Bugun...


Hırvatistan kenti ile Bodrum kardeş oluyor
Tarih: 12-05-2021 14:05:55 Güncelleme: 12-05-2021 14:05:55 + -


Bodrum Belediyesi ile Hırvatistan’ın Mali Lošinj Belediyesi arasında sosyal, ekonomik ve kültürel alanlarda ortak fayda sağlamak ve kardeş şehir ilişkilerini geliştirmek amacıyla iyi niyet mektubu imzalandı.

facebook-paylas
Tarih: 12-05-2021 14:05

Hırvatistan kenti ile Bodrum kardeş oluyor

Online olarak gerçekleştirilen toplantıya   Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Mali Lošinj Belediye Başkanı Ana Kučić, Hırvatistan İstanbul Başkonsolosu Ivana Zerec ve Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) Genel Sekreteri Serkan Ceylan ve Prof.Dr. Tuncay Kuleli katıldı.

 

KARDEŞ ŞEHİR İLİŞKİLERİ  GELİŞTİRECEK

 

Gerçekleştirilen bu toplantıyla ilk çevrimiçi kardeş şehir iyi niyet mektubu da imzalanmış oldu. Mali Lošinj ve Bodrum’un kardeş şehir olmasıyla birlikte, ortaklık temelinde sanayi, ticaret, tarım ve turizm alanlarında işbirliği gerçekleştirilmesi ve karşılıklı bilgi alışverişinde bulunması planlanıyor. Her iki tarafın da yerel kurum/kuruluşları arasında karşılıklı bilgi ve deneyim paylaşımlarının sağlanması için koordinasyon sağlanmasıyla beraber, AB projeleri gibi hibe projelerinde ortak olarak yer alınması konusunda karşılıklı işbirliği gerçekleştirilecek. Sürdürülebilir kalkınma, çevre, geri dönüşüm, yenilenebilir enerji, iklim değişikliği, akıllı şehirler ve sürdürülebilir turizm konularında ortak çalışmalara imza atılacak.

 

 

YEREL DEĞERLERİ KORUMAK MOTTOSUYLA HAREKET EDİYORUZ

 

Aras “Aynı zamanda ‘küresel hareket ederken, yerel değerleri korumak’ mottosuyla hareket ediyoruz. Mali Losinc ile tesis edilecek kardeş şehir ilişkisinden büyük memnuniyet duymakla birlikte sosyal, ekonomik ve kültürel alanlarda birlikte önemli projelere imza atacağımızı düşünüyorum” dedi. Ivana Zerec,  değişen dünyada şehir diplomasisinin de geliştiğini belirtirken “Bu işbirliklerinin demokrasi, cinsiyet eşitliğini ve hukukun üstünlüğüne büyük katkılar sağladığını düşünüyorum. Ekim sonunda her iki şehrin de birbirine birer çalışma ziyareti düzenlemesini arzu ediyoruz. Ayrıca bir yıl Bodrum’da bir yıl Mali Losinc’de olmak üzere sürdürülebilirlik ve çevre konularına dair konferanslar düzenlemeyi planlıyoruz.” dedi.

 
Editör: Melis Anter

Bu haber 485 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI