Bugun...


“Cinsiyet Eşitliği” sergisinin geliri kadın sığınma evine gidecek
Tarih: 25-08-2021 21:46:41 Güncelleme: 25-08-2021 21:46:41 + -


Muğla’nın Bodrum ilçesinde 48 kadın ressamın açtığı Cinsiyet Eşitliği Sergisi’nin gelirinin tamamı yapılmakta olan Kadın Sığınma Evi’ne aktarılacağı belirtildi.

facebook-paylas
Tarih: 25-08-2021 21:46

“Cinsiyet Eşitliği” sergisinin geliri kadın sığınma evine gidecek

Ressam Filiz Taylor “Eserlerimizin büyük ölümünde kadının ve toprağın verimliliğini ön plana çıkartarak cinsiyet eşitliğine vurgu yapmak istedik. Ressam arkadaşlarımız 100 eserinin gelirinin tamamını kadın sığınma evine bağışladılar” diye konuştu.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde Bodrum Kent konseyi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu ve Bodrum Belediyesi'nin ortaklaşa düzenlediği ve 48 ressamın destek verdiği Herodot Kültür Merkezi’nde düzenlenen Cinsiyet Eşitliği karma Sergisi’nin açılışı yapıldı.

 

SEKİZ YAŞINDAKİ DERYA SU İLGÜZ ESERLERİ İLE BÜYÜLEDİ

 

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu sözcüsü Aynur Dik ve ressam Filiz Taylor öncülüğünde açılışı yapılan ve karışık teknik, yağlıboya, akrilik ve  karakalem 100 eserin yer aldığı sergide Turgutreis zeyyat Mandalinci İlkokulu 4 A sınıfı öğrencisi 8 yaşındaki Derya Su İlgüz’ünde Ormanlar Kralı Aslan ve Bodrum Yangınları isimle akrilik boya iki eseri ile katıldığı sergi büyük ilgi gördü. Sergiyi kısa zamanda yaklaşık 500 sanatsever gezdi.

 

 

SERGİNİN GELİRİ KADIN SIĞINMA EVİNE GİDECEK

 

Aynur dik yaptığı açıklamada “Bodrum dostu ressamlarımız, sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini eklendi. Resim sergisinden elde edilecek gelir erkek şiddetine maruz kalan kadın ve çocukların kalacakları ve korunacakları Bodrum Belediyesi Kadın Sığınma Evi’ne bağışlanacak. Emeği geçen tüm sanatçı dostlarımıza ve sanatseverlere teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 

 

KADIN VE TOPRAK ANANIN ÜRETKENLİĞİ DEV TABLODA

 

Ünlü ressam Filiz Taylor’un 1.80x100 cm. boyutlarındaki akrilik boya, ve palmiye ağacının yapraklarını kullanarak yaptığı dev Kadın ve Toprak Ana eseri büyük ilgi gördü. Taylor yaptığı açıklamada “Kadın yaşamının her döneminde toprak ana gibi üretken olduğu, ancak üzerindeki baskı ve şiddet asla azalmadı, sadece biçim değiştirdi. Bodrumlu ressamlar olarak açtığımım sergiyle hem cinsiyet eşitliğine dikkat çekmek hemde yapılmakta olan kadın sığınma evine katkıda bulunmak istedik. Yaptığım eser ilede kadının, kendisi gibi üretken olan toprak ve doğa ile bütünleşmesini anlattım” dedi.

Sergi 28 Ağustos tarihine kadar ziyarete açık kalacak.

 

 

 
Editör: Yaşar Anter

Bu haber 464 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI