Bugun...CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları sonuç bildirgesi

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bir araya gelen CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı Pandemi Turizm ve Deprem konulu iki gün süren toplantıların bitiminde sonuç bildirgesi açıkladı.

facebook-paylas
Tarih: 21-03-2021 14:27

CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları sonuç bildirgesi

 Açıklamayı yapan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün hergün çıkarılan yeni kanunlar ve kararlarla ülkenin yönetilemeyeceğini belirterek “Belediyelerimiz kimin hangi partiye oy verdiğine bakmaksızın,  her vatandaşa ulaşmak için var güçleri ile çalışıyor. Aynı hassasiyeti hükümetin de göstermesini bekliyor, parti, şehir, isim ayrımı yapmadan tüm yerel yönetimlere eşit ve adil davranmasını istiyoruz” dedi.

 

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Yalı Mahallesi’ndeki bir otelde bir araya gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Aydın Büyükşehir Belediye  Başkanı Özlem Çerçioğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı  Zeydan Karalar, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün iki gün süren toplantıların ardından ortak basın açıklaması yaptı.

 

 DÜN ÇOK KARANLIK BİR GÜNE UYANDIK

 

Ortak sonuç bildirgesini Osman Gürün okudu. Gürün dün çok karanlık bir güne uyandıklarını belirterek yaptığı açıklamada “Kadına şiddet olaylarının bu denli arttığı bir ortamda akıl almaz bir kararla karşılaştık. Şiddetin önlenmesi, mağdurların korunması ve şiddet uygulayanların adalete teslim edilmesi, İstanbul Sözleşmesinin temel hedefiydi. Kaldırılma kararı insan haklarına indirilen ağır bir darbedir. Bu hatadan hızla dönülmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

PANDEMİDE TÜM BİLGİLER PAYLAŞILMALI

 

Gürün pandeminin en çok etkilediği sektörlerin başında turizm geldiğini belirterek “Başta pandemi olmak üzere turizmi ve hayati bir konu olan depremi, uzman isimlerle ele aldık. Pandemide bilgiyi ve karar alma süreçlerini paylaşmadan başarıya ulaşmak mümkün değildir. Baştan beri ifade edilen, topyekün mücadele yöntemi benimsenmeli, vaka sayıları il il, ilçe ilçe açıklanmalı, il hıfzısıhha kurulları gerekli olduğu dönemlerde il, ilçe geçişlerini kapatabilmeli, karantina altına alabilmelidir. Açıklanan İçişleri Bakanlığı genelgeleri yanında, iller kendi başlarına da kararlar alarak uygulayabilmeli, İl Pandemi Kurulu üyesi olan Büyükşehir Belediye Başkanları parti ayrımı gözetmeksizin düzenli olarak bilgilendirilmelidir. Aşı konusunda da bir an önce nüfusumuzun yüzde 70’ine ulaşılmalı, aşıların ithalatı ve ülkemize ulaşması konusunda yaşanan sıkıntılar giderilmelidir…” dedi.

 

 

 

NİSAN MAYIS AYLARI TURİZM SEZONU İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIMAKTADIR

 

Gürün turizm sektörünün 2021 turizm sezonu içinde umutlu olmadığını belirterek  “Aşıya rağmen, salgın kontrol altına alınabilmiş değildir. Özellikle, önümüzdeki Nisan ve Mayıs ayları turizm sezonu için hayati önem taşımaktadır. Aşılamanın hızlandırılması ve turizmcilerin hükümet tarafından desteklenmesi ile 2021 en az hasarla atlatılabilir” ifadelerini kullandı.

 

DEPREM KONUSUNDA ÜTOPİK HAYALLERİ BİR KENARA BIRAKMALI GERÇEKLERİ GÖRMELİ

 

Gürün toplantı sonuç bildirgesinin sonunda ise Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 90’ının deprem bölgesinde yaşamakta olduğunu belirterek “Deprem bilimsel bir gerçektir. Alınacak önlemler de bilimsel tanımlarla yapılmalı, şehirler depreme bilimsel ölçütlerle hazır hale getirilmelidir. Sağlam temeller üzerine kurulu şehirler inşa etmek, kentsel dönüşümleri tamamlamak, şehirleri tehlikeye atan ütopik hayallerden vazgeçip bir an önce tedbirleri hayata geçirmek elimizdedir. İlgili bütün kurum ve kuruluşların katılımıyla şehirlerimizi hızla depreme dayanaklı hale getirmeliyiz” dedi.

 

HER GÜN YENİ KARARLAR KURALLAR ÇIKARILMASINA SON VERİLMELİDİR

 

Gürün 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinden sonra, merkezi hükümetin, belediyelerin görev ve yetkilerini kısıtlama amacıyla her gün yeni kararlar aldığını belirterek “Vatandaşlarımıza en iyi hizmeti vermek için çalışan belediyelerimizi engellemekten başka hiçbir mantığı olmayan yeni kurallar koyma, yeni kanunlar çıkarma uygulamasına son verilmelidir. Hükümet ve yerel yönetimler el ele verip vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştıran, güzelleştiren hizmetleri birlikte hayata geçirmeliyiz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın davetiyle 11 Eylül 2019’da yani tam 557 gün önce yapılan toplantıda konuşulan hükümet ile yerel yönetimlerimiz arasında iş birliği hususlarında hiçbir adım atılmadığı gibi 11 büyükşehir belediyemiz daha kötü uygulamalara maruz bırakılmaya devam etmektedir.

Belediyelerimiz kimin hangi partiye oy verdiğine bakmaksızın,  her vatandaşa ulaşmak için var güçleri ile çalışıyor. Aynı hassasiyeti hükümetin de göstermesini bekliyor, parti, şehir, isim ayrımı yapmadan tüm yerel yönetimlere eşit ve adil davranmasını istiyoruz” ifadeleri ile sözlerini bitirdi.

 

 
Editör: Melis Anter

Bu haber 348 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

HABER ARA

Web sitemize nasıl ulaştınız?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
YUKARI YUKARI