Bugun...Muğla Valiliği pazar yerleri ile ilgili alınan kararları açıkladı

Muğla Valisi Orhan Tavlı başkanlığında yapılan toplantıda, tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri 10:00-17:00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazaryerlerinin açık olabilmesi için alınan kararları açıkladı.

facebook-paylas
Tarih: 06-05-2021 20:39

Muğla Valiliği pazar yerleri ile ilgili alınan kararları açıkladı

Vatandaşların yaş meyve/sebze ve fide ihtiyaçlarını temin amacıyla ikametlerine en yakın pazar yerine gidip gelebilmelerine izin verilmesi, pazaryerlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde tutularak Valilik/Kaymakamlıkların koordinasyonunda mahalli idareler tarafından gerekli tedbirlerin alınması,bu amaçla mevcut pazaryerlerinin genişletilmesi ve/veya ilave pazar alanlarının oluşturulması adına il genelinde pazaryerlerinde alınması gereken tedbirler kararlaştırıldı.

 

Video konferans sistemi ile düzenlenen toplantıya Vali Orhan Tavlı, ilçe kaymakamları, il, imçe emniyet müdürleri ve jandarma komutanları katıldı.

 

PAZAR YERLERİ 10.00- 17.00 SAATLERİNDE AÇIK OLACAK

 

Genelgede,gerek vatandaşlarımızın temel gıda ürünleri arasında yer alan yaş sebze ve meyveye ulaşım imkânlarının artırılması gerekse çiftçilerimizin elindeki ürünlerin çeşitli nedenlerle (ürün arzında yaşanan artış, ürünlerin saklama zorluğu ve raf ömürlerindeki kısalık gibi) zayi olabilme ihtimali göz önüne alındığında 8 ve 15 Mayıs tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri pazaryerlerinin 10.00-17.00 saatleri arasında açık tutulması kararlaştırılmıştır.

 

Toplantıda, tam kapanma tedbirlerinin ruhuna aykırı şekilde kalabalıkların/yoğunlaşmaların önlenmesinin büyük önem taşıdığı, bu nedenle her türlü olasılık göz önünde bulundurularak gerekli planlamalar yapıldı.

 

Bu doğrultuda, pazaryerlerinde yeterli sayıda personel görevlendirilmesi, pazarların kurulu bulunduğu süre boyunca tedbirlerin nasıl uygulandığı, herhangi bir yoğunlaşmanın oluşup oluşmadığının sürekli olarak kontrol edilmesi gibi hususların titizlikle takip edilmesi gerektiği ifade edildi.

 

 

Toplantı sonucunda aşağıdaki tedbirlerin alınması kararlaştırılmıştır.

 

Pazar yerlerinde oluşabilecek yoğunluğu azaltmak amacıyla mevcutta farklı günlerde kurulmakta olan tüm pazaryerlerinin Cumartesi günü eş zamanlı olarak açılması sağlanmalıdır.

 

Bu durumun önüne geçilebilmesi için özellikle nüfus yoğun yerleşim yerlerinde mevcut tüm pazarların açılması, hatta pazaryerleri ile bitişik cadde, sokak, meydan gibi yerlere de pazarın yayılması ve ilave pazaryerlerinin de hizmete açılması gerekmektedir.

 

 Bu çerçevede Belediyelerle koordinasyon sağlanarak il ve ilçede kurulacak pazarların ve esnafın nüfus yoğunluğuna ve sosyo ekonomik duruma göre planlanması ve şehir sathında dengeli dağıtılması önem taşımaktadır.

 

Pazaryerlerine giriş-çıkışların kontrollü şekilde hazırlanan noktalardan yapılması, yığılmaların ve kontrolsüz girişlerin önlenmesi için fiziki tedbirlerin alınması sağlanmalıdır.

 

Pazar tezgâhları arasında en az en az 3 metre mesafe bulunmasının sağlanmasına dikkat edilmelidir.

 

Pazar yerlerinin gün boyu zabıta ve kolluk birimlerince denetlenmesi sağlanmalıdır.

 

Pazar yerlerinin giriş ve çıkışlarında yeterli miktarda temizlik ve hijyen maddelerinin Belediyelerce bulundurulmasının sağlanması önem taşımaktadır.

 

Pazar faaliyetlerinin gün boyu takip edilerek pazar sırasında tezgahlar önünde meydana gelebilecek olası yoğunlaşmalara görevlendirilen zabıta ve kolluk görevlilerince yapılacak anonslarla kuralların sık sık hatırlatılması ve kalabalıkların oluşmasına izin verilmemesi sağlanacaktır.

 

Cumartesi günü tüm pazaryerlerindeki gelişmeler anlık olarak takip edilerek, yaşanabilecek her türlü aksamaya karşı ivedi şekilde müdahalede bulunulacak ve gerekli ilave tedbirlerin alınması sağlanacaktır.

 

Vali Orhan Tavlı, Cumartesi kurulacak pazaryerlerinde salgının kontrolünü kaybetmemek amacıyla pazarcı esnafından ve vatandaşlardan yukarıda belirtilen kuralların yanısıra maske, mesafe ve temizlik kurallarına hassasiyetle uymalarını istedi.

 

 
Editör: Melis Anter

Bu haber 644 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI