Bugun...Göçebe Tuvaller, Anadolu’nun sesini dünyaya duyuracak

Göçebe Tuveller isimli resim sergisinde 47 sanatçının eserleri ilçenin sanat hayatına renk getirdi. Ana teması Doğa - Kuşlar - Göç Yolları ve Çevre Bilinci olan topluğun düzenlediği sergi büyük ilgi gördü. Ressam Özlem Kalkan Erenus “ Göçebe Tuvaller, yaprağın düşüşüyle göçü, insanın düşüncesiyle göçü, kuşların sesiyle göçü tuvallerine taşır ve boya kültürüyle kurulmuş bir iletişim ağıyla Anadolu’nun sesini dünyaya duyurur” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 22-05-2022 13:04

Göçebe Tuvaller, Anadolu’nun sesini dünyaya duyuracak

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde  uluslar arası 47 sanatçının toplumsal hafızanın geri dönüşümünü boya ile buluşturma mottosu ve ana teması Doğa - Kuşlar - Göç Yolları ve Çevre Bilinci olan Göçebe Tuvaller isimli resim sergisi Olgay Sanatevi’nde açıldı. Sergiye İstanbul, Samsun, Ankara, İzmir, Bodrum, Fethiye, Kuşadası, Muğla, Rabat, Berlin, Trabzon, Balıkesir ve Ayvalık'tan toplam 47 sanatçı  60 eseri  ile birlikte katıldı.

 

ÇALIŞTAYDA USTA VE GENÇ RESSAMLAR BİR ARAYA GELECEK

Göçebe Tuvaller isimli sergide düzenlenecek çalıştayda ise  usta sanatçılarla beraber gelecek vadeden genç ve yetenekli sanatçıların eserlerini, uluslararası platformda çevre bilincini sanatla yaygınlaştırma ilkesiyle sergileneceği belirtildi.

 

 

YÖRE HALKI İLE AÇIK ALANLARDA BİRLİKTE SANAT YAPACAĞIZ

Göçebe Tuvaller topluluğunun sanat danışmanı Muhip Süeltürk, serginin açılış konuşmasında “Göçebe kuşların dünya rotasında çok özel bir konuma sahip olan, eşsiz bir coğrafyada, boyanın kültürel davranış biçiminden hareketle düzenlediğimiz çalıştaylarda, yöre halkıyla yan yana geldiğimiz açık alanlarda çalışıyoruz. Kolektif çalışma bilinciyle ürettiğimiz eserleri, posta güvercinleriyle kurulmuş bir ağ gibi, bir tür iletişim biçimi olarak düşünüyor ve sesimizi uluslararası arenada var gücümüzle duyurmaya gayret ediyoruz.

 

GÖÇEBE TUVALLER ANADOLU’NUN SESİNİ DÜNYAYA DUYURUR

Sergiye İstanbul’dan katılan Ressam Özlem Kalkan Erenus ise  “Göçebe Tuvaller, yanıbaşımızdaki kediye,  köpeğe,  bitkiye,  ağaca,  kuşa ‘merhaba’ demeyi unutmadan yaprağın düşüşüyle göçü, insanın düşüncesiyle göçü, kuşların sesiyle göçü tuvallerine taşır ve boya kültürüyle kurulmuş bir iletişim ağıyla Anadolu’nun sesini dünyaya duyurur.” Diye konuştu.

 

 

Sergiye Katılan Sanatçılar:

Ahmet Deveci, Asuman Şefkatlioğlu, Aydın Özat, Ayla Gürkan, Ayşe Saray, Ayşin Özen, Azniv Çoban, Dilek Kuyrukçu, Emel Yıldız, Emine Yavuzyılmaz, Eser Buğur, Figen Kayaoğlu, Filiz Özdemir, Gülay Özkamalı, Gülnur Efendioğlu, Hatice Soydan, Hayrettin Ökçesiz, İsmail Kurtlak, Metin Eker, Minciye Kaleli Aytekin, Muhip Süeltürk, Mümin Candaş, Necdet Şen, Nergis Orhon Soydaner, Nesrin İmamoğlu, Nilgün Tüzüntürk, Nouzha Bennani, Nuran İstanköylü, Oğuz Demir, Ömer Ertuğrul, Özlem Kalkan Erenus, Perihan Keki, Rukiye Yüceloğlu, Sabiha Ceri, Samiye Aslan, Selma Ergün, Serap Timoçin Uyuğ, Sevay Kocabal, Sevda Sevdalinka, Suna Boyoğlu, Suna Yılmaz Erdoğan, Şebnem Hacıalihafız, Şükrü Ertürk, Tuğba Aksezmener, Türkan Öztemur, Zehra Tin.

 
Editör: Yaşar Anter

Bu haber 833 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR SANAT Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI