Bugun...


Bodrum’da kadınlardan çocuk cinsel istismarı affına sert tepki
Tarih: 12-07-2020 14:52:44 Güncelleme: 12-07-2020 14:52:44 + -


Muğla’nın Bodrum ilçesinde kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması ve çocuğa yönelik cinsel istismar affına karşı Belediye Meydanı’nda eylem ve basın açıklaması düzenledi. Kadınlar “Çocuğun cinsel istismarı affına yönelik yasal çalışmalardan acilen vazgeçilmesini” istedi.

facebook-paylas
Tarih: 12-07-2020 14:52

Bodrum’da  kadınlardan  çocuk cinsel istismarı affına sert tepki

Bodrum’da  kadınlardan  çocuk cinsel istismarı affına sert tepki

ANTERHABER -  Elif Aytaç “Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkması yönünde hazırlıklarına dair açıklamasını duyduk. İstanbul Sözleşmesi’ne karşı çıkmak şiddet uygulayan erkeklere teşvik, tüm kadınlara tehdittir” dedi.

 

Bodrum’da çeşitli kadın ve sivil toplum örgütlerinden kurulan TCK103BodrumKadınPlatformu Bodrum Belediye Meydanı’nda eylem yaptı basın açıklaması düzenledi. Yaklaşık 100 kadının ellerinde İstanbul Sözleşmesini Uygulayın Çocuk İstismarı Affından Vazgeçin , yazılı dev pankart ile Belediye Meydanı’na gelen kadınlar ayrıca Çocuk İstismarı Affedilemez , Korona Günlerindede kadınlar Birlikte Güçlü ve Çocuk İstismarını Aklama Yargılama yazılı dövizler taşıdı. Kadınlar sık sık İstismarın Rızası Olmaz, İstismarın Tasarısı Olmaz, İstismarın İstisnası Olmaz ve İstismarın Bahanesi Olmaz sloganları attı.

Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi sözcüsü Elif Aytaç basın açıklamasını okudu.

Açıklama kadınların sık sık sloganları ile kesildi.

 

 

AF İLE İLGİLİ GİRİŞİMLERİ KAYGI İLE İZLİYORUZ

Aytaç açıklamasında “Kadın örgütleri olarak çocuk cinsel istismarı suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 103. maddesi ile ilgili af girişimlerini kaygı ile izliyoruz. Bu konu, İnfaz Yasası Nisan ayında TBMM’de görüşülürken gündeme geldiğinde öğrendik ki, 13 yaşındaki kız çocuklarına istismardan yargılanan ve hatta mahkumiyet kararı kesinleşip cezaevine konmuş kişilerin resmi nikah yapıldığı takdirde serbest kalmaları, bu evlilik 5 yıl sürdüğü takdirde cezanın tamamen ortadan kalkması, cinsel istismar gibi ciddi bir suçun cezasız bırakılması hedefleniyordu.
Üstelik tüm dünyada 3-4 yaş farkı olan akran kavramı ile oynanarak 15 yaş farkın bile ‘akran’ sayılabileceği iddia ediliyordu. Affın da 15 Temmuz’da Meclis kapanmadan önce çıkacağı açıklanmıştı. Bu nedenle, kadınlar olarak Meclis açık kaldığı sürece gece yarılarına dek süren yasamayı izleme nöbetimiz sürüyor, sürecek. Çünkü 2016 yılında bir gece yarısı birkaç milletvekiline verdirilen bir teklif ile bu af çıkarılmak istenmişti. Kadınlar olarak o günden beri bu konunun gece nöbetçileriyiz” diye konuştu.

 

 

İSTANBUL SÖZLEŞMESİNE  KARŞI ÇIKMAK ERKEKLERE TEŞVİK TÜM KADINLARA TEHDİTTİR

Aytaç açıklamasının devamında ise “Bu konuda mücadele ederken bir de 2 Temmuz günü Numan Kurtulmuş’un Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkması yönünde hazırlıklarına dair açıklamasını duyduk. İstanbul Sözleşmesi’ne Karşı Çıkmak Şiddet Uygulayan Erkeklere Teşvik, Tüm Kadınlara Tehdittir. TBMM Boşanma Komisyonu Raporu’ndan beri İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasaya karşı sistematik bir karalama kampanyası yürütülüyor. Bu kampanya nedeniyle ne İstanbul Sözleşmesi ne de 6284 sayılı yasa etkili bir biçimde uygulanıyor. Numan Kurtulmuş’un son açıklaması da, sözleşmeyi ve yasayı uygulamamak için zaten direnmekte olan tüm kamu görevlilerine en üst düzeyden bağlayıcı bir “talimat” niteliği taşıyor. Bu gibi açıklamaların, şiddet uygulayan erkekleri teşvik etmek şiddete maruz kalan birçok kadının devlet mekanizmalarına başvurma cesaretlerini kırmak yargı ve kolluğun görevlerini yerine getirmesine engel olmak gibi olumsuz sonuçları olacak. Bu yüzden sesleniyoruz: 5 yıllık bir Çocuk Yaşta Zorla Evlendirmeler ile Mücadele Strateji Belgesi ve Eylem Planı çıkartılmalı daha önce çıkartılan planlar uygulanmalı, yeterli bütçe ve insan kaynağı tahsis etmesi sağlanmalıdır.Yapılması gerekenler bu kadar açık ve net olduğu halde ne yazık ki tam tersi söylem ve politikalarla karşı karşıya kalıyoruz. Bu nedenle bir kez daha tekrar etmek istiyoruz:

Çocuk cinsel istismarcılarına yönelik af girişimlerinden tamamen vazgeçin ve bunu kamuoyuna derhal ilan edin! İstanbul Sözleşmesi’ni ve 6284 sayılı Şiddet Yasası’nı karalamaktan vazgeçin! Kadınlara ve kız çocuklarına karşı şiddeti durdurun! Kadınların kazanılmış haklarını tehdit etmekten vazgeçin” dedi.

 

 

Aytaç yapılması gerekenleri madde madde anlattı:

- Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddet ile ayrımcılığı körükleyen bu söylemlerinize son verin

- İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasanın etkin bir biçimde uygulanmasını ve işlevli bir Alo Şiddet Hattı, ülke çapında yeterli sayıda kadın danışma merkezi, sığınaklar, cinsel şiddet kriz merkezleri ile şiddetle mücadelenin ulusal mekanizmasının yeterli sayı ve nitelikli destek kapasitesine ulaştırılmasını sağlayın

Çocuk İstismarcılarına Af Girişimlerinin Gündemde Tutulması İstismarcılara Teşvik, Tüm Çocuklara Tehdittir, çünkü bu af söylentisi olduğu sürece

- Ceza Kanunu’ndaki 15 yaş altı çocuklarla hiçbir koşulda cinsel ilişkiye girilemeyeceği ve Medeni Kanun’daki 17 yaşın altında evlilik yapılamayacağı konusundaki yasal düzenlemeler kağıt üzerinde kalıyor, uygulanmıyor, uygulanamıyor.
- Çocuk cinsel istismarcıları işledikleri suçtan mahkum olsalar bile, kız çocuğunu ya da ailesini ikna edip resmi nikah yaptırdıkları takdirde cezadan kurtulabileceklerini düşünebiliyorlar.
- Maalesef yargı da af propagandalarından etkilenerek giderek daha çok beraat kararı veriyor.
- Toplum da gelenek, görenek diyerek ve af söylemlerinin de teşvikiyle çocuk evliliği adı altındaki çocuk cinsel istismarının ihbar yükümlülüğünü savsaklıyor.
- Af söylentisi çeşitli kişi ve kurumların, kız çocuklarının evlendirilme yaşının 12 hatta 9 olabileceği yönündeki propagandalarının sürüp gitmesine neden oluyor.

Bu af girişimi ertelenmekle kalmamalı bir daha asla gündeme gelmemek üzere ülkenin gündeminden tamamen çıkartılmalı!

- Devletin asli ve öncelikli görevi, çocukların cinsel istismara maruz kaldığı şartları ortadan kaldırmak, koruyucu ve önleyici hizmetleri kurumsallaştırmaktır. İstismar faillerini ve onlara yardım ve yataklık edenleri affetmek/cezasız bırakmak, bu suçların teşviki demektir başka çocukların istismarına zemin hazırlamaktır.
- Çocuk yaşta zorla evlendirmeleri ve çocuk istismarını önlemesi gereken ama aksine teşvik eden, kolaylaştıran ya da göz yuman tüm sorumlular cezalandırılmalı, kamu görevlileri ise görevlerinden alınmalıdır. Evlenme ehliyeti olmayan çocuklara dini nikâh kıyan din görevlileri, çocuklarını çocuk yaşta evlendiren aileler ve ihbar yükümlülüğünü yerine getirmeyerek buna göz yuman kişiler ve resmi otoriteler özellikle cezalandırılmalıdır.
 

Aytaç’ın açıklamasının ardından bir süre daha slogan atan kadınlar meydandan ayrıldı.

 

(Fotoğraflar için Cana Üngün'e teşekkür ederiz)

 

 

 
Editör: Yaşar AnterFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI