Bugun...Güllük halkından pahalı su tepkisi, metreküpü 10 lira 75 kuruş

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Güllük Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar ve esnaflar, Muğla’da en pahalı su tarifesinin Güllük’te uygulandığını söyleyerek, duruma tepki gösterdi. Halk su fiyatlarının yüksek olması nedeniyle bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

facebook-paylas
Güncelleme: 27-11-2021 16:27:22 Tarih: 27-11-2021 15:42

Güllük halkından pahalı su tepkisi, metreküpü 10 lira 75 kuruş

Muğla’nın Milas ilçesi Güllük Mahallesi’nde bugün saat 14.00’de belediye binası önünde toplanan grup "Güllük uyuma sahip çık suyuna" sloganıyla pahalı suyu protesto etti.

 

2007 yılında devir işlemi İçişleri Bakanlığının onayıyla gerçekleştirildikten sonra Muğla’nın genelinde belediye tarafından verilen su ve kanalizasyon hizmeti, Güllük Mahallesi’nde özel bir firma tarafından verilmeye başlandı.

 

2021’de HZR Su adlı firma su ve kanalizasyon hizmetini satın aldı. HZR, ekim 2021’de “Sözleşmeniz yenilenecek” diyerek yeni ek güvence adı altında Güllük halkından üç taksit olarak faturaya yansıyan yüksek miktarda bedeller istiyor. Firma ek güvence bedelinin en az 3 ay boyunca ödeneceğini duyurdu.

 

Ayrıca Muğla genelinde Büyükşehir Belediyesine ait Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MUSKİ) üzerinden yapılan dağıtımda suyun metreküpü 4,28 TL iken, Milas Güllük’te bu fiyat metreküp başına 10,75 TL olarak faturaya yansıyor.

 

 

İÇEMEDİĞİMİZ, KULLANAMADIĞIMIZ SUYUN TONUNA 10,75 TL ÖDÜYORUZ

 

Güllük Körfezi Koruma Platformu adına Neşe Tuncer yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi,

 

“2005 yılında Güllük Belediyesi bir imtiyaz sözleşmesiyle beldede su ve kanalizasyon hizmetini özelleştirmiş, ülkemizde başka bir örneği olmayan bu uygulamayla su ve kanalizasyon hizmetleri 35 yıllığına özel bir şirkete devredilmiştir. Geçen 15 yıllık sürede ne yeni bir kanalizasyon yatırımı yapılmış, ne de musluktan akan su içilebilir hale gelmiştir. Tüketici olarak hizmet sağlayıcımızı seçim hakkımızın olmadığı bir yerde ancak en temel insan haklarından olan "içilebilir, ulaşılabilir, ucuz (ve hatta bedava) su hakkı" ile "etkin ve sıhhi bir arıtma ile sağlıklı bir ortamda yaşama hakkımız" ihlal edilmektedir! Soygun var! İçemediğimiz, yemek yaparken kullanamadığımız suyun tonuna (şimdilik) 10.75TL ödemek, ödediğimiz paranın karşılığını alamamak ve bu konuyla ilgili karşımızda muhatap bulamamak isyanımızı çoğaltmaktadır! Bu ihtiyaçlarımızı karşılamak için, fazladan bedel ödeyip şişelenmiş su alıyoruz veya pahalı filtrasyon sistemleri kullanıyoruz.”

 

 

ŞİRKET GÜVENCE BEDELLERİNİ GÜNCELLEME ADI ALTINDA YENİ BİR FİNANS KAYNAĞI YARATMIŞTIR

 

“Güllük Körfezi, Kentsel Atık su Yönetmeliğine göre Hassas Alan olarak belirlenmiş ve buraya deşarj edilen suyun Ek IV Tablo 2'deki kriterlere göre arıtılması gerekmektedir. Denize deşarj edilen atık suyun ve musluktan akan suyun mikrobiyolojik, kimyasal, fiziksel olarak denetimleri yapılmakta mıdır? Muhatabımız kimdir? Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bu denetimi yapmakta mıdır? Milas Belediyesi bu denetimleri yapmakta mıdır? MUSKİ/Muğla Büyükşehir Belediyesi bu denetimleri yapmakta mıdır? Şirket güvence bedellerini güncelleme adı altında kendine yeni bir finans kaynağı yaratmıştır.  Gelen tepkiler sonucunda, şimdilik bundan vazgeçmiş gibi görünse de gelecekte yine bu ve bunun gibi hukuksuz işlemleri devam edeceğine unutmamak gerekiyor. İmtiyaz sözleşmesini alan şirket, kamu hizmeti vermeye talip bir şirketten çok para toplamaya çalışan bir yapı görünümü vermektedir. İmtiyaz sözleşmesinin devredilemeyeceğine dair hüküm olmasına rağmen, sözleşme devredilmiş ancak kimse bu konuda gereğini yapmamıştır!”

 

BU SORUNUN HEMEN BUGÜN ÇÖZÜLMESİNİ İSTİYORUZ

 

“Biz artık bakanlıklar ve belediyeler arasında kimin sorumlu olduğuna dair suçlamaları dinlemek istemiyoruz! Bu sorunun hemen bugün çözülmesini istiyoruz! Vatandaşın su hakkı ve sağlıklı ortamda yaşama hakkını ihlal etmeden gerekli önlemlerin alınmasını talep ediyoruz. Tüm kurumları, vatandaşın yani kamunun yanında olmaya, kamu yararını gözetmeye çağırıyoruz.”

 

Toplanan kalabalık basın açıklamasının ardından ellerinde taşıdıkları pankartlarla sahilde kısa bir yürüyüş gerçekleştirdi.

 

 
Editör: MELİS ANTER

Bu haber 458 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ÇEVRE Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI