Bugun...Limak ÇED gerekli değildir raporu aldı Bodrum ayağa kalktı

Muğla’nın Bodrum ilçesindeki cennet koyda ki ormanlık arazide turistik tesis yapmak için ÇED gerekli değildir raporu alan Limak İnşaat A.Ş.’ ye Bodrumlular büyük tepki gösterdi. Bugün öğle saatlerinde Limak arazisi önünde toplanan iki köyün halkı , muhtarlar, çevreciler ve avukatlar Limak’a sert tepki gösterdi.

facebook-paylas
Güncelleme: 21-05-2024 15:41:31 Tarih: 21-05-2024 15:23

Limak ÇED gerekli değildir raporu aldı Bodrum ayağa kalktı

 

Açıklama yapan ve yaklaşık 2 saat süren “Limak Bodrum’dan ve kıyılardan elini çek” eyleminde ilçenin tek bakir kalan kıyısında talana izin verilmeyeceği ve şirketin aldığı ÇED gerekli değildir raporunun iptali için Muğla İdare Mahkemesi’nde iptal davası açılacağı belirtildi.Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Kızılağaç Mahallesi Gerenkuyu Mevkiii’ nde ki Barbaros Koyu’nda ormanlık  alana Limak İnşaat tarafından yapılacak  turizm tesisi için ÇED gerekli değildir raporunun alınması Bodrumluları ayağa kaldırdı.

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Kızılağaç Mahallesi Gerenkuyu Mevkiii’ nde ki Barbaros Koyu’nda ormanlık  alana Limak İnşaat tarafından yapılacak  turizm tesisi için ÇED gerekli değildir raporunun alınması Bodrumluları ayağa kaldırdı.

Bugün öeğle saatlerinde Limak’ın arazisi önünde toplanan Kızılağaç Mahalle Muhtarı Mehmet Karaca, Çiftlik Mahalle Muhtarı Hasan Kocaman, Kızılağaç Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği yöneticileri, Bodrum Yurttaş İnsiyatifi üyeleri ve köylülerin avukatı Remzi Kazmaz yaklaşık iki saat süren eylem ve basın açıklaması yaptı.

Bugün öğle saatlerinde Limak’ın arazisi önünde toplanan Kızılağaç Mahalle Muhtarı Mehmet Karaca, Çiftlik Mahalle Muhtarı Hasan Kocaman, Kızılağaç Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği yöneticileri, Bodrum Yurttaş İnsiyatifi üyeleri ve köylülerin avukatı Remzi Kazmaz yaklaşık iki saat süren eylem ve basın açıklaması yaptı.

 

 

 

Ellerinde “Gerenkuyu Sahiline Dokunma” ve “Kıyılarda Talana Son “ yazılı pankartlarla gelen köylüler ve çevreciler sık sık “Kıyılar Halkındır Halkın Kalacak” sloganları attı şirketi alkışlarla protesto etti.

 

ELİMİZDE KALAN TEK KOYU KORMAK İÇİN YILLARDIR MÜCADELE VERİYORUZ

Kızılağaç Mahalle Muhtarı Mehmet Kızılağaç ile Çiftlik Mahalle Muhtarı Hasan kocaman yaptıkları açıklamada “Burası iki köyün halkının kullandığı halka açık ormanlık ve bakir kalan tek plaj. Tesisin yapılması ile halkın denize gireceği yer kalmayacak. Yıllardır bunun mücadelesini veriyoruz. Ayrıca iki mahallede şu anda susuz, su yok alt yapı yok. Olan su ve alt yapıda burada bu tesis kaldırmaz. Ayrıca Limak’tan sonra bölgeye 7 şirketin daha önünün açılması sağlanacak. Bir şirketin rantı nedeniyle 2 köy halkı ve turistlerin kullandığı bakir koy, doğal sit alanı ve arkeolojik alan yok edilecek. Bizler kesinlikle otel yatırımlarına karış değiliz, sadece  projelerin yanlış yerlere yapılmasına ve ne ülke turizmine nede bölge halkına bir yarar sağlamayacağını belirtmek istiyoruz” dediler.

 

 

CENNET CEHENNEME DÖNECEK

Kızılağaç köyü ekoloji aktivistlerinden Hüseyin Çağlayan “Biz halk olarak şu anda bile alt yapı, elektrik, su ve yol sorunu yaşıyoruz. Buraya yapılacak tesis veya tesisler bu sorunu arttırmaktan başka bir işe yaramayacak. Köylüler olarak doğayı, koyları , yaşam alanlarımız korumak için buradayız” dedi.

 

ÇED RAPORLARINDA ÖNEMLİ OLAN KAMUNUN ÇIKARLARIDIR, ŞİRKETLERİN DEĞİL

Bodrum Yurttaş İnsiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan ise “Muğla Şehircilik ve Çevre İklim Değişikliği İl Müdürlüğü çok büyük suç işlemektedir. Burası halkın kullandığı doğal, arkeolojik sit alanı, köylü balıkçıların kullandığı bir alandır: buraya nasıl olurda ÇED gerekli değildir raporu verildi. ÇED burası için gerekli değilse neresi için gerekli. Limak burada yanlı bir limana yanaştı. Limak’ın korsan gemisi buraya yanaşamayacak. Burada yapılaşmasına izin vermeyeceğiz. ÇED raporlarında öncelikli olan kamu çıkarlarıdır. Şirketlerin değil. Halkın tek kullanım alanı olan yeri Limak’ın yağmalamasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

 

 

CENNET KOYUN VE ORMANLARIN İDAM FERMANI, İPTAL DAVASI AÇACAĞIZ

Çevrecilerin, derneğin ve köylülerin Avukatı Remzi Kazmaz ise Geren kuyudaki arkeolojik ve doğal sit alanına verilen ÇED gerekli değildir raporunun yeteri kadar incelenmeden değerlendirilmeden verildiğini belirterek “ Ankara’nın talimatı ile verilen bu raporun yeteri kadar bilimsel ve kamu çıkarı gözetmediğini biliyoruz. Burası iki köy halkının ve yeril turistlerin kullandığı bölgede tek bakir kalan halka açık koydur. Buranın yapılaşmaya açılması için yıllardır eylem yapıp halkın isyanını dile getiriyoruz. Buna rağmen halkın feryadını duymayanlar 36 bin metrekarelik alana yapılacak 240 odalı otel için böyle bir karar alabiliyorlar. Dernek ve köylüler olarak ÇED gerekli değildir raporunun iptali için acilen Muğla İdare Mahkemesi’ne İptal davasını açıyoruz. Bu tesisin buraya yapılması bölgenin cennet koyun ve ormanların idam fermanı anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Limak’ın turistik tesis yapacağı arazinin tel çit ile çevrildiği ve üzerine  Özel Mülktür Girmek Yasaktır yazılı tabelaların asıldığı görüldü. Eylemciler alkışlı protestonun ardından dağıldı.

 

 

 

 

 

x

 
 Editör: Yaşar Anter
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI