Bugun...


KORONA SERTİFİKASI VERMEYE YETKİLİ BİRİMLER AÇIKLANDI
Tarih: 21-05-2020 22:14:34 Güncelleme: 21-05-2020 22:14:34 + -


Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda başlatılan, 'Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı' çerçevesinde belge verecek TÜRKAK onaylı akreditasyon kurumları ile belgenin alım koşulları belli oldu.

facebook-paylas
Tarih: 21-05-2020 22:14

KORONA SERTİFİKASI VERMEYE YETKİLİ BİRİMLER AÇIKLANDI

KORONA SERTİFİKASI VERMEYE YETKİLİ BİRİMLER AÇIKLANDI

 

Koronavirüs salgınına yönelik önlemler kapsamında geliştirilen “Sağlıklı Turizm Belgesi” koşulları ve  belgeyi vermeye yetkili birimler belli oldu

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada TÜROFED, TÜROB ve TÜRYİD gibi sivil toplum kuruluşlarının görüşlerinin alınarak, birlikte yapılan değerlendirmeler sonucunda yetkili kuruluşların belirlendiği belge ile konaklama ve yeme-içme tesislerinin ayrı ayrı kriterler çerçevesinde uluslararası standartlarda denetleneceğini ifade ediliyor.

 

Bakanlık açıklamasında şöyle deniyor:

“Sağlıklı Turizm Belgesi”ni verecek kuruluşların yetkinlikleri bakımından aynı zamanda Türkiye Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından da onaylanmış durumda. Bugün itibarıyla Sağlıklı Turizm Belgesi’ni verecek TÜRKAK onaylı kuruluşlar www.tga.gov.tr internet adresinden ilan edilecek.

 

Belgeyi Almak Zorunlu Değil

 

Gerekli hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uygun olarak hizmet verdiğini tescillemek isteyen tesisleri, açıklanan bu kuruluşlar arasından tercih edecekleri işletmelere belgeyi almak üzere başvuruda bulunmaya davet eden Bakan Ersoy, belgenin kesinlikle zorunlu olmadığını söyledi.

 

Belgeli Tesisler Bakanlık Sitesinden Duyurulacak

 

Kültür ve Turizm Bakanlığınca başlatılan uygulama ile belge vermeye yetkili akreditasyon firmaları hijyen ve sağlık denetimi ile uygunluk değerlendirmesi yapacaklar. 

 

Bu firmalar yapacakları değerlendirmelere ilişkin raporlar düzenleyecek, başvuruda bulunan tesislere düzenli olarak denetçi gönderip kriterlere uygun hizmet verilip verilmediğini denetleyecekler. 

 

TÜRKAK onaylı denetleme ve belgelendirme işletmeleri dışında bu konuda çalışmak isteyen diğer işletmeler de gerekli yetkinliğe sahip olmaları ve akreditasyonlarının TÜRKAK tarafından teyit edilmeleri halinde denetim yapabilecekler.

 

Belgeyi alan tesisler ise Kültür ve Turizm Bakanlığının internet sitesinden ayrıca duyurulacak.

 

Tesislere gelen konuklar “Sağlıklı Turizm Belgesi”nde belgenin logosunu, denetime ilişkin detaylı bilgilerin yer aldığı karekod uygulamasını ve denetleyici firmanın logosunu görebilecek.

 

Konaklamadan yeme içme tesislerine, tesis çalışanlarından misafirlerin kendi sağlık durumuna geniş bir yelpazede yeni tedbirleri tanımlayan “Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı” hakkındaki tüm bilgilere ve kriterlere Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının www.tga.gov.tr internet adresinden ulaşılabiliyor.
Editör: Yaşar Anter

Bu haber 591 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI