Bugun...İkizköy Akbelen’de geceyarısı yeni orman katliamı iddiası

Muğla’nın Milas ilçesine bağıl İkizköy’de Akbelen ormanlarını korumak için tam 5 yıldır mücadele everen İkizköylüler bugün Akbelen ormanını içerisinde kalan bölgede önceki gece iş makinaları ile yeni katliamın yapıldığını belirterek suç duyurusunda bulundu. İkizköy Çevre Komitesi Sözcüsü Esra Işık yaptığı açıklamada “AKbelen ormanlarındaki zeytin tarlalarının ortasında kalan ve bugüne kadar dokunulmayan ormanlık alanı önceki gece giren iş makinaları bir gecede yok etti” diye konuştu

facebook-paylas
Tarih: 03-07-2024 21:31

İkizköy Akbelen’de geceyarısı yeni orman katliamı iddiası

Muğla’nın Milas ilçesine bağıl İkizköy’de Akbelen ormanlarını korumak için tam 5 yıldır mücadele everen İkizköylüler bugün Akbelen ormanına yakın yerde yeni katliamın yapıldığını belirterek suç duyurusunda bulundu.

 

GECEYARISI YİNE ORMAN KATLİAMI YAPTILAR

İkizköy Çevre Komitesi Sözcüsü Esra Işık yaptığı açıklamada “AKbelen ormanlarındaki zeytin tarlalarının ortasında kalan ve bugüne kadar dokunulmayan ormanlık alanı önceki gece giren  iş makinaları bir gecede yok etti, zaten tahsisli alan içerisinde olan bir ormanı geceyarısı neden yok ettiklerini öğrenmek istiyoruz” diye konuştu

Işık açıklamasını şu sözlerle sürdürdü “Gündüz, Milas Karacahisar yöresinde çıkan yangına iş makinesi gönderen ve yangına destek verdiği ile ilgili haber yaptıran YK Enerji şirketi, yangına araç gönderdiği günün gecesinde ormanlık bir alanı kepçe ile kürüyerek yok etti. Gece yarısından sonra, köylülerin el ayak çekip uyumasını bekledikten sonra ormanlık alana girerek ağaçları sökerek toprak altında bıraktı. Ertesi gün durumu fark eden İkizköylüler olarak ilgili makamlara  dilekçe ile müracaat ederek suç duyurusunda bulunduk” ifadelriin kullandı.

 

 

 

BU ŞİRKETİN İLK VUKUATI DEĞİL

Işık açıklamasını “Biliyoruz ki bu şirketin ilk vukuatı değil. 8 Ağustos 2021'de de Muğla'da çıkan büyük yangınlar sırasında fırsatçılık yaparak Akbelen'de orman kesimine girişmiş, İkizköylülerin müdahalesi sonucu durdurulmuştu. YK Enerji şirketinin ikiyüzlülüğünü çok yakından tanıyoruz. Madene, şirkete, fırsatçılıklarına ve ikiyüzlülüklerine karşı bunların tümüyle sonuna kadar mücadele edeceğiz!” sözleri ile tamamladı.

Ormanlık alanda iş makinaları ile katledilen çam ağaçlarının yüzlerce ton toprağın altında kaldığı belirtildi. Köylüler bir gecede yok edilen ormanlık alanı kameralarla görüntülediler.

 

 

 Editör: Yaşar Anter
FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ÇEVRE Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI