Bugun...Mandalinci “Devlet kumsalın içine platform yaparsa biz işletmelere bunu anlatamayız”

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Bitez Mahallesi’nde Muğla Çevre Vakfı (MUÇEV) halk plajının ortasına yaptığı ahşap platformdan beach clup ve restorana tepki gösteren Bodrumluların ardından Belediye Başkanı CHP’Li Tamer Mandalinci’de “Eğer ki bizler, devletimiz vasıtasıyla sahilde kumun üzerine platform yapmayı yasallaştırma yoluna gidersek, vatandaşa ‘sen neden buraya platform yaptın, niye işletmenin önünü böyle kapattın? demeye yüz bulamayız.” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 05-07-2024 21:00

Mandalinci “Devlet kumsalın içine platform yaparsa biz işletmelere bunu anlatamayız”

Muğla’ya Hizmet Vakfı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Türkiye Çevre Koruma Vakfı’nın ortak kuruluşu MUÇEV, Bitez halk plajının ortasına ahşap platformdan ruhsatsız ev kaçak olarak yapmaya başladığı beach clup ve restoran için Bodrumlular tepki göstermiş eylem yapmıştı.Halk plajı içine yapılan yaklaşık 20 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde ahşap platform bölge sakinlerinin tepkisini çekmiş ve Özgür Kıyılar Bodrum İnisiyatifi üyeleri açıklama yapmıştı. 

 

 

MECLİS TOPLANTISINDA PLATFORMA TEPKİ GÖSTERDİ

Bodrum Belediyesi’nin dün yapılan meclis toplantısında  konunun vatandaşlar tarafından gündeme getirilmesi üzerine açıklama yapan Bodrum Belediye Başkanı Tamer Mandalinci, önceki gün bölgede incelemede bulunduğunu ifade ederek şunları söyledi “Oradaki platformu inceledim. Su tesisatlarına, kanalizasyon tesisatlarına baktım. Gördüğüm kadarıyla tuvaletler konulacak. Kaymakamımızdan aldığım bilgilere göre MUÇEV eliyle orasının bir plaj yapılacağı söyleniyor. Halka açık bir şekilde plaj yapılacağı söyleniyor. Ancak neden bir işletmenin önüne halka açık bir işletme yapma ihtiyacı doğabilir? Acaba MUÇEVe verilip MUÇEV üzerinden kiralama yoluna mı gidilecek? Kamu açıkken 2 günde kamuya kapatılıp bir kişiye burası iltimas mı sağlanacak diye düşünmeden edemedim ve bunu Sayın Kaymakamımız ile paylaştım. Kaymakamımızın da söylediği şuydu, tabi kendisine de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan kendisine gelen bilgi, halka açık bir şekilde plaj düzenlemesi yapılacağı şeklinde. Ama bunun içinde bir platform yapılacağı, orada duş ve tuvalet düzenlemesi yapılacağı ya da üzerine gölgelik için profillerden alan yapılacağı bilgisi verilmemiş. Herhangi bir proje de yok. Herhangi bir öneri şeklinde bir şey de yok. Devletin hüküm ve tasarrufu altında olan alanlarda Kaymakamımız yetkili, bizler tabi ki yetkiliyiz. Devletin hüküm ve tasarrufu altında kalan, Milli Emlak’ın himayesi altında kalan alanlarda zaten devlet burada öncelikle yetkili ve bir hafta içinde çok hızlı bir yasa ile bunu yıkabilirler. Ancak biz Kaymakamımızla çalışmamızı sürdürüyoruz.”

PLATFORMUN KALDIRILACAĞINA İNANIYORUM

Yapılan inşaatı tasvip etmediğini söyleyen Mandalinci,“Orada gördüğüm şey beni son derece üzdü. Orası kum. Kumun üzerine yapılmış bir platform, su tesisatları, elektrik tesisatları. Bu konunun takipçisiyim, sadece gittik, gördük, turistik gezi yaptık gibi bırakmayacağız. Ben Adalet ve Kalkınma Partisi meclis üyelerinden de bir yardım talep ediyorum. Bu konuda hepimizin bir çağrıda bulunması, hepimizin bir adım atması gerekiyor. Eğer ki bizler, devletimiz vasıtasıyla sahilde kumun üzerine platform yapmayı yasallaştırma yoluna gidersek vatandaşa ‘sen neden buraya platform yaptın, niye işletmenin önünü böyle kapattın? demeye yüz bulamayız. Bizim öncelikle iğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batırmamız gerekiyor ki bu öyle bir durum. Bunun devletimiz eliyle yapılması da bizi üzen bir durum. Ben bu platformun sağduyulu bir şekilde oradan kaldırılacağına inanıyorum. İnanmak istiyorum. Bununla ilgili belediye başkanı olarak girişimlerimi başlatacağım ki Sayın Kaymakamımızla görüştüm. Bu konunun takipçisiyim. Sivil toplum kuruluşlarından, Ak Partili meclis üyelerimizden destek talep ediyorum. Bodrum’u koruyacaksak hep beraber koruyacağız. Yarınlara hep beraber umutla, mutlulukla taşıyacağız.” Diye konuştu.

 Editör: Yaşar Anter
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ÇEVRE Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI