Bugun...Eğitim Sen'den Muğla Valiliği'ne "Yüz yüze eğitim, değişen koşullara göre yeniden değerlendirilsin"

Eğitim Sen Muğla şubesi Muğla Valiliği'ni vaka artışları nedeniyle yüz yüzee eğitimi değişen koşullara göre değerlendirmesi için çağrıda bulundu.

facebook-paylas
Güncelleme: 07-03-2021 15:03:33 Tarih: 07-03-2021 14:55

Eğitim Sen'den Muğla Valiliği'ne

Yapılan açıklama şu şekildedir

 

Sağlık Bakanının 6 Mart 2021 tarihinde  yaptığı illere göre haftalık vaka sayısı açıklaması, salgının halen artarak etkili bir şekilde devam ettiğini göstermektedir. Bu açıklamaya göre çok yüksek riskli il sayısı 17’den 26’ya çıkmıştır. Çoğu ilimizde vakalarda %50 ile % 100 arasında artışlar var. Salgının halen etkili bir şekilde devam ediyor olması, salgınla mücadele ve kamusal yaşamın salgın koşullarında sürdürülebilmesi için alınan önlemleri değişen koşullara göre yeniden değerlendirme zorunluluğunu doğurmaktadır.

 

1 Mart 2021 tarihi itibarı ile salgınla mücadelede “yerinde karar dönemi” adı verilen yeni bir evreye girildiği ifade edilmiştir. Bu yeni dönemde ülke genelinde karar almak yerine, yeni vaka sayısı, aşılama oranı gibi kimi verilere bakarak illerin normalleşme adımlarına veya yeni önlemlerin alınmasına karar verilmesi benimsenmiştir. İller, günlük yeni vaka sayıları başta olmak üzere, belirlenen verilere göre, “düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli” olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. 

 

İlimiz Muğla’da, 15-21 Şubat 2021 tarihleri arasında açıklanan haftalık vaka sayısı 100 binde 49,66 oranı ile yüksek riskli iller arasındaydı. 20-26 şubat 2021 tarihleri arasında haftalık vaka sayısı 100 binde 57,38’e, 6 Mart 2021 tarihinde Sağlık Bakanı tarafından yapılan açıklamada, 27 Şubat-5 Mart 2021 arasında ilimizin yeni vaka sayısı ilk haftaya oranla %34 artarak 100 binde 66,47’ye çıktığını öğrenmiş olduk. İlimizde görülen yeni vaka sayılarının, iki hafta içerisinde % 34 artmış olması kaygılanmakta ne kadar haklı olduğumuzu ortaya koymaktadır.

,

Sendikamız Eğitim Sen, topluma ve tarihe karşı sorumluluğu gereği, salgının başından bu yana süreci yakından takip etmekte ve konu ile ilgili görüş ve önerilerini kamu yöneticilerine iletmekte kimi zamanda düşüncelerini kamuoyu ile paylaşmaktadır. Uyarıda bulunma, öneri geliştirme ve sendikal haklarımızı kullanmanın sendikamızın eğitim emekçilerine, öğrencilerimize ve topluma karşı öncelikli sorumluluğumuz ve görevimiz olduğunu düşünmekteyiz.

 

Kamusal görevlerimiz ve sorumluluğumuz gereği Eğitim Sen Muğla Şubesi olarak Muğla Valiliğini hızla

 

1-   Muğla`da bulunan tüm eğitim emekçilerinin aşılanması için İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte bir planlama yapmaya ve yeterli sayıda aşı temin etmeye,

 

2-    Yüz yüze eğitimi değişen koşullara göre yeniden değerlendirilmeye,

 

3-    Ortaöğretim kurumlarında 8 Mart 2021 tarihinde başlayacak sınavları iptal etmeye,

 

4-    Eğitim alanında bulunan kesimlerin temsilcileri ile alınacak önlemler konusunda bir araya gelmeye çağırıyoruz.

 

Eğitim Sen Muğla Şubesi  olarak önceliğimizin eğitim ve bilim emekçileri ile öğrencilerimizin hakları ve sağlıkları olduğunu kamuoyuna saygı ile sunarız.

 

 
Editör: Melis Anter

Bu haber 679 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI