Bugun...


Muğla’da lavanta hasadı başladı
Tarih: 07-07-2020 15:37:15 Güncelleme: 07-07-2020 15:37:15 + -


Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Yerkesik Yeniköy Mahallesi’ndeki lavanta bahçelerinde hasad başladı. İlk hasadı yapan Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’Li Osman Gürün “ Muğla’da entegre bir tarım sistemi oluşturduk. 2015 yılında bu işe başladığımızda ne gerek var diyenler oldu. Şimdi dünya ve Türkiye tarıma yöneldi, ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıktı” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 07-07-2020 15:37

 Muğla’da lavanta hasadı başladı

 

Muğla’da lavanta hasadı başladı

 

ANTERHABER - Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Menteşe’nin Yerkesik Yeniköy Mahallesi’ nde oluşturulan lavanta tarlaları yöre halkının ve Muğla bölgesine tatile gelen vatandaşların ilgi odağı oldu. Belediye Başkanı  Osman Gürün Muğla’da görev yapan gazeteciler ile birlikte lavanta tarlasında incelemelerde bulundu ve ilk hasadı gerçekleştirdi.

 

27 DÖNÜMDE LAVANTA YETİŞTİRİYORUZ

27 dönümlük araziye  lavanta diktiğini söyleyen Gürün lavantanın güzellikleri ile kıyısal Muğla’yı, hasat edildikten sonra yağı ile de kırsal Muğla’yı memnun ettiğini belirterek  “Muğlamızın toprakları ne eksen yetişecek nitelikte ve verimlilikte topraklar. Koku Vadi projemizi hayata geçirdiğimiz 27 dönümlük arazimizin 5 dönümüne lavanta diktik. Lavanta güzellikleri ile çekim merkezi olurken yağı ile de üreticisine kazandırıyor. Türkiye’nin en kapsamlı Yerel Tohum Merkezi’ni kurduğumuz Muğlamızda distilasyon tesisi ile bu lavantaların yağını çıkarıyoruz. Bunun yanında kekik, adaçayı, biberiye, nane, mercanköşk üretiyoruz. Kadınlarımızın kurduğu kooperatiflerle bu ürünleri aracısız halkımıza ulaştırıyor, üreten köylümüzün kazanmasını sağlıyoruz.” Diye konuştu.

 

 

MUĞLA’NIN VERİMLİ TOPRAKLARINI DEĞERLENDİRİYORUZ

 

Muğla’nın turizm kenti olduğu kadar tarım kenti olduğunu belirten  Gürün “ Muğla’da entegre bir tarım sistemi oluşturduk. 2015 yılında biz bu işe başladığımızda Muğla turizm kenti tarım da yapıldığı kadar yapılıyor denilmişti. Ne gerek var diyenler oldu. Şu anda Dünya’nın ve Türkiye’nin geldiği konum tarımın ne kadar önemli olduğu ve devlet politikası olarak tarımın desteklenmesi gerektiği ortaya çıktı. Sadece lavanta ve tıbbi aromatik bitkiler değil. Ceviz dağıtımı, sakız ağacı fidan dağıtımı, hayvancılıkla ilgili keçi dağıtımı, kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın en büyük ihtiyacı olan süt tanklarını Seydikemer’den Kavaklıdere’ye kadar kooperatiflere veriyoruz. Dünya’da çam balı üretiminde birinci olan arıcılarımıza destek sağlıyor, petek temizliği yapıyoruz. Bal üretimi ile ilgili eğitimler veriyoruz. Çok çeşitli alanlarda tarım ve hayvancılıkta Muğla’nın tüm alanlarını yüzde yüz değerlendirilmesini önemsiyoruz.” dedi.

 

 

HİÇ BİR TARLA BOŞ KALMAYACAK

 

Gürün “Boşta bırakılan tarlanın olmaması lazım. Ekilen tarlanın en fazla ürünü nereden alacağının tespitini yapıyoruz. Ürün alınmasının ardından pazarlanmasını sağlıyoruz. Bunu yaparken kooperatifleri baz alıyoruz. Üretim kooperatifleri varsa onlarla iş birliği yapıyoruz. Eğer yoksa kadınların çoğunlukta olduğu kooperatiflerin kurulmasına yardımcı oluyoruz. Bu kooperatifleri birleştirerek sektör sektör üretim birlikleri kooperatifleri oluşturacağız.  Bunun yanı sıra ürünlerin satışı içinde tüketim kooperatifleri kurulması gerektiğini düşünüyoruz. Son olarak tüketim kooperatiflerini kurmak ve yaygınlaştırmak istiyoruz. Üretim kooperatifinden tüketim kooperatifine zincir kurmak istiyoruz. MELSA şirketimiz şu anda bu ürünlerin satışını, kadınlarımız evlerinde ürettiği ürünleri satıyor. Öncelikle Muğla’nın her yerinde daha sonra Türkiye genelinde birbirlerinden alışveriş eden ve özellikle kadınların oluşturduğu kooperatiflerin ağını kurmak istiyoruz. Kadınlarla ilgili ilk olarak alım garantili çiçek başlattık. Şu an Türkiye’nin her yerine çiçek gönderiliyor. 2 sera ile başladık. Şu an 27 seraya çıktı.” dedi.  

 

 

 

 
Editör: Yaşar AnterFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI