Bugun...CHP’li Girgin: Muğla Üniversite Hastanesinde personel eksikliği bezdirdi

CHP Muğla Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyon üyesi Süleyman Girgin, bin 700 çalışanı ile ortalama her gün 10 bin kişinin girip çıktığı Muğla Sıtkı Koçman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki personel eksikliğini Meclis gündemine taşıdı.

facebook-paylas
Tarih: 19-09-2021 20:31

CHP’li Girgin: Muğla Üniversite Hastanesinde personel eksikliği bezdirdi

CHP Muğla Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyon üyesi Süleyman Girgin, bin 700 çalışanı, günlük yaklaşık 3 bin 500 poliklinik hastası, ziyaretçiler ve refakatçiler ile birlikte ortalama her gün 10 bin kişinin girip çıktığı Muğla Sıtkı Koçman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki personel eksikliğini Meclis gündemine taşıdı. Girgin “Her gün 10 bin kişinin girip çıktığı hastanenin hekim, hemşire ve personel eksikliği sağlık emekçilerini ve vatandaşı mağdur ediyor” dedi.

 

AMELİYAT MASALARI EKSİK, HEMŞİRE, TEKNİK ELEMAN, PERSONEL YOK, 2 AYDAN ÖNCE RANDEVU DA YOK

 

Girgin, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya hem Üniversite Hastanesi’nin hem de diğer ilçe hastanelerinin hemşire, hekim ve personel ihtiyacının karşılanması için bir çalışmalarının olup olmadığını sordu.
Hastaların 2 aydan önce randevu alamadıklarını, personel yetersizliği nedeniyle boş servislerin açılamadığını,19 ameliyat masasının 7’sinde ancak ameliyat yapılabildiğini, personel ve doktor  yetersizliği nedeniyle iş yükü artan çalışanların motivasyonlarının bozulduğunu söyleyen Girgin “Hemşire eksik, personel eksik, doktor eksik, yatak yok, sonuç iş yükü artan personel ve mağdur olan vatandaş” diyerek Sağlık Bakanlığının acilen çözüm üretmesini istedi.

 

PERSONEL DAĞILIM CETVELİ YAZ NÜFUSUNA GÖRE PLANLANMALIDIR

 

“Muğla hastanelerinin  personel dağılım cetveli kış nüfusuna göre değil, yazın katlanan yaz nüfusuna göre tekrar planlanmalı  ve personel açığı güncellenerek acilen giderilmelidir” diyen CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, “Aksi halde sağlık hizmeti zamanla daha da aksayacak, çalışan personel bu yükün altında ezilmeye devam edecek ve vatandaşlarımızın mağduriyeti artacaktır” şeklinde konuştu.

 

 

HASTANE TAŞINALI 4 YIL OLDU AMA FİZİKEN YETERSİZ

 

Üniversite hastanesinin yeni yerine taşınmasının üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen fiziken yetmez duruma geldiğini belirten Girgin şunları söyledi
“Çünkü eski üniversite hastanelerinde yapılan birçok şey yapılmaya başladığı için fiziksel yetersizlikler de sorun yaratmaya başladı. Her branşta büyük ve de kanser hastalarının radyoterapi dışında her türlü tedavileri yapılır hale geldiği için fiziksel yetersizlik yanında hemşire, teknisyen ve  personel ihtiyacı daha da bariz olarak gündeme geldi. Hal böyle iken, 2. basamak hastane gereksinimi olduğu şeklinde değerlendirmelere de tanık oluyoruz.
Ayrıca Menteşe Hastanesi tüzel kimlik olarak yeni kurulan bir hastane ve tüm kadrosunun Maliye Bakanlığı’ndan çıkarılması söz konusu iken, o hastanenin sağlık çalışanı kadrosu ne yazık ki Eğitim Araştırma Hastanesinden temin edilmiştir. Öyle ki tecrübeli hemşireler ve teknisyenler, kalifiye personeller Menteşe Hastanesine alınmışlardır. Bu durumda zaten kendine yetmeyen Eğitim ve Araştırma Hastanesi daha da zor duruma düşmüştür.”DİĞER İLÇELERDEN GELEN HASTALAR DA GÖZÖNÜNE ALINMALI

 

Salgın döneminde covid hastalarının yanı sıra tüm ilin acil ve kanser hastalarına aralıksız hizmet veren hastanenin yetersizliğinin ortada olduğunu belirten Girgin şöyle devam etti: “Diğer ilçelerden gelen tüm hastalar da göz önüne alındığında hastanenin yetmezlikleri ve sorunları daha da bariz hale gelmektedir. Sonuç olarak bahsettiğimiz sorunların çözümü için adil, eşitlik ilkelerine uygun, iyi bir planlama yapılması ve ihtiyaçların acilen giderilmesi gerekmektedir. Aksi halde mesleğini titizlikle yerine getirmeye çalışan doktor, hemşire, personel tüm çalışanların motivasyonu tükenmektedir.”

 

GİRGİN, BAKAN KOCA'YA ŞU SORULARI SORDU


* Muğla Sıtkı Koçman Eğitim ve Araştırma Hastanesinin personel, hemşire ve doktor eksiğinin giderilmesi ve yatak kapasitesinin artırılması için bir çalışmanız var mıdır?
* Muğla’da 13 ilçenin 12’sinde hastane mevcut ve hastanelerimizin tamamına yakınında hekim başta olmak üzere personel yetersizliği hat safhadadır. Bu durum, mevcut çalışanların iş yükünü sürekli artırmakta, tükenmişliğe yol açmaktadır. Bahsettiğimiz sorunların adil, eşitlik ilkelerine uygun, iyi bir planlama yapılarak ihtiyaçların acilen giderilmesi için acil eylem planınız var mıdır?

 
Editör: Yaşar Anter

Bu haber 209 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI