Bugun...Kıyı İşgal eyleminde karada yer bulamayınca eylemi denizin içinde yaptılar

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yedi hatadır süren Kıyı İşgalleri eylemi bu kez Karaincir Plajı’nda yapıldı. Denizin içine kadar yerleştirilen şezlong ve şemsiyeler nedeniyle eylemciler karada yer bulamayınca basın açıklamasını denizin içinde yapmak zorunda kaldı.

facebook-paylas
Tarih: 08-07-2024 17:08

Kıyı İşgal eyleminde karada yer bulamayınca eylemi denizin içinde yaptılar

Muğla’nın Bodrum ilçesinde sahilleri işgal edenlere yönelik halk eylemleri devam ediyor. Özgür Kıyılar Bodrum İnisiyatifi  tarafından “Kıyılar Halkındır Halkın Kalacak” eylemi 7. haftasında Akyarlar Mahallesi’ndeki Karaincir Plajı’nda düzenlendi.Sahilde denizin içine kadar yerleştirilen şezlong, şemsiye, masa ve sandalyeler nedeniyle eylem sırasında karada yürüyerek yer bulamayan eylemciler sık sık “Yasayı Uygula İşgali Kaldır”, Kıyılar Halkındır Halkın Kalacak” “Denizler Dereler Nehirler Sermaye Değiller”“ sloganları attı. Ellerinde “Balıklar Foklar Şimdi Neden Yoklar”, “Denize Erişim Herkesin Hakkı”, “Rant Plajı İstemiyoruz”, “Kıyılar Herkesin Hakkı” yazalı dövizler taşındı.

 

KIYILARDAKİ TÜM İŞGALLER ACİLEN KALDIRILMALI

Şemsiye, şezlong, mas, sandalye ve benzeri işgaller nedeniyle karadan yürüyemeyen eylemciler denizin içine yöneldiler, basın açıklamasında denizin içinde yaptılar.

Özgür Kıyılar Bodrum İnisiyatifi Sözcüsü Güney şirin yaptığı açıklamada " Kıyılar Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır. Kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir. Kıyı, herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup, buralarda hiçbir yapı yapılamaz; duvar, çit, parmaklık, telörgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz. Bir grup insan topluluğunun keyfi için canlıların yaşam alanlarında Anayasanında belirttiği gibi doğal yapıyı bozacak hiçbir değişiklik yapılamaz. Bizler, denize binlerce ton hafriyat döküp onlarca dönüm kullanım alanı oluşturanlara, yapılması kanunen yasak olan yerlerde iskele, ahşap veya beton platform yapanlara, Kıyıda geçişi engelleyen; duvar, Çit, ahşap paneller vs. yapanlara, plajlarda denizin içine kadar masa, sandalye ve şezlong koyanlara, Anayasanın uygulanmasını ve kıyılardaki tüm işgallerin kaldırılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

KANUNSUZLUKLAR KANUNMUŞ GİBİ GÖSTERİLİYOR

Şirin açıklamasının devamında ise “Kanunsuzlukları kanunmuş gösteren ecrimisil uygulamasının kaldırılmasını talep ediyoruz. Belediyelerden, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından ve Turizm Bakanlığından rant plajları açmasını değil, Anayasal hakkımız olan tüm kıyılara eşit ve özgürce ulaşma hakkımızın önündeki tüm engelleri kaldırmalarını talep ediyoruz. Anayasanın tarif ettiği kıyı kanunu uygulanıp, tüm işgaller son buluncaya kadar kıyılarda olmaya, tüm canlıların yaşam hakkını savunmaya devam edeceğiz.7 haftadır sürdürdüğümüz işgal eylemleri işgaller kaldırılana dek sürecek" dedi.

 

 

 

 

 Editör: Yaşar Anter
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ÇEVRE Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI