Bugun...Milas' ta Zeytin Hayattır mitingi düzenlendi

Muğla’nın Milas ilçesinde düzenlenen Zeytin Hayattır Mitingi’ne yörede maden ocaklarına dönüştürülmek istenen zeytin ve tarım arazilerine yönelik büyük tepki verildi. Milas Kent Konseyi Başkanı Çağlayan Üçpınar “mart ayı başında çıkarılan yönetmelik ile zeytinciliğin idam fermanı imzalandı” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 17-04-2022 16:37

Milas' ta Zeytin Hayattır mitingi düzenlendi

Muğla’nın Milas ilçesinde bugün öğle saatlerinde düzenlenen Zeytin Hayattır Mitingi’ne Muğla ili ve ilçelerinin yanı sıra İzmir, Bergama, Denizli ve Aydın illerinden yüzlerce çevreci ve doğasever katıldı. Muğla’ya gelen karayollarında Ula Kavşağı ile Bodrum ve Yatağan ilçelerinde çevreci grupların bulunduğu otobüslerin güvenlik güçleri tarafından sık sık durdurulduğu bazıların cezai işlem uygulandığı iddia edildi. Mitinge Muğla ve İzmir Barolarına üye avukatlarda destek verdi.

Miting öncesinde düzenlenen yürüyüşte sık sık Havama Suyuma Zeytinime dokunma sloganları atıldı. Mitinge katılan ellerinde Zeytin ağacını Savunuyoruz, Ölmez Ağacını Savunuyoruz, Zeytin İçin Adalet , Zeytinime Dokunma, Kömürsüz Muğla İçin ELele,  Zeytin kardeşliği Kazanacak pankartları taşındı. Zeytini Bitirince Daş Yirsiniz Gari  dövizleri dikkat çekti.

 

 

BELEDİYE BAŞKANINA SIRTLARINI DÖNDÜLER

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın yaptığı konuşma sırasında, Kasım ayında Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim AŞ'nin sponsorluğunda Zeytin Hasadı Şenliği yapan Milas Belediyesi’ni protesto etmek amacıyla  köylüler ve çevreciler protesto etmek amacıyla kürsüye arkalarını döndüler.

 

ZEYTİNCİLİĞİN İDAM  FERMANI İMZALANDI

Milas Kent Konseyi başkanı Çağlayan Üçpınar yaptığı açıklamada 1 Mart 2022 Tarih ve 31765 Sayılı Resmi Gazete de yayınlanan yönetmelik ile ‘’Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından, Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına ‘’ dair yönetmeliğin, ülkenin elektrik ihtiyacını karşılamak üzere yürütülen madencilik faaliyetleri için zeytinlik alanlar sökülebilir veya taşınabilir ifadesi ile  

zeytin sahalarının madencilik faaliyeti için kaldırılmasının önü açılmış ve zeytinciliğin idam fermanı imzalanmıştır. Oysaki 1925 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün Tarım Kanunu kapsamında hazırladığı ve 1939 yılında hayata  geçen ve ‘’ Zeytin Kanunu ‘’ olarak bilinen  3573 Sayılı kanun hala yürürlüktedir ve şöyle demektedir. ‘’Zeytin sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 km mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin vegatatif ve generatif gelişmesine mani olacak kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez. Ayrıca yine aynı kanunda Zeytin ağaçlarının kesilmesi ve sökülmesinin cezayi gerektiren suç olduğundan söz edilmektedir” ifadelerini kullandı.

 

 

YÖNEtMELİĞİ FIRSAT BİLDİLER ZEYTİN AĞAÇLARINI KESTİLER

Üçpınar açıklamasında yönetmeliğin ardından bölgedeki termik santrallerin işletmesini yapan Yeniköy Kemerköy Enerji A.ş:’nin Akbelen bölgesindeki zeytinlik alana girerek 25-30 adet zeytin ağacını usulsüz olarak sökmüştür. Bölgede 280 gündür nöbet tutan Akbelen Direnişçileri grubu ve köylüler, firmanın makinesinin önüne geçerek daha fazla söküme engel olmuş ve şirket yetkililerinin ve iş makinesinin  sahadan çıkarılmasını sağlamışlardır.Zeytinine sahip çıkan Akbelen direnişçilerini ve köylülerini kutluyoruz. Çünkü bu şirket daha önce de mülkiyetini aldıkları zeytinlik alanlarda 25-30.000 civarında ağacı kestiklerini yöredeki köylüler anlatmaktadırlar. Üstelik de zeytin ağaçlarını para karşılığı köylülere kestirmişler ve kanun hakkında yeterince bilgi sahibi olmayan köylülere bu suçu işletmişlerdir. Avrupa Birliği Coğrafi İşaretine sahip olan Milas Zeytinyağı, bölgedeki birçok köylünün geçim kaynağıdır, hayatıdır. Zeytinliklerin yok edilmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi.
Editör: Yaşar Anter

Bu haber 329 defa okunmuştur.


Ayhan Eyikocak / 18-04-2022 20:06:00

Adı ustünde"HAYAT AĞACI" ZEYTIN YOKSA HAYAT YOK8FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ÇEVRE Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI