklık kurumuş ve sivrisineklerin kökü kazınmış. 

 

 

Günümüzde burası Türkiye'nin en güzel yolu olarak kabul ediliyor. Dikildikleri günden bugüne ağaçlar yaklaşık 20 metre boyuna ulaşmış durumda. Hikayenin kahramanları ise aslinda çok tanınan isimler. Fidanların getirtilmesi için devreye giren yazar Halikarnas Balıkçısı olarak tanınan Cevat Şakir Kabaağaçlı idi. Muhtarın oğlu ise Halikarnas Balıkçısı'nın manevi oğlu Prof. Dr. Şadan Gökovalı. 

 

 

‘AĞAÇLARA ZARAR VERİLİYOR’
 

Sıtmayı önlemesi için 83 yıl önce bölgeye, Avustralya kıtasından getirtilerek dikilen tarihi ağaçlara verilen zararlar dikkat çekmeye başladı. Devasa okaliptüs ağaçlarına kimisi sevdiğinin adını yazmış kimisi de çakıyla kalbini kazımış. Hatta ağacın gövdesine çivi çakan bile çıkmış. Mahalle sakinlerinden Kübra Selçuk, sağlık açısından önemli olan ağaçlara zarar verilmesine tepki gösterdi. Selçuk, “Bu yolu çok seviyorum. Okaliptüs ağaçları, güzel ve ferah. Ağaçlara iyi bakılmasını istiyoruz. Gelen turistlerle ziyaretçilerin ağaçlara zarar vermesi bizi kahrediyor. Neredeyse bütün ağaçların gövdelerinde yazılar var ” dedi.
 

‘SALGINI ÖNLEYEN AĞAÇLARA İYİ BAKALIM’
 

Akçapınar Mahallesi’nde okaliptüs ağaçları kadar ünlenen tostu yapan 80 yaşındaki Mustafa Dalgıç bölgenin korunmasını istedi. Dalgıç, “Salgın hastalığa neden olan bataklığı kurutmak için zamanında köylüler, imece usulüyle okaliptüs fidanlarını dikti. O zamanlardan 2 arabanın geçebileceği kadar bir yol bırakılmış. Biz çok mutluyuz. Yolu kullananlar, genellikle bizim dükkanımıza da geliyor ve tostunu yiyor. Bu yol yazın çok güzel olur. Ancak gençler isimlerini yazıyorlar, ağaçların gövdesini kazıyorlar. Burası aynı zamanda bir tarih. İyi bakmak ve korumak lazım” diye konuştu.

Aşıklar Yolu’nda tostçuluk yapan bir diğer esnaf Hayriye Dalgıç’da (72) ağaçlara verilen zarara tepki gösterdi. Dalgıç, “Babam çocukken bu ağaçlar fidanmış. Buraya ‘Aşıklar Yolu’ derdi. Ağaçların saçakları zamanında buradaki bataklığı kuruttu.  Burada yürüyüş yapıyorlar, bisiklet sürüyorlar. Dizi ve filmler çekildi. Sanatçıların hepsi buraya geldi. Bu yolda gelip gidenler, bize ekmek kapısı oldu. Ağaçların üzerinde aşıkların isimleri var. Ağaçları kazımalarını istemiyoruz. Çünkü kabukları dökülüyor ve ağaçların ömrü kısalıyor”diyor.

 


‘AĞAÇLARI AŞK DEFTERİ YAPMIŞLAR’
 

İş gezisi için Marmaris’e gelen ve okaliptüs ağaçlarının arasındaki yolda yürüyen Ali Kara, yazıları görünce üzüldüğünü anlattı. Kara, “Fotoğraf çekmek için harika bir bölge. Ağaçlara yazı yazılması kötü. Keşke yapılmasa. Doğaya zarar verilmese ve bu güzel görüntü bozulmasa. Her şey olduğu gibi kalsa. Kötü bir görüntü oluşturuyor” dedi.


Marmaris’te yaşayan, kızıyla ağaçlı yolda fotoğraf çeken Coşkun Etüz, “Bu yola çok sık geliyorum. Bizi hem ferahlatıyor hem de yazları serinletiyor. Eski Marmaris yolu olduğu için nostaljik bir havası da var. Aşıklar da hep buraya gelip fotoğraf çektiriyorlar sonra da ağaçlara isimlerini kazıyorlar” diye konuştu.

 

 

 

 
Kaynak: sonsoz.com.tr

Editör: Melis Anter

Bu haber 494 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ÇEVRE Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI