Bugun...Kiralar eğitim çalışanını vurdu. Böyle giderse turistik ilçelerde çalışacak öğretmen kalmayacak

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bugün akşam saatlerinde turistik il ve ilçelerde artan kira artışlarını protesto eden öğretmen ve eğitim çalışanları bu gidişle turistik ilçelerde çalışacak eğitim personeli bulunamayacağını çünkü kira artışları nedeniyle eğitim çalışanlarının Muğla’yı terk etmeye başladığını belirttiler.

facebook-paylas
Tarih: 23-05-2022 18:11

Kiralar eğitim çalışanını vurdu. Böyle giderse turistik ilçelerde çalışacak öğretmen kalmayacak

Muğla’nın Bodrum ilçesinde kira artışlarını protesto için Bodrum Belediye Meydanı’nda bugün akşam saatlerinde toplanan  Eğitim İş Bodrum Şubesi üyeleri basın açıklaması yaparak 6-7 kat artan kiraların eğitim çalışanlarını mağdur ettiklerini belirttiler.

 

KAMU ÇALIŞANLARI YOKSULLUĞA VE AÇLIĞA MAHKUM EDİLDİ

Eğitim İş Bodrum Şubesi Bodrum Şubesi Başkanı Gültekin Yıldız yaptığı basın açıklamasında  artan konut kiralarına karşı, başta turizm bölgeleri olmak üzere çalışanlara yeterli kira yapılması gerektiğini belirterek “Zaten geçim sıkıntısı çeken kamu çalışanları, son yıllardaki hayat pahalılığı ile yoksulluğa ve açlığa mahkum edilmiş durumdadır. Ocak ayında kamu emekçilerinin maaşlarında  yapılan artış daha birinci ayın sonunda erimiş gitmiştir ve bu artış temmuz ayına kadar sabit kalacaktır. Oysa akaryakıt, temel ihtiyaç maddeleri, ev kiraları kısacası iğneden ipliğe her şeye, her gün yeni zamlar gelmektedir. TUİK’in bile enflasyon açıklaması %70’leri bulurken kamu emekçilerinin sabit gelirle bu zamlara dayanması mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

 

 

MUĞLA’DA KİRALAR 6-7 KAT ARTTI

Yıldız açıklamasının devamında Bodrum ilçesinde 1600 eğitim çalışanı olduğunu belirterek “En yüksek artışlardan biri de konut fiyatları ve kiralarında olmuştur. Son bir yılda konut kiraları 3 ile 5 kat artış göstermiştir. Özellikle turizm bölgelerinde bu artış inanılmaz şekilde yükselmiştir. İlimiz ve özellikle turistik ilçeleri bunun en canlı ve acımasız örneğidir. Bodrum. Marmaris. Datça, Fethiye Ortaca, Dalaman, Menteşe kısacası birkaç ilçemiz hariç bütün Muğla’da kiralar 6-7 kat artmıştır.Bir öğretmen 7-8 bin lira maaş almaktadır.Bugün yukarıda saydığım ilçelerde 10 bin liraya varan kira bedellerinden söz edilmektedir.Bir kamu emekçisinin bu kiraları ödemesi mümkün değildir” dedib

 

 

 BÖYLE GİDERSE TURİSTİK İLÇELERDE ÇALIŞACAK ÖĞRETMEN BULAMAYACAKLAR

Yıldız, birçok kamu çalışanı özellikle eğitim çalışanlarının başka illere tayin istemeyi düşündüğünü belirterek “.Böyle giderse  Bodrum. Marmaris. Datça, Fethiye gibi ilçelerede çalışacak öğretmen ve memur kalmayacaktır. Bu nedenle özellikle turistik ilçelerde kirada oturmak zorunda olan kamu çalışanlarına  kira yardımı düzenlenmesi yapılmalıdır. Bizler milletin işini devlet adına yapan kişileriz. Bu bölgelerde milletin işinin yürümesi, halkımızın mağdur olmaması  için öncelikle buralarda çalışan kamu emekçilerinin yüksek kira mağduriyetlerinin giderilmesi gerekir. Bizi yönetenlere sesleniyoruz! Yarın bu bölgelerde öğretmeni olmayan sınıflar hemşiresi, doktoru olmayan hastane ve toplum sağlığı merkezleri görmek istemiyorsanız şimdiden gereken önlemi alın.  Yoksa bu kira bedelleriyle burada kalmamız mümkün değil. Geçinemiyoruz, tükeniyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Yıldız’ın açıklamasının ardından grup sessizce meydandan ayrıldı.
Editör: Yaşar Anter

Bu haber 305 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI