Bugun...Gümülcine Başkonsolosu Ömeroğlu : FETÖ’ cüler Yunanistan’ı güvenlikli bir liman olarak kullanabiliyor

Türkiye’nin Yunanistan’daki Gümülcine Kenti Başkonsolosu Murat Ömeroğlu, Türk ve Yunan basınına 15 Temmuz başarısız darbe girişimini değerlendirdi.

facebook-paylas
Güncelleme: 15-07-2021 21:13:43 Tarih: 15-07-2021 21:07

Gümülcine Başkonsolosu Ömeroğlu : FETÖ’ cüler Yunanistan’ı güvenlikli bir liman olarak kullanabiliyor

Ömeroğlu açıklamasında “Türk halkı Atatürk’ün, “Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” sözünün gereğini yerine getirmiştir. Mücadele devam etmektedir ve FETÖ Yunan basınında asılsız haberler üzerinden mağduriyet hikayesi yazmaya çalışmaktadır. FETÖ’ cüler Yunanistan’ı güvenlik bir liman olarak kullanıyor” diye konuştu. Başkonsolos  Murat Ömeroğlu konsolosluk bahçesinde düzenlediği basın toplantısında Türk ve Yunan basın mensuplarına , Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’da gerçekleştirdiği başarısız darbe girişiminin yıl dönümü nedeniyle açıklamalarda bulundu. Başkonsolos Ömeroğlu basın toplantısında, darbe girişiminin Türk – Yunan ilişkilerine yansımasını da değerlendirdi. Ömeroğlu’nun basın açıklaması Yunanistan’daki yayınlanan Türk ve Yunan haber sitelerinde geniş yer buldu.

 

ÖRGÜT YURT DIŞI FAALİYETLERİNE AĞIRLIK VERMEYE BAŞLADI

 

Ömeroğlu, “Başarısız darbe girişiminden sonra Dedeağaç’a kaçarak Yunanistan’dan iltica talebinde bulunan sekiz darbeci asker, terörle mücadelede dayanışma ve işbirliği anlayışı çerçevesinde çok kısa sürede ülkemize iade edilerek, Türkiye’de yargılanmalarının önü açılmış olsaydı Türk-Yunan ilişkileri çok daha farklı bir yöne evrilirdi.” Dedi ve FETÖ’nün yurt içindeki yapısının giderek zayıfladığını, örgütün yurt dışı faaliyetlerine ağırlık verdiğini söyledi. Ömeroğlu, “FETÖ’nün yurt içindeki yapısının giderek zayıflamasıyla örgütün yeni bir stratejiyle yurt dışı faaliyetlerine ağırlık verdiği görülüyor. Bu nedenle, Türkiye dışındaki FETÖ yapılarıyla mücadelemiz de daha fazla önem kazanmış durumdadır. Bu çerçevede, FETÖ’nün yurt dışı yapılanmasıyla mücadele Bakanlığımızın ve tüm kuruluşlarımızın en öncelikli gündem maddelerinden biri olmayı sürdürmektedir.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin, FETÖ’nün yurt dışındaki yapılanmasına yönelik çalışmalarına kararlılıkla devam ettiğini belirten Ömeroğlu, bu çerçevede Avrupa Konseyi, Birleşmiş Milletler ve AGİT dahil olmak üzere uluslararası mekanizmalarla işbirliğinin devam ettiğini belirtti.

 

 

DARBEDEN SONRA YUNANİSTANA KAÇAN 8 DARBECİ ASKERİ İSTİYORUZ

 

Yabancı muhataplarla yapılan tüm görüşmelerde konuyu gündeme getirdiklerini ifade eden Ömeroğlu “Darbe girişimi sonrası helikopterle Dedeağaç’a kaçan 8 darbeci asker ile eski ordu mensuplarının Türkiye’ye iadesi için Yunan tarafına iş birliği çağrılarımızı da bu meyanda sürdürüyoruz. Buna karşın Yunan makamlarının malum tutumu nedeniyle, bu konuda şimdilik bir ilerleme sağlanamadı. Kendisi de darbelere maruz kalmış komşumuzdan, bu konuda daha somut iş birliği beklentimizi ısrarla takip edeceğiz.” diye konuştu.

 

YUNANİSTAN’DAKİ FETÖCÜLER BURAYI GÜVENLİK BİR LİMAN OLARAK KULLANABİLİYOR

 

Basın açıklamasında gazetecilerin sorularına yanıt veren Ömeroğlu, “Sorulardan birisi Yunanistan’daki FETÖ’cü sayısıyla ilgiliydi. Bu konuda esasen Meriç veya Ege üzerinden Yunanistan’a kaçak geçişler olduğu herkesin malumu. Ancak, Yunanistan’daki FETÖ’cü sayısı hakkında benim zikredebileceğim bir rakam yok. Zira, kaçak yollarla Yunanistan’a geçen FETÖ mensupları burayı güvenli bir liman olarak kullanabildikleri gibi, bir kısmı da buradan başka ülkelere geçmek için bir nevi sıçrama taşı olarak da kullanıyor olabilirler.Burada ilginç bulduğum bir husus da, düzensiz göçten şikayet eden bir ülkenin, FETÖ’nün iltica mekanizmaları üzerinde haksız başvurularla yarattığı siyasi, mali ve sosyal külfetin kamuoyunda hiç tartışılmıyor oluşudur.” dedi.

 

FETÖ YUNAN BASININDA ASILSIZ HABERLER ÜZERİNDEN MAĞDURİYET HİKAYESİ YAZMAYA ÇALIŞMAKTADIR

 

FETÖ’cü olduğu bilinen kişilerin ve kuruluşların Yunan basınında yer bulduğuna da dikkat çeken Başkonsolos Ömeroğlu, “FETÖ küresel ağında gözle görülür bir bozulma yaşanırken, örgüt PR ve lobi imkanlarını kullanarak, asılsız haberler üzerinden mağduriyet hikayesi yazmaya, medyada tekrar görünür olmaya ve Türkiye’ye hasım çevrelerle işbirliğini artırmaya çalışmaktadır. Bu çerçevede, yakın zamanda Yunan basınında FETÖ’cü olduğu bilinen şahısların veya FETÖ kontrolündeki sözde düşünce kuruluşu tarzındaki yapılanmaların propagandasının yapıldığını hepiniz görmüş olmalısınız.” dedi.

Ömeroğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Şahsi fikrim bunca teknolojik ve sosyolojik gelişmeye ve değişime rağmen aslında belki de bin yıldır uluslararası ilişkilerde -en azından dünyanın bu bölgesinde- çok da değişen bir şey olmadığının göstergesi bu durum. Belki 500 yıl önce Cem Sultan birilerinin elinde koz olarak tutuluyordu, 20 yıl önce bu terörist başı Abdullah Öcalan idi (PKK idi), 20 yıl sonra kim veya ne olur bilmek mümkün değil tabi. Bu strateji belki bin yıldır çok da değişmeden uygulanıyor, ama sonuçta söz konusu stratejinin istenen sonuçların tam tersini yarattığı da açık bence.” Diye konuştu.

 

TÜRK HALKI ATATÜRK’ÜN TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLELEBET PAYİDAR KALACAKTIR SÖZÜNÜN GEREĞİNİ YERİNE GETİRMİŞTİR

 

Basın mensuplarının  “15 Temmuz darbe girişiminden Türk halkı ne dersler çıkardı?” sorusuna da yanıt veren Ömeroğlu, “Kanlı darbe girişimine karşı gösterilen tarihi direniş, Türk halkının en büyük ortak paydasının demokrasi ve cumhuriyet olduğunu gösterdi. Bence 15 Temmuz’dan alınması gereken en önemli ders bu ortak paydanın ne pahasına olursa olsun korunmasıdır. Türk halkı bu değerleri içselleştirmiş, canı pahasına korumuştur. Bir anlamda, Atatürk’ün, ‘Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır’ sözünün gereğini yerine getirmiştir.” dedi.

FETÖ’nün eğitim kisvesi altında kurduğu okullara da değinen Ömeroğlu sözlerine şöyle devam etti: “FETÖ, masumane bir eğitim hareketi kisvesi altında kurduğu okullarda genç beyinleri endoktrine ederek, ‘Kainat imamı’ olarak adlandırdıkları Gülen’in talimatlarını sorgusuz yerine getiren, bu uğurda hiçbir yasal ve ahlaki norm tanımayan radikal bir müridler ordusu yetiştirmiştir. Bu okullardan mezun olanların çoğu, sınav sorularının önceden ele geçirilmesi suretiyle devletin en kritik kurumlarına yerleştirilmiş, örgütün önünde engel görülenler türlü kumpaslarla bertaraf edilmiştir.Dolayısıyla, benzeri bir durumla karşılaşmamak adına ehliyet, liyakat ve sadakat, fırsat eşitliği gibi prensipleri önceleyen bir şekilde hareket etmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum.” Sözlerini kullandı.

 

ÇOK BÜYÜK BİR FIRSAT BOŞ YERE VE KÜÇÜK HESAPLAR UĞRUNA HEBA EDİLDİ

 

15 Temmuz’un Türk – Yunan ilişkilerine etkisini de değerlendiren Başkonsolos Ömeroğlu, “Başarısız darbe girişiminden sonra Dedeağaç’a kaçarak Yunanistan’dan iltica talebinde bulunan sekiz darbeci asker, terörle mücadelede dayanışma ve işbirliği anlayışı çerçevesinde çok kısa sürede ülkemize iade edilerek, Türkiye’de yargılanmalarının önü açılmış olsaydı Türk-Yunan ilişkileri çok daha farklı bir  yöne evrilirdi. Bugün gündemdeki bir çok sorun belki geride bırakılmış bile olabilirdi. Bu anlamda ben çok büyük bir fırsatın boş yere ve küçük hesaplar uğruna heba edildiği görüşündeyim. Keşke bu kararı alan kişiler daha cesaretli ve daha geniş vizyon sahibi olabilselerdi diye düşünmeden edemiyorum.” Diyerek bilgilendirme toplantısını sonlandırdı.

 

 
Editör: Melis Anter

Bu haber 336 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI