Bugun...Kent Konseyi: Bodrum’daki kıyıların talanına yasal kılıf hazırlığı yapılıyor

Muğla’nın Bodrum ilçesinde Kent Konseyi üyeleri yaptıkları basın açıklamasında kıyıların yağmalanması ve talanına yasal kılıf uydurulmaya çalışılmasına sert tepki gösterdi.

facebook-paylas
Güncelleme: 06-04-2021 14:42:13 Tarih: 06-04-2021 14:37

Kent Konseyi: Bodrum’daki kıyıların talanına yasal kılıf hazırlığı yapılıyor

Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz “Bodrum kıyılarında, Anayasa ve yasalar hilafına işletmelerin turizm adına sığınarak kıyılara yaptıkları fütursuz müdahaleler sonucu, kıyıların doğal yapısı bozuldu, bozuluyor. Kıyıların taşı, kumu, doğal yapısı değiştirilerek, ortadan kaldırılarak oluşturulan bu sahillerdeki akla hayale gelmeyecek haksız ve hukuksuz müdahaleler kıyıyı, denizi, denizdeki canlıyı, bizleri, sürdürülebilir yaşamı ve elbette turizmi de yok ediyor” diye konuştu.

 

Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz ile 15 üye basın açıklaması yaparak Bodrum Yarımadası ve sahillerinin talanına yönelik sert açıklamalarda bulundu. Yılmaz ile kent konseyi üyesi Sema Höcek ve Feyha Karslı’nın üç ayrı okuduğu metinde, kıyıların talanına yasal kılıf uydurulmaya çalışıldığı belirtildi.

 

 

TURİZM ADININ ARKASINA SIĞINILARAK KOYLAR SAHİLLER TALAN EDİLİYOR

 

Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz açıklamasında “Bodrum kıyılarında, Anayasa ve yasalar hilafına işletmelerin turizm adına sığınarak kıyılara yaptıkları fütursuz müdahaleler sonucu, kıyıların doğal yapısı bozuldu, bozuluyor. Kıyıların taşı, kumu, doğal yapısı değiştirilerek, ortadan kaldırılarak oluşturulan bu sahillerdeki akla hayale gelmeyecek haksız ve hukuksuz müdahaleler kıyıyı, denizi, denizdeki canlıyı, bizleri, sürdürülebilir yaşamı ve elbette turizmi de yok ediyor. Oysa “Sürdürebilir Turizm, Sürdürebilir Çevre ile mümkündür” ifadelerini kullandı.

 

ÇEVRE BİZİ DÜNYADAKİ TEK ORTAK VE EN BÜYÜK EVİMİZDİR

 

Yılmaz açıklamasının devamında ise  canlıların yaşamı ve sağlığının korunması, ekolojik dengenin bozulmaması için çevre kirliliğinin önlenmesinin gerektiğini belirterek “Kıyıda, denizde, toprakta, sadece kimyasal bir  madde dökülünce kirlilikten, yasaya aykırılıktan, hukuksuzluktan  bahsedemeyiz. O kıyıya bal da dökseniz doğal olanı, doğal akışı, doğal yaşamı bozuyorsunuz. Çevre bizim dünyadaki tek ortak ve en büyük evimizdir.  Bu nedenlerle dökülen maddenin sadece insan, canlı sağlığına zararlı olup olmaması üzerinden dar ve sınırlı süreli bir çerçevede değerlendirilmesi hem ekolojik olarak hem de yasal mevzuat çerçevesinde mümkün değildir” dedi.

 

 

BUNLAR PLAJ DÜZENLEMESİ DEĞİL ÇEVREYE KARŞI İŞLENMİŞ SUÇLARDIR

 

Sema Höcek ise  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un twitter adresinden Bodrum için paylaşımlar yaparak “ Bodrum’da bazı otel ve tatil köylerinin plaj düzenleme çalışmalarında mermer ve kuvars tozu kullandıklarına yönelik şikayetler üzerine inceleme başlattık, ekiplerimiz sahillerimiz eski haline dönene dek çalışmalarını sürdürecek “, “ güzel koylarımızın kirletilmesine asla izin vermeyeceğiz, koylarımızı en güzel haliyle geleceğe taşımak için çalışacağız, kaçak yapılaşmayla da mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz ” dedi. Sayın Bakan’a sesleniyoruz Bu yapılanlar plaj düzenlemesi değildir.  TCK, Çevre Kanunu ve ilgili mevzuat çerçevesinde çevreye karşı işlenmiş suçlardır” diye konuştu.  

Höcek resmi kurumların yetkisiz ve görevsiz işlem yaptıkları kanaatinde olduklarını belirterek “Muğla Valiliği İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü’nün YETKİSİZ VE GÖREVSİZ işlem yaptığı kanaatinde olduğumuzdan Cimer ve Muğla Valiliği nezdinde müracaat sürecimiz başlatılacaktır” dedi ve aşağıdaki soruların açığa kavuşması gerektiğini söyledi.

 

Muğla Valiliği İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü 2018- 2021 tarihleri arasında Bodrum kıyılarına yapılacak işlemler için görüş soran izin isteyen kaç işletmeye ve  hangi işletmelere bu şekilde uygundur, sakıncası yoktur yazısı vermiştir?

Kıyı Yasası’nda kıyılara yapılacak işlemlerle ilgili yapılması, uygunluğu nasıl  yapılacağına dair karar verilmesi  İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkisinde midir?

Yetkili değil ise bu olurların verilmesi sonucu Müdürlüğün hukuki ve cezai sorumluluğu nedir? 

Yetkili değil ise Müdürlük uygundur yazısı ile işlem yapan işletmelerin yaptıklarının yasal durumu nedir? Hukuki ve cezai sorumlulukları nedir?

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yazılarda belirttiği konularda uygun görerek, sakınca görmeyerek görüş belirtme yetkisine sahip midir?

Kıyıda denetimi yapan Müdürlük teknik personeli çevre ve ekolojik dengeyi gözeterek denetimi gerçekleştirecek kişisel ve ekipman donanımına sahip midir?

Bu denetim nasıl bir yöntem ve analiz vb. prosedür işletilerek yapılmıştır?

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden uygundur, sakınca yoktur yazısı ile işletmeler kıyılarda istediğini yapmak hakkına mı sahiptir?

Bir diğer Anayasa ve Kıyı Yasası’na aykırı uygulama ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından kaçak deniz içi yapılara ve iskelelere, kıyıdaki izinsiz dolgulara vb. imar affı çerçevesinde değerlendirilip “ Yapı Kayıt Belgesi” verilmesidir. Kıyılar kesinlikle özel mülkiyete konu olamaz. Devletin buradaki yetki ve sorumluluğu da denetim, gözetim ve koruma ile sınırlıdır.  Bu sebeple Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün bu yapıları imar affı kapsamında değerlendirerek yapı kayıt belgesi vermesi yasalara aykırıdır ve  bu belgelerin iptal edilmesi gerektiği kanaatinde olduğumuzu da belirtmek isteriz.

 

 

KIYI TALANINA YASAL GÖRÜNÜMLÜ KILIF HAZIRLANIYOR

 

Feyha Karslı ise açıklamanın sonunda “Kıyı talanına yasal görünümlü yasaya aykırı kılıf hazırlama çabaları ve haksız ve hukuksuz uygulamalara karşı, idare ve işletmeler nezdinde cezai ve hukuki süreçlerin başlatılması için Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’nı, Muğla Valiliği’ni, Bodrum Belediyesi’ni göreve  davet ediyoruz! Yerel ve merkezi kurumların görev ve yetki karmaşasının da neden olduğu bu süreçlerin zarar göreni çevre ve ekolojik denge ve dolayısıyla sağlıklı yaşam hakkı oluyor” diyerek basın açıklamasını sonlandırdılar.

 
Editör: Yaşar Anter

Bu haber 524 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI