Bugun...Koç: Hastaların müşteri çalışanların köle görüldüğü sistemden vazgeçilmelidir

Muğla’nın Milas ilçesinde bugün iş bırakarak basın açıklaması yapan sağlık emekçileri adına açıklama yapan Dr. Süleyman Koç “Hakkımız Olanı Alana Kadar Mücadeleye Devam. Oyalama değil hakkımız olanı istiyoruz! Ekonomik ve özlük haklarımız, halkın sağlık hakkı için g(ö)rev’deyiz! Ucuzlatılmış, çalışma koşulları kötüleşmiş halkın sağlık hakkı elinden alınmış gelinen aşamada sağlık sistemi işlemez hale gelmiştir. Hastaların müşteri çalışanların köle görüldüğü sistemden vazgeçilmelidir” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 08-02-2022 14:37

Koç: Hastaların müşteri çalışanların köle görüldüğü sistemden vazgeçilmelidir

Muğla’nın Milas ilçesinde bugün iş bırakarak basın açıklaması yapan sağlık emekçileri, “Hakkımız Olanı Alana Kadar Mücadeleye Devam. Oyalama değil hakkımız olanı istiyoruz! Ekonomik ve özlük haklarımız, halkın sağlık hakkı için g(ö)rev’deyiz!” dedi. Muğla’nın Milas ilçesindeki Devlet Hastanesi önünde sağlık emekçileri basın açıklaması yaptı.

Muğla Tabip Odası Milas Temsilcisi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Süleyman Koç tarafından yapılan açıklamada, pandeminin sağlık emekçilerinin çalışma koşullarında artan zorluklar ve ekonomik krize vurgu yapıldı.

 

HASTALARIN MÜŞTERİ  ÇALIŞANLARIN KÖLE GÖRÜLDÜĞÜ SİSTEMDEN VAZGEÇİLMESİ GEREKİR
Süleyman Koç açıklamasında sağlığın alınıp satılan bir meta, hastaneleri işletme, hastaları müşteri ve sağlık çalışanlarını köle olarak gören anlayışın yürürlüğe koyduğu sağlıkta dönüşüm programı ile sağlık emekçilerinin emeğinin ucuzlatıldığını belirterek “Ucuzlatılmış, çalışma koşulları kötüleşmiş halkın sağlık hakkı elinden alınmış gelinen aşamada sağlık sistemi işlemez hale gelmiştir. Pandeminin katmerleştirdiği sağlık emekçilerinin çalışma koşullarında artan zorluklar ve ekonomik krizin de derinleştirdiği ekonomik hakları ile ilgili büyük kayıpları yaşamaya devam ediyoruz. Siyasal iktidar sağlık hizmetlerini üreten hekimleri ve sağlık çalışanlarının haklarını görmezden gelmekte, tercihini sermayeden yana kullanmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

 

ARTIK BİZLERDE GEÇİNEMİYORUZ

Koç açıklamasının devamında sağlık emekçilerinin geçinemez hale geldiğini “Koruyucu sağlık hizmetlerinden daha çok tedavi edici sağlık hizmetlerinin sunulduğu, sağlık hizmet sunumunda sevk zincirinin tamamen ortadan kaldırıldığı, kışkırtılmış sağlık talebi yaratan bu sağlık sistemi toplumun nitelikli sağlık hizmeti alma hakkını elinden almaktadır. Sağlığa erişim giderek zorlaşmakta, katkı-katılım payları ile ekonomik krizin derinleştiği koşullarda yurttaşın cebinden giderek daha fazla para çıkmaktadır. Bu işlemeyen, sağlık değil sağlıksızlık üreten sağlık sisteminin tüm yükünü ise sağlık emekçileri çekmekte, emeklerinin karşılığını alamadan her geçen gün umutsuzluğa sürüklenmektedirler.Sağlık emekçileri yetersiz istihdamın ve kışkırtılmış sağlık talebinin karşısında tükenmekte, angarya ile daha çok çalışmaya zorlanmaktadır. Bu yoğun emeğin karşılığında ise insanca yaşanabilecek temel ücrete erişmek yerine oyalama tasarılar, ek ödeme yalanları ile geçiştirilmektedirler. Performans ile sağlık çalışanları birbirine düşman edilmekte, nitelik değil nicelik önemsenmektedir. Yoğun emek gerektiren bu çalışma düzeni ve ekonomik sorunların yanı sıra liyakatsiz atamalar, yönetici mobbingleri, KHK’ler ve soruşturmalar gibi antidemokratik uygulamalar ile sağlık hizmeti vermeye çalışan sağlık emekçilerinin iyilik hali ortadan kaldırılmaktadır” dedi.

 

ÇALIŞIRKEN ÖLMEK İSTEMİYORUZ

Koç açıklamasının sonunda ise “Asistan hekimler başta olmak üzere sağlık emekçilerinin angarya çalışma koşullarına “Çalışırken ölmek istemiyoruz! Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz!” şiarı ile eylemler yaptık. İş bıraktık. Emekli aylıklarının emsalleri ile kıyaslanamayacak ölçüde düşük olması sebebiyle sağlık çalışanları emekli olduktan sonra da çalışmak zorunda kalmaktadır. Getirilen ilave ödeme miktarı emekliyi çalışmaktan alıkoyabilecek bir miktar değildir. Bu bakımdan, söz konusu ilave ödemeden yararlanmak için çalışmama şartının getirilmesi doğru değildir. Diğer yandan, başka meslek gruplarında emeklilikte ödenen bir takım ek zam ve tazminatlar bulunmakta ancak bunlar özelde çalışmaları halinde kesilmemektedir. Hangi statüde olursa olsun tüm sağlık çalışanı emeklilerine insanca yaşamaya yetecek emekli maaşı.
Bizleri artık sağlık hizmeti veremez hale getirilen bu çalışma yaşamının sürdürülemez olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz. Oyalama değil, hakkımız olanı istiyoruz. Yaşama adanmış bir mesleğin mensupları olarak hakkımızı gasp eden bu bozuk düzene karşı alternatifsiz değiliz” diyerek tamamladı.

 
Editör: Melis Anter
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI