Bugun...Fatma Girik’in mirasçılarına şok: Vasiyetname iptal davası açıldı

Fatma Girik'in kardeşi Günay Girik vasiyetnamesinin iptali için dava açtı.

facebook-paylas
Tarih: 03-07-2022 11:18

Fatma Girik’in mirasçılarına şok: Vasiyetname iptal davası açıldı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaşayan ve tedavi gördüğü İstanbul’da yaşamını yitirine türk sinemasının ünlü ismi Fatma Girik’in bir hafta önce açıklanan vasiyatnamesine itiraz geldi. Girik’in kardeşi Günay Girik bugün Bodrum Adliyesi’ne giderek ablasının vasiyetnamesini hazırladığı günlerde akıl sağlığı ile ilgili şüpheler olduğu ve vasiyetnameyi yeğeni ve mirasının büyük bölümünü bıraktığı Fatma Ahu Turanlı’nın baskısı ile hazırladığını belirterek Vasiyetname iptal davası açtığını ve Girik’in 30 Milyon TL. değerinde satışa çıkarılan villasına tedbir konulmasını istedi. Günay Girik anterhaber'e konuştu.

 

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaşarken tedavi için gittiği İstanbul’da 24 Ocak 2022 tarihinde yaşamını yitiren ve yaşadığı Torba Mahallesi Mezarlığı’nda toprağa verilen Türk sinemasının efsane ismi Fatma Girik’in  23 Haziran 2023 tarihinde açıklanan vasiyetnamesinin sağlıksız koşullarda, akli dengesinin tam yerinde olmadığı sırada ve baskı altında hazırlandığını belirten kardeşi Günay Girik’ten itiraz geldi.

 

 

AVUKATI İLE ADLİYEYE GİDEREK DAVA AÇTI

Bodrum’da yaşayan Günay Girik yaptığı açıklamada vasiyetnamenin açıklanmasından sonra kanuni mirasçıları olan Fatma Girik’in annesi Münevver Ukav ile kendisinin miras dışı bırakıldığını mirasın büyük bölümünün yeğeni Fatma Ahu Turanlı’yı ve küçük bir kısmının ablası Müesser Girik’e bırakıldığını belirterek “Biz vasiyetname açıklanmadan bu vasiyetnamenin ablamın çok rahatsız olduğu, hem fiziki hem akıl sağlığının tam yerinde olmadığı bir süreçte baskı altında yeğeni tarafından hazırlatıldığını söylemiş ve itiraz etmiştik. Bunu sadece biz değil bugün mahkemeye verdiğimiz itiraz dilekçesinde hizmetlisi Dursune Yılmaz ve 4 yakını daha tanıktı. Bu kişiler ablamın akli dengesinin gidip geldiğini ve vasiyetnameyi sağlıklı bir şekilde hazırlamasının mümkün olmadığını belirttiler, bizde bu kişileri itirazımızda tanık olarak gösterdik” diye konuştu.

 

Günay Girik

 

VİLLANIN SATIŞININ DURDURULMASI İSTENDİ

Günay Girik Ankara Barosu avukatlarından Akın Centilmen ile bugün Adliye’ye giderek vasiyetnamenin iptali ve ablasının yaşadığı yaklaşık 30 milyon TL. değerinde olan  Torba Mahallesi’nde denize sıfır lüks villanın satışına tedbir konulmasını istediğini ve Bodrum 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtıklarını söyledi.

 

VASİYETNAMENİN HUKUKİ GEÇERLİLİĞİ YOK, ANNESİ VE KARDEŞİNE MİRASTAN PAY BIRAKMAMIŞ

 

Girik’in Avukatı Akın Centilmen ise  vasiyetnamede Fatma Girik’in annesi Münevver Ukav ve kardeşi Günay Girik’in bulunmadığını mirasın yüzde 90’nin hakkında şikayetçi oldukları Fatma Ahu Turanlı’ya ve az bir bölümünüde ablası  Müyesser Girik’e bıraktığını belirterek “Daha öncede belirttiğimiz gibi Fatma hanımın sağlık koşullarının vasiyetname hazırlayabilecek ortamda olmadığı bu nedenle hazırlanan vasiyetnamenin hukuki geçerliliğinin bulunmadığını ve vasiyetnamenin iptali için dava açtık. Fatma hanımın vasiyetnameyi hazırladığı dönemde evinde sık sık baygınlık geçirip hastaneye kaldırıldığı raporlarla sabittir. Ayrıca o dönemde Fatma hanım kaldırıldığı hastanede hafıza kaybı, düşünme veya muhakeme becerilerinin ilerleyici kaybı, zayıf koordinasyon ve denge kaybı yaşadığı raporlarla tespit edilmiştir. Dava sürecinde Fatma hanımın tedavi gördüğü özel ve vasiyetnamesi öncesinde sağlık raporunun alındığı Bodrum Devlet Hastanesi’ndeki tüm belgelerin dosyada toplanarak Adli Tıp Kurumu bilirkişileri tarafından incelenmesini ve tanıklarımızın dinlenmesini talep ettik. Bu süreçte Torba Mahallesi’ndeki villanın 3. Kişilere devrini önlemek için ihtiyati tedbir konulmasını, Fatma Girik’e ait olan Ziraat Bankası’ndaki paranın bloke edilmesini talep ettik. Henüz annesi hayatta olan Fatma Girik’in annesi Münevver Ukav’ın saklı payından ötürü kendisine vasi tayin edilmesine ve Bodrum 2. Noterliği’nce düzenlenen vasiyetnamenin kanuna aykırı olması nedeniyle iptalini istedik” diye konuştu.

Avukat Centilmen tanıkları arasında Fatma Girik’in manevi kızı Ahu Aşkar, refakatçisi Aysun Gültekin, aile dostu Filiz Kalkavan ve yardımcısı Dursune Yılmaz olduğunu söyledi.

 

Akın Centilmen

 

 

 

 
Editör: Yaşar Anter

Bu haber 764 defa okunmuştur.


İLİŞKİLİ HABERLER

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI