Bugun...İkizköylülere mahkemeden kötü haber

Muğla’nın Milas ilçesine bağıl İkizköy’de 4 yıldır sürdürdükleri mücadele ile 780 dönümlük Akbelen ormanlarını korumak için direnen ve 100 kilometre yürüyerek Muğla İdare Mahkemesi’ne giderek eylemler yapan köylülere mahkemeden kötü haber geldi.

facebook-paylas
Tarih: 18-10-2023 13:27

İkizköylülere mahkemeden kötü haber

Mahkeme itiraz yolu açık olmak üzere kesim izni ve açık maden işletme izni davasını reddetti. Köylülerin auvakıt İsmail Hakkı Atal SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada “Karar bizi hiçte şaşırtmadı. İstinaf Mahkaemis, Avrupa Konseyi ve Cumhurbaşkanlığı’na karar karış itirazlarımızı yapacağız” dedi.

Muğla’nın Milas ilçesine bağıl İkizköy’de 4 yıldır sürdürdükleri mücadele ile 780 dönümlük Akbelen ormanlarını korumak için direnen ve 100 kilometre yürüyerek Muğla İdare Mahkemesi’ne giderek eylemler yapan köylülere mahkemeden kötü haber geldi. Mahkeme itiraz yolu açık olmak üzere kesim izni ve açık maden işletme izni davasını reddetti.

 

Muğla İdare Mahkemesi’nde geçen hafta görülen Akbelen Ormanı davasında İkizköylüler Akbelen ormanlarındaki maden işletme ruhsatı ve kesim izninin iptali için açtıkları davada karar çıktı. Mahkeme itiraz yolu açık olmak üzere kesim izni ve açık maden işletme izni davasını reddetti.

 

Limak Holding ve İÇTAŞ’ın ortak projesi olan YK Enerji’nin termik santrallerine kömür sağlanması için Muğla Milas’taki Akbelen Ormanı’nın kesimine 24 Temmuz’da başlanmıştı. Köylülerin ve yaşam savunucularının tüm itirazlarına karşın çalışmalar devam etti.

780 dönümlük alandaki ağaçların çoğu kesildi ve maden işletmek için çalışmalara başlandı.

İkizköylüler ve yaşam savunucuları, geçen hafta Tarım Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü’ne açtığı davanın duruşması için Muğla İdare Mahkemesi’ne yürümüştü. İki davanın duruşması yaklaşık 6 saat sürmüştü.

DAVA REDDEDİLDİ!

2021’de davası açılan ve geçen hafta duruşması görülen “Akbelen Ormanı kesim izni ve açık maden işletme izni” davasında karar çıktı.

Mahkeme itiraz yolu açık olmak üzere davanın reddine karar verdi.

Kararda, “Nihayetinde davacılar tarafından uyuşmazlık konusu maden işletme (orman) izni sahasından çıkarılacak madeni/kömürün kullanılacağı termik santralin işletilmesinin hukuka aykırı olduğu, kapatılması ve/veya izinlerinin iptali gerektiği yönünde iddialarda bulunulmuş ise de, bilindiği üzere idari yargıda da "taleple bağlılık" ilkesi çerçevesinde sadece dava konusu edilen işlemin yargısal denetiminin yapılacağı, dolayısıyla olayda da sadece orman izni dava konusu edildiğinden, ilgili termik santralin hukuki/teknik durumu ile ilgili bir inceleme/değerlendirme yapılmasının mümkün olmadığı hususu da ifade edilmelidir.” Denildi.

ÇIKAN KARARA ŞAŞIRMADIK GEREKLİ TRAZLARI HEMEN YAPACAĞIZ

SÖZCÜ’ye açıklama yapan köylülerin Avukatı İsmail Hakkı Atal “Bu kararı bekliyorduk şaşırmadık. Çünkü Akbelen’de bu dava ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı veren hakim ve heyeti sürmüşlerdi Sonra tetikçi bilirkişilerin hazırladığı rapor ve yeni hakim ile yürütmeyi durdurma kararını kaldırıp, bugün itirazımızı red ettiler. Bizde İstinaf Mahkemesi, Avrupa Konseyi ve Cumhurbaşkanlığı nezninde itirazlarımızı yapacağız” diye konuştu.
Editör: Yaşar Anter
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ÇEVRE Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI