Bugun...Kocasını öldüren Şerife Demir “Ben O’nu öldürmeseydim O beni ve çocuklarımı öldürecekti”

Muğla’nın Bodrum ilçesinde kendisine ve çocuklarına işkence yaptığını iddia ettiği garson eşini 22 yerinden bıçaklayarak öldüren Şerife Demir’in yargılanmasına bugün devam edildi. Demir “Bana tecavüz etti zorla evlendirildim, hayatım kabus içinde geçti, ben O’nu öldürmeseydim, o beni öldürecekti” diye konuştu. Şerife Demir yıllarca çektiği işkenceyi ve dramı duruşmada anlattı.

facebook-paylas
Güncelleme: 10-06-2021 16:34:14 Tarih: 10-06-2021 16:02

Kocasını öldüren Şerife Demir “Ben O’nu öldürmeseydim O beni ve çocuklarımı öldürecekti”

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Yahşi Mahallesi’nde 9 Aralık 2020 tarihinde yaşadıkları evde aşçı eşi Vedat Demir’i (45) çocuklarının gözü önünde 22 bıçak darbesi ile öldüren üç çocuk annesi 38 yaşındaki Şerife Demir’in yargılanmasına bugün Bodrum 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

Duruşmaya Şerife Demir’in annesi Fevziye Aygüneş ile avukatları Funda Ekin ve Evrim inan, Vedat Demir’in Avukatı Murat Kaya katıldı.

 

ÇOCUKLARI YAŞADIKLARI DRAM VE EZİYETİ ANLATTI

 

Muğla Kapalı Cezaevi’nde tutukla olan Şerife Demir ise duruşmaya SEGBİS yöntemi ile katıldı. Duruşmada Duruşmada, Şerife Demir’in iki kızı dinlendi. Demir’in kızları verdikleri ifadede babalarının şiddet uyguladığını ve annelerinin onları korumaya çalışırken, babalarının annesinide dövdüklerini anlattılar.

Ağır tahrik altında kasten öldürme suçundan yargılanan, Şerife Demir ise duruşmada 16 yaşında eşi tarafından cinsel saldırıya maruz kaldığını evlenmek zorunda kaldığını ve evlendiği günden itibaren sürekli şiddet gördüğünü belirterek “O gece yine kızlarıma vurmaya şiddet uygulamaya başlamıştı, onları korurken bana yöneldi, elinde cam şişe ne varsa atmaya başladı, bizleri öldürecekti, benim eşimi asla öldürme gibi bir niyeti yoktu, herşey bir anda oldu bitti, ben onu öldürmeseydim o gece eşim beni ve çocuklarımı öldürecek derecede çıldırmıştı” dedi.

 

 

16 YAŞINDA CİNSEL ŞİDDETE MARUZ KALMIŞ ZORLA EVLENDİRİLMİŞ

 

Duruşma sonunda açıklama yapan Avukat Funda Ekin “Bugün Şerife Demir’in ilk duruşması görüldü. Şerife Demir’in iddianamede savcı tarafından kasten insan öldürme ve haksız tahrik indirimi ile yargılanması istenmişti. Biz bugün iddianameye de itiraz ettik. Çünkü meşru müdafaa kapsamında gerçekleşen bir olay olduğunu düşünüyoruz ve olay sırasındaki heyecan ve korku ile o kastın aşılarak bu ölümün gerçekleştiğini düşünüyoruz. Bugün ilk duruşmada Şerife’nin beyanı alındı. Savcılıkta verdiği ifadesini yeniden verdi. Bu olayın asla yaşanmasını istemediğini, kendisini ve çocuklarını korumak için bu hadisenin meydana geldiğini oldukça açık ve düzgün bir şekilde anlattı. Olay sırasında zaten spontane bir şekilde cam parçalarına karşı, kendilerine karşı şiddet uygulayan, özellikle kızlarının darp edilmesini engelleyemediği için ve maktul Vedat Demir’in bıçağa uzanması üzerine bıçağı alması yoksa bizi öldürecek diye başlayan bir olay söz konusu. Bütün bunları anlattı. Bizde bu anlamda meşru müdafaa savunmamızı hem yazılı hem de gelecek celseye kadar müvekkilimin tahliyesini talep ettik. Aslında Şerife’nin birçok kadın gibi benzer bir hikayesi var. 16 yaşında cinsel şiddetle ve mahkeme kararı ile evlilikle başlayan bir hikaye. 21 yıl boyunca da bu şiddet sürekli devam etmiş. Bütün kadınlarda olduğu gibi korkudan, baskıdan, ailesinin, çocuklarının öldürülmesi tehdidinden bugüne kadar bir şikayette bulunamamış. Bütün bunları da anlattı Şerife. Adli tıptan bu anlamda rapor alınmasını talep ettik. Talebimiz mahkemede kabul edilmedi. Ama bir sonraki celsede tanıklarımız dinlenecek. Şerife’nin tahliye edilmesi için ve bu dosyada beraat alması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Bir sonraki duruşmamız 3 Ağustos tarihinde yapılacak.”

 

 

ANNE AYGÜNEŞ “HERZAMAN KIZIMIN YANINDAYIM"

 

Şerife Demir’in annesi Fevziye Aygüneş ise kızının çok şiddet gördüğünü ve avukatları ile birlikte kızının her zaman yanında olduğunu belirtti.

 

HAYATTA KALMAK VE ÇOCUKLARININ HAYATINI KORUMAK İÇİN MECBUR KALDIĞI İÇİN YAPTI

 

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği ve Şerife Demir’in avukatlarından Evrim İnan “Şerife Demir çok uzun yıllar ağır bir şiddet öyküsü olan bir kadın. Kendisi de bu konuda üzüntüsünü defalarca mahkeme huzurunda ifade etti. Maalesef Vedat Demir’in ölümüne sebep verdi ama bu gerçekten hayatta kalmak için ve çocuklarının da hayatta kalması için canla baş bir mücadele idi aslında. Bodrum Kadın Dayanışma Derneği olarak biz kadınların her türlü erkek şiddetine karşı mücadelesinde yer alıyoruz. Bu davada bizim için aslında bir erkek şiddetine karşı verilen bir mücadeledir. Tabi ki ölümle sonuçlanmasını asla doğru bulmuyoruz, istemiyoruz. Ama burada tamamen hayatta kalmak için verilen bir mücadelenin sonucu. Şerife’nin ifadelerinin de tamamen samimi olduğuna inancımızla beraber yaşamış olduğu şiddet sonrası hayatta kalma mücadelesi sonucu oluşan bu eylemin davasının beraatla sonuçlanması için destek amaçlı buradayız.”

 

KİMSE ŞERİFE’Yİ YAŞADIĞI İÇİN SUÇLU İLAN EDEMEZ

 

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan “Kimse Şerife’ye ‘sen neden karakola, polise, hastaneye gitmedin?’ diyemez. 21 yıldır, üstelik 16 yaşında bir cinsel saldırıcı sonucunda evlendirilmiş, ki tecavüzcüsü ile evlendirilmeyi bu dönemin iktidarları da savunuyor, bu hakları geri almayı planlıyor. Böyle bir olay sonucu evlendirilmiş bir kadın 21 yıl boyunca ölüme terk edilmiş bir kadın bugün hayatta kalma mücadelesi verdiği için, yaşadığı için yargılanamaz. Kendisini savunmuştur. Her kişinin yasalarda yaşama hakkı vardır. Kimsenin eziyet ve şiddet görmeye hakkı yoktur. 21 yıldır devlet neredeydi, kolluk neredeydi, yargı neredeydi? Şiddet şikayete bağlı bir suç olamaz. Şerife’nin sesini herkes duydu. O mahalledeki muhtarda duydu komşularda duydu. Neden gereğini yapmadılar? Mesele bu. Kimse Şerife’yi yaşadığı için suçlu ilan edemez. O yüzden burada bugün çok net söylüyoruz ki Şerife kendisini savunmuştur. Yaşadığı için Şerife adına çok mutluyuz. Son derece gurur duyuyoruz. En azından bir kadın eksilmedi. Bir kadın bir erkeğin şiddetine, insafına terk edilmedi. Şerife 21 yıl onun insafına terk edilmişti, ölmemek için öldürdü. Bu, bu kadar basit.” Dedi.

Adliye önünde yapılan basın açıklamasının ardından Bodrum Kadın Dayanışma Derneği üyeleri ve Şerife Demir’in ailesi ayrıldı.HABER VİDEOSU

Editör: Melis Anter

Bu haber 672 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI